91510351

 آیا می دانستید برخی بیماریهای آمیزشی می توانند با روش های مختلف اپیلاسیون و دفع موهای زائد انتقال پیدا کنند!

یک استاد دانشگاه گفت: «اگر اکثر مشتریان یک مرکز را افراد آلوده تشکیل دهند، قطعا خطر انتشار بیماری‌ها در آن مرکز به افراد سالم بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر، دانش فرد انجام دهنده اپیلاسیون از بهداشت بیماری‌های آمیزشی هم نقش موثری دارد. به عبارت ساده‌تر، طرز انتقال بیماری، روش‌های از بین بردن ویروس و باکتری، استریل کردن وسایل، رعایت نکات بهداشتی نیاز به دانش خاصی دارد. به جرات می‌توان گفت که هیچ‌یک از گردانندگان مراکزی که اپیلاسیون انجام می‌دهند، دارای دانش موارد فوق حتی به مقدار اندک نیستند.»

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد در این باره توضیح داد: «در انتقال بیماری‌های آمیزشی و غیرآمیزشی، طرز استریل کردن وسایل، نوع محلولی که باید استفاده شود، روش استریلیزاسیون که برای هر وسیله لازم است، از موارد مهم هستند که باید به آن توجه شود. متاسفانه گردانندگان مراکزی که اقدام به اپیلاسیون می‌کنند، نه تنها دانش‌های فوق را ندارند، بلکه حتی مسائل ایمنی پایه در بهداشت فردی نیز رعایت نمی‌کنند. بعنوان مثال اگر فرد قبل از شما که اپیلاسیون انجام داده است دارای ویروس HIV بوده باشد و در اثر اپیلاسیون دست‌های انجام‌دهنده اپیلاسیون یا وسایل حتی به اندازه میکرون، آلوده به خون این فرد شود و سپس این فرد با همان دست‌ها یا وسایل آلوده شما را اپیلاسیون کند و به اندازه یک نوک سوزن و غیر قابل رویت با چشم خراش در پوست شما ایجاد شود، امکان انتقال ویروس HIV به بدن شما وجود دارد.»

متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری همچنین در ادامه صحبت‌هایشان تصریح کرد: «در ضمن، وسایلی که برای اپیلاسیون استفاده می‌شوند هم در انتقال بیماری نقش دارند. طبق مقررات باید از وسایل یک بار مصرف استفاده شود، ولی بنابه دلایل اقتصادی ممکن است این نکته نادیده گرفته شود، اگر از وسایل یکبار مصرف استفاده شود، هزینه اپیلاسیون بالارفته و مشتری کمتر می‌شود یا اینکه سود گردانندگان این مراکز کاهش پیدا می‌کند. تخت و ملحفه‌ای که مشتری روی آن می‌خوابد، وسایلی که به کار برده می‌شوند و سالم بودن خود فرد انجام‌دهنده اپیلاسیون از موارد مهم هستند. نباید گول ارزان بودن اپیلاسیون را خورد.»

این استاد دانشگاه با هشدار اینکه مهمترین خطر اپیلاسیون، انتقال بیماری‌های آمیزشی است، گفت: «از مهم‌ترین خطرات اپیلاسیون می‌توان به خطر انتقال بیماری‌های آمیزشی که سردسته آنها ویروس زگیل تناسلی است اشاره کرد که عامل اصلی سرطان دهانه رحم در خانم‌ها به شمار می‌رود و ابتلا به ویروس درمان ندارد. از دیگر عوارض اپیلاسیون، عفونت‌های باکتریایی پوست مثل عفونت ریشه‌های مو است که سبب ایجاد دمل‌های چرکی می‌شود و پس از بهبود جای آن به صورت نکات فرورفته باقی می‌ماند.»

صفری‌نژاد در پایان گفت: «در اپیلاسیون به روش لیزر در بخار حاصل از لیزر 300 ماده شیمیایی وجود دارند که ثابت شده است، تعدادی از این مواد مثل بنزن و تولوئن برای سلامتی انسان‌ها مضر هستند. ثابت شده است که با لیزر کردن موها، مواد موتاژن (موادی که باعث جهش ژنی می‌شوند) وارد موها می‌شوند. اپیلاسیون موهای زائد با اپیلاسیون موهای طبیعی بدن فرق می‌کند و پزشکان توصیه می‌کنند که حتی هر موی زائدی نیاز به اپیلاسیون ندارد.»