food

معمولا در آخر هفته وزن بدن بالا می رود در این بخش از سایت  شیوه هایی برای کاهش کالری در روزهای آخر هفته داریم که توج شما را به آن جلب می کنیم 

روی ترازو می‌روید و از مشاهده عددی که نمایشگر توجه شما را به آن جلب می‌کندغافلگیر می‌شوید شاید برای‌تان جالب باشد اگر بدانید افزایش این عدد تقصیر روزهای آخر هفته و تعطیلات است؛ روزهایی که از اول هفته برایش کلی نقشه کشیده‌اید تا از تک‌تک دقیقه‌هایش استفاده کنید و یک آخر هفته رویایی را بگذرانید؛ روزهایی که صبحش از ظهر شروع شود و بقیه ساعات روز تا شب روی کاناپه و در حالت لمیده و یک لیوان شربت یا قهوه در دست و یک میز پر از خوراکی‌های جورواجور جلوی چشم‌تان.

خبری از جنب و جوش، کار، آشپزی، گرد‌گیری، جارو و. . . نباشد. اما همه اینها خوب است به شرط اینکه شما هر روز هفته از اضافه وزن‌تان و عددی که مدام روی ترازو بالا می‌رود، شرمنده و ناراحت نباشید. اگر خیال‌تان از وزن‌تان راحت است که بفرمایید استراحت کنید اما اگر جزو کسانی هستید که می‌خواهید در آخر هفته هم به رژیم لاغری‌تان ادامه دهید و همچنان وزن کم کنید، لطفا روی این ابرهای رویایی خط بکشید.

 

خودتان آشپزی  کنید

روز جمعه است و شب کلی ‌مهمان دارید. باید از بعدازظهر به فکر غذا پختن باشید. آشپزی برای ‌مهمان هم حداقل دو ساعت وقت شما را می‌گیرد. می‌دانید در آشپزخانه بودن و آشپزی کردن در یک ساعت و 20 دقیقه حدود 200 کالری می‌سوزاند؟ دل‌تان می‌خواهد خیلی بیشتر از 200 کالری در شب یک روز تعطیل بسوزانید؟  پس خرید غذا از رستوران رافراموش کنید و دست به کار شوید و غذاهایی استفاده کنید که به شستن و خرد کردن احتیاج داشته باشند؛ مثلا اگر خورش قورمه‌سبزی در فهرست غذاهای شب شماست، سبزی را بخرید، پاک کنید، بشویید، خرد کنید و سرخ کنید.

سعی کنید فعالیت بیشتری نسبت به بقیه آشپزی‌های‌تان انجام دهید. دوغ آماده نخرید. خودتان دوغ درست کنید. سس سالاد و غذا را خودتان درست کنید. اگر پیاز و سیب‌زمینی لازم دارید از دستگاه خردکن و رنده برقی استفاده نکنید. از ظرف‌های قدیمی و آنتیک‌تان استفاده کنید. به انبار بروید و قابلمه‌های قدیمی و بشقاب‌های گل سرخی را بیرون بیاورید، بشویید، خشک کنید و سر میز بگذارید. این‌طوری به غیر از آن 200 کالری 180 کالری دیگر هم می‌سوزانید. می‌ارزد نه؟

آخر هفته با کمد روبی

بهترین زمان برای تمیز کردن خانه و البته کالری بیشتر سوزاندن روزهای آخر هفته است. با جاروبرقی کشیدن معمولی که یک ساعت طول می‌کشد می‌توانید 200 کالری بسوزانید اما دل‌تان می‌خواهد این عدد را دوبرابر کنید؟ تنبلی را کنار بگذارید و یک جاروبرقی حسابی بکشید. این‌طوری که مبل‌ها، زیرشان، تخت‌ها و داخل کمد لباس‌ها و کفش‌ها را هم به این فعالیت اضافه کنید. داخل کشوهای لباس را هم تمیز کنید. لباس‌ها را از کمد بیرون بیاورید و داخل کمد را جارو بکشید. کفش‌ها را از جاکفشی بیرون بیاورید و با جارو خاک‌ها را تمیز کنید و دستمال هم بکشید. تشک‌های تخت‌ها را بلند کنید و زیرش را جارو بکشید. زیر تخت یادتان نرود. گوشه‌های پنجره زیر پرده را هم حتما جارو کنید.

زیر گلدانی را هم با جارو تمیز کنید. داخل کمد رختخواب‌ها را هم جارو بکشید. رختخواب‌ها را یکی یکی بیرون بیاورید و وقتی داخل کمد را جارو کشیدید، دوباره روی هم تا کنید و سر جای‌شان بگذارید. در آشپزخانه زیر یخچال و فریزر و ماشین ظرفشویی و لباسشویی را هم جارو بکشید. فکر می‌کنید با این کارهای اضافه چقدر کالری بیشتر می‌سوزانید؟350 کالری به اضافه آن 200 کالری قبلی که می‌شود 550 کالری.

مسیر تازه را تجربه کنید

برای پیاده‌روی یا گردش به پارک رفته‌اید. پیاده‌روی معمولی در زمین صاف آن هم بعد از یک ساعت و نیم بین 150 تا 200 کالری از شما می‌سوزاند اما کمی تغییر جهت و بالا و پایین رفتن از پله این عدد را به 500 تا هم می‌رساند. به این روش که پارک یا مسیری را انتخاب کنید که پله یا سربالایی بیشتری داشته باشد. بعد از چند دقیقه راه رفتن در یک مسیر هموار راه‌تان را به سمت پله کج کنید. از پله بالا بروید و دوباره در مسیر صاف قدم بزنید. اگر حدود یک ساعت و نیم در مسیر صاف و سربالایی و پله قدم بزنید کالری بیشتری می‌سوزانید؛ حداقل بین 450 تا 500 کالری. تغییر جالبی است.

فرمولی تازه برای خانه تکانی

برای شب ‌مهمان دارید و د‌ل‌تان می‌خواهد یک تغییر کوچک به دکوراسیون خانه‌تان بدهید. در حالت معمولی جابه‌جا کردن وسایل خانه در نیم‌ساعت حدود 250 کالری می‌سوازند اما شما می‌توانید این عدد را به 500 کالری هم برسانید. کار سختی نیست. قرار هم نیست خودتان به تنهایی میز ناهارخوری را به دوش بگیرید و جایش را عوض کنید. اینجا حتما باید یک دستیار داشته باشید. اول از همه از مبل‌های نشیمن شروع کنید؛ مثلا جای دونفره را با سه‌نفره عوض کنید.

میزهای عسلی را جابه‌جا کنید. بروید سراغ میز تلویزیون، جایش را تغییر بدهید. حالا نوبت میز ناهارخوری است. یکی‌یکی صندلی‌ها را بیرون بیاورید. میز را به کمک دستیارتان بلند کنید و سر جای مورد نظرتان ببرید. حالا صندلی‌ها را سر جای‌شان بگذارید. جای گلدان‌های خانه را هم عوض کنید؛ جای پشتی‌ها و حتی میز قاب‌های عکس مورد علاقه‌تان را. کار جابه‌جایی که تمام شد می‌ماند یک گرد‌گیری ساده که خودش هم کلی کالری می‌سوزاند. خسته‌اید با 15 دقیقه گرد‌گیری شما به نتیجه مورد نظرتان می‌رسید باورتان می‌شود بعد از یک ساعت و نیم کار کردن و بلند کردن مبل و میز و صندلی بین 500 تا 580 کالری می‌سوزانید. اگر نایی برای‌تان مانده این عدد را می‌توانید به 600 تا هم برسانید. چطوری؟ میز شام را قبل از آمدن ‌مهمان‌ها بچینید؛ همین، شد 600 تا.

ماشین‌تان را نو نوار کنید

شستن ماشین اگر حدود 40 دقیقه طول بکشد، بین 150 تا 190 کالری می‌سوزاند اما آب کم است، لطفا کمبود آب و کم شدن آب پشت سدها را جدی بگیرید. بهترین روش شستن ماشین یک سطل آب با یک دستمال و یک اسپری همه‌کاره است. کمی از اسپری درون سطل آب بریزد و با دستمال ماشین‌تان را صفا دهید. شیشه‌ها و آینه‌ها را برق بیندازید. وسایل صندوق عقب را بیرون بیاورید و داخل صندوق را تمیز کنید و دوباره وسایل را سر جای‌شان بگذارید. زیرپایی‌های ماشین را بیرون بیاورید حسابی تکان دهید بعد سر جای‌شان بگذارید. قالپاق و رینگ را هم دستمال بکشید. داخل ماشین را هم با اسپری و روغن جلا برق بیندازید. شما با این کار و بعد از یک ساعت حدود 300 کالری می‌سوزانید.

با لباسشویی قهر کنید

همه لباس‌ها را جمع کرده‌اید تا آخر هفته همه را با هم بشویید اما چرا با ماشین لباسشویی؟ شستن لباس با دست اگر یک ساعت طول بکشد 200 کالری از شما می‌سوزاند امااگر چند تکه لباس بیشتر بشویید این عدد به 380 کالری می‌رسد. شلوارهای جین را کف حمام پهن کنید و با برس لباسشویی به جان‌شان بیفتید در این صورت در کمتر از دو دقیقه عرق‌تان درمی‌آید. بقیه لباس‌ها را هم در لگن خیس کنید و با دست بشویید و آب بکشید و بعد آب‌شان را خوب بگیرید و روی بند رخت پهن کنید. به شما تبریک می‌گویم شما با این کارتان بین 380 تا 400 کالری سوزانده‌اید.

اتوشویی در منزل

وقتی لباس‌ها را شستید باید اتو کنید و سر جای‌شان بگذارید. اتو کردن لباس‌ها در یک ساعت حدود 140 کالری می‌سوزاند اما شما با دوخت و دوز و ردیف کردن لباس‌ها می‌توانید این عدد را دوبرابر کنید. دوخت و دوزهایی که برایش وقت نداشتید را بعد یا قبل از اتو کردن لباس‌ها انجام دهید. کوتاه کردن مانتو، پاچه شلوارو دوختن زیپ پاره و دکمه افتاده و درزهای پاره شده اگر یک ساعت از شما وقت بگیرد به جای آن 150 کالری هم از شما می‌سوزاند.

باغچه را بیل بزنید

اگر حیاط دارید و حیاط‌تان باغچه دارد بهتر است بدانید با کمی باغبانی یعنی حدود یک ساعت می‌توانید 150کالری بسوزانید. اگر هم ندارید، غصه نخورید در خانه که گلدان تزئینی دارید. برای گل‌های‌تان گلدان جدید بخرید و جای گل‌ها را عوض کنید. خاک‌شان را از نو بریزید. گلدان‌ها را زیر نور آفتاب قرار دهید و جاهای‌شان را تمیز کنید. اگر باغچه دارید، علف‌های هرز را بیرون بکشید. خاک باغچه را در حد یک باغبان مبتدی بیل بزنید. شاخه‌های شکسته و خشک را ببرید و آشغال‌ها را جمع کنید. این فعالیت‌های اضافه بین 170 تا 200 کالری دیگر از شما می‌سوزاند که روی هم 350 کالری می‌شود.

از خرید لذت ببرید

خرید از بازار میوه و تره‌بار. خدا را شکر روزهای تعطیل هم بازارهای میوه و تره‌بار باز هستند و نمی‌توانید بهانه بیاورید. روز تعطیل دیگر از بقالی محل‌تان خرید نکنید. اگر هدف‌تان سوزاندن انرژی و کالری بیشتر است پس لطفا پای پیاده راهی بازار محل‌تان شوید. اول یک دور کامل همه بازار را بچرخید و همه قیمت‌ها و اجناس را برانداز کنید و بعد یکی‌یکی خریدهای‌تان را انجام دهید و درون سبدتان بگذارید. برای راه برگشت به خانه هم یک مسیر دورتر و پیچ و خمدار را انتخاب کنید و راه بیشتری را طی کنید تا به خانه برسید.

خرید از بازار اگر یک ساعت طول بکشد، حدود 200 کالری می‌سوزاند. اگر یک دور بزنید ، در دور دوم خرید کنید و میوه‌ها را خودتان به خانه ببرید، بشویید و داخل یخچال بگذارید حدود 150 کالری دیگر هم می‌سوزانید، که روی هم می‌شود، 350 کالری؛ هم فال است و هم تماشا. هم خرید کرده‌اید و هم لاغر شده‌اید. اگر در این خریدتان گوشت و ماهی هم باشد که مجبور باشید سرپا بایستید، خرد کنید، بشویید و بسته‌بندی کنید، 50 کالری بیشتر می‌سوزانید.

منبع : مجله سیب سبز