images.jpg59
پس از رسیدن به رویای شیرین ازدواج و وارد شدن به زندگی مشترک و پا گذاشتن به زندگی جدید باید یادبگیریم چگونه با طرف مقابلمان کنار بیاییم و وی را همراهی کنیم.

پس از رفت و برگشت عروس خانم به بوستان و گلاب‌گیری و دست آخر هم دریافت زیر‌لفظی ندای بله بر لبان عروس جاری می‌شود؛ داماد هم که گویی بله‌گویان کل مسیر را طی کرده در اولین پرسش هنوز حرف آقای عاقد تمام نشده بله را می‌گوید و به این ترتیب نگاشت حکایت زندگی از این لحظه آغاز می‌شود.
 حالا دیگر هیچ چیز مثل گذشته نیست؛ همه چیز از من به ما تغییر کرده، چشمها را باید شست! بعضی چیز‌ها را باید خوب دید و از بعضی هم چشم‌پوشی کرد. گوشها در جاهایی باید تیزتر و در جاهایی ناشنوا شوند، زبان چون در جاهایی بیشتر بچرخد و در جاهایی ترمز چرخش کشیده شود.

یک جامعه‌شناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید: در این دوران زوج‌ها باید گوش خود را بر روی آنچه آنها را نسبت به لفظ عمل ازدواج سرد و از کرده‌شان پشیمان می‌کند ببندند، قرائی‌مقدم این دست سخنان را اراجیف و حاصل حس حسادت برخی عقب‌ماندگان از قافله می‌داند.
دکتر مصظفی قرایی مقدم ادامه می‌دهد: زوج ها با بستن گوش خود برروی این مسائل به فکر تداوم زندگی با همسر خود باشند. البته در نقطه مقابل گوش‌ها باید برای شنیدن نصیحت‌های مشفقانه هم تیز شوند. تجربه درّ گران‌بهایی است که ارزان بدست نمی‌آید، اما بزرگان و مشفقان حاصل یک عمر زندگی خود را در ظرف چند ساعت در اختیار قرار می‌دهند، اینجاست که باید گوشها تیز شوند تا از جام این تجربیات جرعه‌ای عایدشان شود.
 زبان سرخ سر سبز می‌دهد بر باد
از قدیم گفته‌اند سخن تا گفته نشده اسیر انسان است و پس از گفته‌شدن انسان اسیر آن؛ در زندگی مشترک نقش گفته‌ها و ناگفته‌ها بین زوجین پررنگ است و بعضی اوقات، گفتن بهتر از نگفتن و بعضا نگفتن بهتر است.
قرائی‌مقدم می‌گوید: زبان زوجین باید از بدگویی علیه یگدیگر حفظ شود و گفته‌ها در راستای حفظ حرمت همدیگر باشند.
این جامعه‌شناس می‌افزاید: بهترین جا برای بازشدن سفره‌ی دل همسران نزد بکدیگر است و نه جای دیگر.
قرائی‌مقدم می‌گوید: بدترین دشمنان شما بهترین دوستانتان هستند؛ چرا که دوستانتان نقاط ضعفتان را می‌دانند و با بازشدن سفره دلتان پیش آنها امکان هرگونه سوء استفاده از حرفهایتان برایشان فراهم می‌شود.
بنابراین زبانهای زوجین باید برای بردن حرف منزل و خانه به بیرون از آن بسته شود. ضمن اینکه اگر در زندگی زن مشکلی با همسرش دارد، بهتر است این مشکل را با مادر‌ شوهرش در میان بگذارد تا مادر خود. البته برای مرد هم این نکته صدق می‌کند، چرا که مادر بسیار دلسوز خود انسان است و راهنماییش از سر همین دلسوزی می‌تواند یکطرفه باشد، درحالیکه مادر طرف مقابل می‌تواند با سعهء صدر بیشتر به موضوع بنگرد و راهکاری ارائه نماید.
یک کلاغهایی که چعل کلاغ می‌شوند همانند چوبی به لای چرخ زندگی می‌روند و اگر تعداد این کلاغها از حد بیشتر شود، زورشان به متوقف کردن چرخ زندگی هم می‌رسد.
البته شناخت و اعتماد متقابل می‌تواند بسیاری از این کلاغها را راهی خانه کنند. چرا که هرگاه مقابل می‌تواند یکی از زوجین و پشت سر همسر او حرفی گفته شود به گزاف شنونده می‌تواند با توجه به شناختی که از همسر خود دارد زندگی آن لاف گزاف را در نطفه خفه کند. مهم احترام، شناخت، حفظ حرمت متقابل و آرامش زندگی زوجین است. حال هرکه می‌خواهد بگوید هرچه می‌خواهد.
* چشمها را باید شست…
بدون شک دو نفر که زندگی مشترک را با هم آغاز می‌کنند مشترکات زیادی دارند و البته تفاوت‌های بسیار. چشم‌پوشی از اختلاف سلیقه‌ها و دیدن هرچه بیشتر مشترکات کمک شایانی به بهتر چرخیدن چرخ زندگی و کاهش جنجالها می‌انجامد. البته در جاهایی هم چشمها را باید گشود.
بسیاری بر زندگی شما حسادت می‌ورزند و بد‌خواه شمایند، این افراد را باید خوب شناخت و حرکات آنها را در راستای این هدف خوب باید دید.ضمن اینکه هرچه دیگران می‌گویند حرف است و به قول معروف شنیدن کی بود مانند دیدن؛ پس برای خوب دیدن چشمها را حتما باید شست.
گزارش از فرزاد آذری بقاء
باشگاه خبرنگاران جوان