sefid-shodane-mooدر عصر ما سفید شدن موها یک امر طبیعی است و بسیاری از مردم آن را به عنوان بخشی اجتناب ناپذیر از روند پیر شدن می پذیرند. با این حال برخی اشخاص به دلایل مختلف دچار سفیدی زودرس مو می شوند. در اینجا دلایلی وجود دارد که باور کنیم می توان با انجام چند مرحله سرعت فرآیند خاکستری یا سفید شدن موها را به طور قابل توجهی کاهش داد.

1-وضعیت هورمون هایتان را بررسی کنید. وقتی اولین نشانه های سفید شدن موها را دیدید به پزشک مراجعه کنید و بخواهید از شما تست هورمون بگیرد. گاهی اوقات افرادی که سطح هورمون استروژن، پروژسترون و تستوسترون آنها پایین باشد به سرعت موهایشان سفید می شود.

2-وضعیت تغذیه خود را بررسی کنید. با جذب میزان کافی انواع ویتامین ها به خصوص ویتامین B و مواد معدنی مانند آهن و مس و اسید فولیک و ید از طریق تغذیه مناسب، سلامت فولیکول موهایتان را تضمین کنید. افزایش مصرف ویتامین B12 به طور خاص باعث کاهش از دست دادن رنگدانه موها می شود و از سفید شدن آنها جلوگیری می کند.

3-علاوه بر اینکه به طور منظم از ویتامین ها استفاده می کنید، سعی کنید از ویتامین هایی که به طور خاص فرموله شده اند و حاوی بیوتین و سایر مواد مغذی و ضروری برای موها هستند استفاده کنید. موها اغلب از باقی مانده ویتامین ها و مواد معدنی استفاده می کنند زیرا قسمت عمده آنها صرف ارگانهای حیاتی بدن می شود.

4-سعی کنید استرس خود را کاهش دهید. داشتن استرس با سفید شدن زودرس موها ارتباط مستقیم دارد. استرس باعث از بین رفتن ویتامین ها و مواد معدنی در بدن می شود و فولیکول، به مقدار لازم ویتامین برای حفظ رنگدانه ها دریافت نمی کند. می توانید با مدیتیشن و یوگا استرس خود را کنترل کنید.

5-به یاد داشته باشید که وراثت نقش مهمی در سفید شدن زودرس موها ایفا می کند. اگر به پزشک مراجعه کرده اید و همه درمانها را نیز امتحان کرده اید ولی هنوز موهای سفید دارید، به خانواده تان نگاه کنید. وراثت نقش بسیار بزرگی در سرعت از دست دادن ملانین موها دارد. در بعضی نقاط تنها مقدار مشخصی فولیکول وجود دارد و در همان نقاط بیشتر موهای ما سفید خواهد شد.

منبع-phow