youngmen_cancer_1
اصلی ترین و مهمترین نشانه های سرطان های مردانه را در این مطلب مورد بررسی قرار داده ایم با ما همراه باشید.

در میان سرطان های مردانه بر عکس سرطان پروستات که به آهستگی پیش میرود، سرطان بیضه میتواند یک شبه وخیم شود.

گاهی اوقات تغذیه خوبی دارید و بیشتر روزها ورزش میکنید اما اگر همانند بیشتر مردهای دیگر باشید، چکاپ و مراجعه به پزشک جز برنامه تان نیست. این خصیصه برای تشخیص علائم اولیه و زود هنگام سرطان، اصلا خوب نیست. یکی از بهترین راههای مقابله با بیماری شناسایی آن در مراحل اولیه است و در این شرایط بیش از هر زمان دیگری قابل درمان می باشد. مشکل این است که علائم هشدار دهنده بسیاری از انواع سرطانها ممکن است بسیار خفیف و جزئی به نظر برسند.

با هم نگاهی به 15 علامت و نشانه مهم برای شناسایی سرطان می اندازیم. برخی از این علائم نسبت به سایرین ارتباط جدی تری با سرطان دارند اما همه اینها را باید بشناسید و درباره آنها با پزشک صحبت کنید.

1- ایجاد مشکلاتی در هنگام دفع ادرار

بسیاری از مردان با افزایش سن در دفع ادرار مشکلاتی برایشان ایجاد میشود از جمله:

– نیاز به دفع مکرر ادرار به خصوص در شب
– قطره قطره آمدن ادرار، نشت بی اختیار ادرار و یا احساس اضطرار در ادرار
– مشکل در شروع ادرار یا ضعیف بودن جریان آن

بزرگی غده پروستات معمولا این علائم را ایجاد میکند اما سرطان پروستات نیز همین علائم را دارد. برای یافتن علت مشکل به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما را معاینه کرده و احتمال بزرگی پروستات را بررسی میکند و ممکن است آزمایش خون (به نام تست PSA) برای تشخیص سرطان به شما توصیه کند.

2- تغییراتی در بیضه

اگر متوجه برجستگی، سنگینی یا هر تغییر دیگری در بیضه خود شدید هرگز معاینه آن را به تاخیر نیندازید. بر عکس سرطان پروستات که به آهستگی پیش میرود، سرطان بیضه میتواند یک شبه وخیم شود. پزشک به دنبال وجود هر گونه مشکل، به معاینه فیزیکی، آزمایش خون و سونوگرافی از کیسه بیضه میپردازد.

3- وجود خون در ادرار یا مدفوع

این علامت جز اولین علائم سرطان مثانه، کلیه یا روده بزرگ است. برای بررسی هر گونه خونی که طبیعی نیست، به پزشک مراجعه کنید حتی اگر هیچ علامت دیگری نداشته باشید. اگر چه احتمالا مشکل شما عاملی غیر از سرطان مانند هموروئید (بواسیر) یا عفونت ادراری دارد اما بهرحال باید عامل را شناسایی کرده و درمان کنید.

4- تغییراتی در پوست

اگر متوجه تغییراتی در اندازه، شکل یا رنگ یک خال یا لکه دیگری روی پوست خود شدید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید. لکه هایی که جدید هستند یا متفاوت به نظر میرسند علائم اصلی سرطان پوست به شمار می آیند. باید تحت معاینه و شاید نمونه برداری قرار بگیرید به این صورت که پزشک یک تکه کوچک از بافت بخش مشکوک پوست شما را برای آزمایش برمیدارد. در سرطان پوست نباید دست روی دست بگذارید.

5- تغییراتی در گره های لنفاوی

تورم گره های لنفاوی (غده های کوچک لوبیا شکل در گردن، زیر بغل و نواحی دیگر) اغلب نشان دهنده وجود مشکلی در بدن است. معمولا تورم گره های لنفاوی به این معنی است که دستگاه ایمنی در حال مبارزه با گلودرد، سرما خوردگی یا برخی انواع سرطان است که موجب تغییر شکل آنها شده است. هر گونه تورمی که ظرف 2 تا 4 هفته بهتر نشده است را به پزشک نشان دهید.

6- اشکال در بلع

برخی افراد گاهی ممکن است در بلع مشکل داشته باشند اما اگر مشکل شما رفع نمیشود و در حال کاهش وزن هستید یا استفراغ دارید باید برای بررسی سرطان معده یا حلق به پزشک مراجعه کنید. او معاینه گلو و پرتوی ایکس باریوم انجام میدهد. در حین تست باریوم مایع خاصی مینوشید که گلوی شما را برای تشخیص در تصویر پرتوی ایکس مشخص تر مینماید.

7- سوزش معده

با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی، عادات نوشیدنی و استرس خود میتوانید در بیشتر موارد سورزش معده تان را برطرف کنید. اما اگر این تغییرات کمکی ایجاد نکرد از پزشک بخواهید شمار ا معاینه کند. سوزش معده اگر رفع نمیشود یا بدتر شده است ممکن است به معنی سرطان معده یا حلق باشد.

8- تغییراتی در دهان

اگر سیگار میکشید یا تنباکو مصرف میکنید، در خطر بیشتر سرطان دهان قرار دارید. مراقب لکه های سفید یا قرمز داخل دهان یا بر روی لبهای خود باشید. در صورت ایجاد چنین ضایعاتی باید برای آزمایش و درمان به پزشک مراجعه نمایید.

9- کاهش وزن ناخواسته

اگر بدون این که برنامه غذایی یا سطح فعالیت خود را تغییر دهید، وزن کم کرده اید ممکن است مشکلات تیروئید یا استرس عامل آن باشد اما کاهش 4 کیلو گرم وزن بدون تلاش برای کاهش وزن طبیعی نیست. اگر چه بیشتر کاهش وزن ناخواسته عامل سرطانی ندارد اما این ویژگی یکی از علائم سرطان پانکراس، معده یا ریه است. پزشک میتواند با آزمایش خون و استفاده از ابزارهای لازم برای تصاویر دقیق از داخل بدن مانند سی تی اسکن و پت اسکن (مقطع نگاری با نشر پوزیترون)، عامل آن را بیابد.

10- تب

تب معمولا بد نیست و به معنی مبارزه بدن با عفونت است اما تبی که برطرف نمیشود و علتی برای آن نمیتوان یافت، ممکن است نشانه سرطان خون باشد. پزشک باید سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و شما را معاینه کند تا علت آن را بیابد.

11- تغییرات سینه

مردان معمولا وجود برجستگی در سینه را نادیده میگیرند چون سرطان سینه در مردان حائز اهمیت شمرده نمیشود اما 1% از همه سرطانهای سینه در مردان اتفاق می افتد و معمولا خیلی دیر تشخیص داده میشود. اگر متوجه وجود برجستگی در سینه خود شدید آن را نادیده نگیرید و برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

12- خستگی

بسیاری از انواع سرطانها موجب خستگی عمیق استخوانی میشوند که هر قدر هم که استراحت کنید، هرگز بهبود نمی یابد. این خستگی با خستگی که پس از مقدار زیادی فعالیت یا کار احساس میکنید متفاوت است. اگر خستگی بر کل زندگی تان تاثیر گذاشته است با پزشک صحبت کنید. او میتواند به شما کمک کند علت آن را پیدا کنید و راههای درمانی به شما توصیه مینماید.

13- سرفه

اگر سیگاری نیستید، سرفه تقریبا هیچ وقت نشانه سرطان نیست و اغلب خود به خود ظرف 3 تا 4 هفته رفع میشود اما اگر چنین نشد و دچار کوتاهی تنفس یا بیرون آمدن خون در حین سرفه شدید، به ویژه اگر سیگاری هستید حتما به پزشک مراجعه نمایید. سرفه شایعترین علامت سرطان ریه است. پزشک مخاط ریه شما را مورد آزمایش قرار میدهد تا ببیند عفونتی وجود دارد یا نه. همچنین ممکن است تصویر پرتوی ایکس برای بررسی مشکلات دیگر ریه را تجویز نماید.

14- درد

سرطان اغلب درد ایجاد نمیکند اما اگر به مدت بیش از یک ماه است که دردی دارید، نباید آن را عادی تلقی کرده و تحمل کنید. درد مداوم میتواند نشانه بسیاری از انواع سرطانها باشد به خصوص آنهایی که گسترش یافته اند.

15- دل درد و افسردگی

وجود افسردگی همراه با درد معده میتواند نشانه سرطان پانکراس باشد، اگر چه نادر است. لازم نیست نگران این سرطان باشید مگر این که سابقه خانوادگی آن را داشته باشید، در این صورت حتما به پزشک مراجعه کنید.

سیمرغ،