lower-cholestrol-500

مردم در تمام سنین، و هر  جنس می تواند کلسترول بالا داشته باشد.عوامل خاصی شما را در معرض خطر بالاتر، مانند سیگار کشیدن بیش از حد، چاقی،  بزرگی دور کمر، رژیم غذایی نامناسب، عدم ورزش، کم کاری تیروئید و دیابت قرار دهد. کلسترول بالا ممکن است  هیچ نشانه ای نداشته باشد، بنابراین  باید هرچند وقت یک بار آنرا کنترل کنید

وقتی یه نفر یه رژیم غذایی تحت کنترل کلسترول داره باید از مصرف غذاهای سرخ شده در روغن زیاد و پرادویه و … پرهیز کنه.

اما آیا میدونستین که همه مواد غذایی که کلسترول دارن برای شما بد نیستن؟ کلسترول به دو نوع تقسیم میشه: LDL و HDL . لیپوپروتئین کم چگالی که به مسدود شدن شریان ها منجر میشه، و لیپوپروتئین با چگالی بالا که در مواد غذایی حاوی کلسترول خوب پیدا میشه و برای مبارزه با LDL لازمه.

HDL چیست؟

HDL یا لیپوپروتئین با چگالی بالا: برای اینکه از نقطه A به نقطه B برین به یه حامل نیاز دارین. نظریه یکسانی وجود داره که میگه رگ های خونی از کلسترول خوب به عنوان یه حامل که شما بهش نیاز دارین استفاده میکنن. این حامل HDL نامیده میشه.

HDL همچنین مثل یه فیلتر عمل کرده و LDL رو کاهش میده. از این رو برای کاهش کلسترول بد و مبارزه با اون باید مواد غذایی که حاوی HDL هستن استفاده کنین. این مواد غذایی به شما برای بهبود سطح کلسترول خوب کمک میکنن:

 

جو دو سر
یه ماده غذایی فیبر دار که جذب کلسترول بد در رگ های خونی رو کاهش میده. مصرف جو یا بلغور جو دو سر باید در رژیم غذایی شما گنجانده بشه. به این علت که جو حاوی فیبر زیادیه که LDL رو در خون کاهش میده.

آجیل
بادام زمینی، فندق، بادام و گردو و … که با نمک و انواع ادویه طعم دار شدن انتخاب های ناسالمی هستن. آجیلی رو انتخاب کنین که بدون طعم باشه. آجیل سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده است، که این ترکیبات به کاهش کلسترول بد کمک میکنه. امتیاز دیگه ای که آجیل داره اینه که منبع انرژی هستن.

امگا ۳
کشور ما با دریا احاطه شده، پس هیچ دلیلی نداره که ماهی نخورین. میتونین امگا ۳ رو از انواع ماهی های موجود در بازار دریافت کنین. امگا ۳ هم کلسترول رو کاهش میده هم فشار خون بالا رو.

روغن زیتون
روغن زیتون حاوی آنتی اکسیدان هاییه که با کلسترول بد مبارزه میکنن. اگه میخواین سیب زمینی سرخ کنین باید مطمئن شین تعادل خوبی بین مواد غذایی با کلسترول خوب وجود داره.

olive-oil-skin-hair-opt

غلات سبوس دار
باز هم به نظر میرسه که برای داشتن سطح خوب HDL در خون، فیبر بهترین راهه. پس نان گندم یا جو رو فراموش نکنین. فیبر کلیدی جادوییست.

دانه کتان
دانه کتان بافت جالبی داره که فواید زیادی به بشقابتون اضافه میکنه و همچنین روغنی هم هست. این دانه به کاهش دیابت، بیماری های قلبی و حتی سرطان کمک میکنه. دانه کتان سرشار از فیبر و امگا ۳ است.

ماست
باکتری های موجود در ماست گنجینه آنزیم هاییست که برای سیستم گوارش مهم هستن. علاوه بر این ماست حاوی HDL است. البته توصیه میشه ماست کم چرب میل کنین.

سبزیجات
سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، کلم، هویج، کلم بروکسل، کدو و سیب زمینی شیرین بخورین. این سبزیجات میتونن مقدار LDL در شما رو کنترل کنن. برای اینکه فواید بیشتری نصیبتون بشه مقداری سبزیجات رنگی مثل فلفل دلمه سبز و زرد به رژیم غذاییتون اضافه کنین.

انواع میوه
موز، گلابی، سیب، آواکادو، آلوسیاه و انواع توت سرشار از کلسیم، آنتی اکسیدان و فیبر هستن و میتونن مقدار LDL رو در شما کاهش بدن. در میان آبمیوه ها، آب پرتقال در بالای لیست قرار داره، و روشی عالی برای پرانرژی شدن و سالم موندنه.

dark-chocolate-chunks-opt

شکلات تلخ
حالا وقت اینه که کمی هم شکلات بخورین. هر انتخاب که دوست دارین داشته باشین اما بین شکلات های تلخ!

منبع : novinzi.com