family-problems2-665x285

بهتر است میان خود و فرزندانتان تبعیض قرار ندهید و یکی از آنان را بیشتر از بقیه دوست ندارید و با این کار موجب پیدایش اختلاف بین آنان نشوید.

این که یکی از فرزندان‌تان مهربان‌تر از بقیه است و شما او را بیشتر دوست دارید یا پسرتان به سن نوجوانی رسیده است و باید امکانات بیشتری برایش فراهم کنید هیچ ایرادی ندارد و ممکن است ناگزیر باشید با بچه‌های‌تان به شیوه‌های مختلف رفتار کنید.

تفاوت در سن و جنسیت فرزندان باعث می‌شود نیازها و عواطف آن‌ها متفاوت باشد و پدر و مادر با هر کدام به شیوه خاصی رفتار کنند. فقط باید مراقب باشند این تفاوت در رفتار، به تبعیض بین فرزندان و فرق گذاشتن بین آن‌ها منجر نشود تا کودک یا نوجوان‌شان رنج نکشد و حسادت، کج خلقی و پرخاشگری در رفتارهایش مشاهده نشود.

جاوید ثمودی  با اشاره به مهم‌ترین آسیب‌های تبعیض میان فرزندان گفت: دین مبین اسلام که سرچشمه همه خوبی‌ها و بازگشت به فطرت انسانی و انسان ساز است، تاکید زیادی بر ایجاد عدالت در میان فرزندان و جلوگیری از تبعیض دارد.

این متخصص روانشناس عنوان کرد: رفتار با فرزندان به دور از تبعیض می تواند به استعدادها و توان هر یک از آنها مطابق با توانایی‌های‌شان جهت بدهد و بالعکس تبعیض، ریشه استعداد و توانمندی‌های فرزندان را می خشکاند.

وی تصریح کرد:وقتی والدین رفتاری محبت آمیز با فرزندان خود را به طور برابر تقسیم کنند و به نیازهای فرزندان خود با عدالت توجه نمایند در واقع عزت نفس و اعتماد به نفس را به آنها آموخته اند بسیاری از ناهنجاری هایی که بر اثر اختلالات فکری و شخصیتی ایجاد می گردد به واسطه فقدان احساس برابری و عدالت در محیط است.

ثمودی با تاکید بر اهمیت جایگاه خانواده در تربیت نسلی فرهیخته و مستعد خاطرنشان کرد:هنگامی که فرزندان احساس کنند در کانون خانواده حقی از آنها در مقابل دیگر فرزندان ضایع می شود بی‌شک با نگرشی منفی و فقدان اعتماد به نفس و گاهی با خشمی پنهان به جامعه گام می نهند که هر یک از این موارد می تواند مسیر حرکت آنها را تحت شعاع خود قرار دهد.

وی گفت:ما با تبعیض در واقع فرزندانی ضعیف تربیت می کنیم که همه وقت و فرصت خود را برای دیده شدن در کانون خانواده و یا اجتماع صرف می کنند و یا اینکه با احساس حقارت در مواجهه با محیط اجتماعی روبرو می شوند که هر یک از این رویکردها و نگرش ها واقعا مخرب است.

این روانشناس اجتماعی گفت: بی شک تبعیض میان فرزندان برای والدین نیز مشکلاتی را در آینده ایجاد خواهد کرد و بی مهری و بی وفایی از سوی فرزندانی که مورد تبعیض قرار گرفته اند از جمله نتایج عملکرد تبعیض آمیز است.

ثمودی افزود: فراموش نکنیم بسیاری از ویژگی های شخصیتی نهفته در فرزندان از کودکی بال و پر می گیرند و در جوانی به ثبات می رسند.احساس حقارت و بدبینی نسبت به تبعیض حتی می تواند آینده فرزندان را به مخاطره بیندازد، چرا که آنها با احساس حقارت و یا نفرت دست به انتخاب همسر می زنند و ممکن است این انتخاب ها منطقی و عقلانی نباشد.

وی در مورد مهم ترین آثار منفی تبعیض در میان فرزندان نیز عنوان کرد: ایجاد اختلاف و کینه ورزی و حسادت نسبت به یکدیگر از دیگر نتایج تلخ تبعیض است و حتی گاه فرزندان را به تلافی و انتقام وا می دارد.

وی ادامه داد: انزوا و افسردگی نیز از دیگر نتایج و آثار تبعیض است که اثرات بسیار منفی خود را در دوران نوجوانی و جوانی بروز می دهد.

این متخصص روانشناس خاطرنشان کرد: خانواده در حقیقت کانونی مملو از محبت و عشق است که در سایه این نعمت الهی می توان بسیاری از استعدادها را شناخت از این رو والدین باید با پرهیز از تبعیض، بسترهای لازم در جهت رشد و پویایی فرزندان را فراهم آورند.

وی گفت: منظور از نداشتن تبعیض، یکسان نگری نیست، بلکه استعداد نگری و توجه به توانایی هر یک از فرزندان است. والدین باید در هر سنی به نیازهای عاطفی فرزندان توجه کافی داشته باشند تا آنها دیگران و اطرافیان را رقیب خود ندانند

ایسنا