635696427715287511-1275818502_dfh.imgopt1000x70

بهتر است از همان اوایل آشنایی با همسرتان روراست باشید و حرف دلتان و واقعیات زندگی تان را با وی در جریان بگذارید!

ازدواج امری مبارک است ولی گاهی دیده می‌شود که این امر میمون، در برخی موارد باعث ایجاد مشکلات عدیده برای زوج‌ها و خانواده‌ها می‌شود. علل بسیاری در بروز این مشکل نقش دارند که از آن جمله می‌توان به علل اجتماعی، فرهنگی، فامیلی، پزشکی و… اشاره کرد. هرچند درخصوص موارد اجتماعی، فرهنگی و… باید متخصصان مربوطه به آن بحث و تبادل نظر کنند، اما درخصوص برخی از این مشکلات که مربوط به مسائل پزشکی است اگر از ابتدا برخورد مناسبی با آن می‌شد، منجر به بروز مشکلات بعدی نمی‌گردید.

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد با بیان این مساله گفت: «تامین نیازهای جنسی و در نهایت در صورت توافق زوجین، صاحب فرزندشدن از اهداف شروع یک زندگی است ولی با این حال موارد متعددی وجود دارند که به‌علت وجود مشکل در یکی از طرفین یا هر دو این اهداف برآورده نشده و منجر به سرانجام نامطلوب می‌شوند. از این رو توصیه می‌شود حتما قبل از ازدواج طرفین در صورت وجود هر نوع مشکل جسمی و روانی در طرفین به اطلاع همسر آینده خود برسانند، چراکه مخفی کردن این مشکلات فقط سبب بروز مشکلات متعدد در آینده می‌شود و در اکثر موارد عاقبت آن طلاق با تلخی است.»

وی در ادامه افزود: «متاسفانه موارد متعددی دیده می‌شوند که فرد مشکل خود را از طرف مقابل مخفی می‌کند یا اساسا فرد از وجود آن بی‌اطلاع است. در حالی که هر یک از زوجین این حق را دارند که از سلامتی جسمی، جنسی و باروری زوج آینده خود اطمینان حاصل کنند. هر چند انجام برخی آزمایشات قبل از ازدواج مشخص کننده برخی از ابهامات است ولی این آزمایش‌ها کامل نبوده و شامل حداقل‌ها نمی‌شوند. درحقیقت با تکیه به نتیجه این آزمایشات نمی‌توان گفت دیگر مشکلی وجود ندارد چراکه گاهی در پس زمینه مشکلاتی وجود دارد و علت اصلی بیان این گفته‌ها ارجاع پرونده‌های متعدد طلاق از طرف مراجع قضائی بوده که اسباب تاسف است و با بررسی‌ها مشخص می‌شود که اگر زوج‌ها قبل از ازدواج تمهیدات لازم را انجام می‌دادند این مشکل پیش نمی‌آمد.»

این استاد دانشگاه همچنین یادآور شد: «گاهی دیده می‌شود مثلا زوجی مدت یک سال است که با هم آشنا هستند و یا حتی مدت یک سال است که نامزدند ولی متاسفانه در این دوران باز مشکلات در اکثر موارد مخفی باقی می‌مانند و طرفین واقعیت خود را نشان نمی‌دهند تا اینکه عروسی صورت بگیرد. به عنوان نمونه با مراجعه مرد 28 ساله‌ای جهت مشورت در مورد مسائل زناشویی مشخص شد که وی مدت سه سال با همسرش نامزد بوده و در این دوران اتفاق خاصی نیفتاده ولی ظرف 3 ماه پس از عروسی مشخص می‌شود همسرش بسیار پرخاشگر و فحاش است و اکنون مانده بود که چه کار کند و این مساله سبب شده مرد هیچگونه رغبتی به برقراری رابطه زناشویی با همسر خود نداشته باشد.»

صفری‌نژاد در نهایت با تاکید دوباره بر این مساله که حتما قبل از ازدواج در صور وجود هر نوع مشکل جسمی و روانی طرف مقابل را در جریان بگذارید، گفت: «معمولا هر کشور یا هر منطقه از کشوری بستگی به شرایط آن منطقه یک راهنما برای آزمایشات قبل از ازدواج دارد ولی متاسفانه در ایران در امر تهیه این راهنماها باید انجمن‌های علمی کمک وزارت بهداشت باشند که نیستند. درحالی که در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا دفاتر ازدواج بدون ارائه گواهی لازم صحت سلامت قبل از ازدواج اقدام به ثبت ازدواج نمی‌کنند. هدف از بیان این موارد فقط گزارش اجمالی از موارد پزشکی است و در مورد سایر موارد باید متخصصان مربوطه اظهارنظر و راهنمایی کنند و به رغم تمام سعی و تلاش هنوز بسیاری از ابعاد زندگی مشترک ناشناخته باقی مانده و بعدها خود را نشان می‌دهند.»

سلامانه