woman-sitting-desk-fb

زیادنشستن پشت میز چه خطراتی می تواند برای سلامتی ما داشته باشد و چه الگوهایی برای پیشگیری از این عوارض باید رعایت کنیم.

چاقی و اضافه وزن یکی از معضلات جامعه مدرن در حوزه سلامت به شمار می‌رود، به عبارتی این روزها داشتن وزن ایده‌آل برای بسیاری از افراد به آرزویی تبدیل شده است که زن و مرد حتی گروه سنی نمی‌شناسد و شامل حال بیشتر افراد می‌شود.

جالب اینکه این روزها پشت میز نشین‌ها بیشتر از سایر اشخاص در معرض چنین آسیبی هستند و در بیشتر مواقع از مشکلاتی که نشستن طولانی مدت پشت میز برای آنها ایجاد کرده است به ویژه اضافه وزن گله می‌کنند.

وجود انواع غذاهای فوری یا همان فست فودها و ورود آنها به برنامه غذاهایی خانواده‌ها در تمام طبقات شاید متهم ردیف اول افزایش وزن افراد باشد، این در حالی است که در دنیای مدرن امروز بی‌تحرکی هم دلیل دیگری برای برهم خوردن توازن وزن تبدیل شده است.

مکانیزه شده مشاغل و از بین رفتن جایگاه فعالیت‌های بدنی در حرفه‌ها و مشاغل مختلف باعث شده تا پدیده‌ای به نام پشت میز نشینی به آفتی برای داشتن تناسب اندام مناسب تبدیل شود تا به آنجا که اشتغال در دنیای صنعتی دغدغه‌ای به نام اضافه وزن را نیز با خود به همراه آورده است.

معضلی که راه فرار از آن داشتن برنامه دقیق برای مقابله با بی‌تحرکی در ساعات متمادی است که فرد پشت میز می‌نشیند و به وظایفی که برعهده وی گذاشته شده ‌است عمل می‌کند.

همه آنهایی که برای لاغر شدن تلاش می‌کنند، می‌دانند که حفظ وزن مطلوب بسی سخت‌تر و دشوارتر از گرفتن رژیم‌های سخت و طاقت فرسا و انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین است.

محیط کار یکی از مکان‌هایی است که در به هم زدن رژیم لاغری نقش بسزایی ایفا می‌کند. بیشتر افرادی که تصمیم به کاهش وزن می‌گیرند وقتی به محیط کار می‌روند، نمی‌توانند رژیم و برنامه غذایی‌شان را ادامه دهند و خود را به وزن دلخواه برسانند، به همین خاطر پشیمان شده و روند قبل از رژیم را ادامه می‌دهند.

حال آنکه می‌توان تنها با رعایت برخی موارد خود را از اضافه وزن در محیط کار در امان داشت.

تنقلات ممنوع
یکی از عادات تغذیه‌ای رایج در محیط‌های کاری به ویژه فضاهایی که افراد به صورت گروهی دور یک میز می‌نشینند، مصرف تنقلات در ساعات مختلف روز است که چون در شکل دست جمعی مصرف می‌شود هم دچار تعدد دفعات شده و هم افراد را به خوردن ترغیب می‌کند. به عبارتی می‌توان گفت، مصرف تنقلات که در گذشته میان بچه‌ها رایج بود، اکنون به یکی از عادت‌های غذایی بزرگسالان تبدیل شده است. بنابراین اگر از افزایش وزن خود گله دارید کمی به آنچه در محیط کار می‌خورید فکر کنید. متوجه می‌شوید که باید خوردن تنقلات و کیک و شیرینی را در ساعت‌های کاری کاهش داده و برای جبران نیروی از دست رفته بدن تان از میوه، آبمیوه، غلات و لبنیات استفاده کنید.

این‌گونه غذا نخورید
توصیه بعدی که برای شما داریم این است که هنگام کار با رایانه هرگز غذا نخورید، زیرا در این شرایط متوجه میزان مصرف خوراکی که در حال خوردن آن هستید، نمی‌شوید و بیش از میزانی که بدن‌تان به مواد غذایی نیاز دارد غذا مصرف می‌کنید. موضوع دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای جلوگیری از پرخوری و ناراحتی‌های گوارشی نباید ایستاده و با عجله غذا بخورید.

متاسفانه در بسیاری از محیط‌های کاری یا در خیابان مشاهده می‌شود افرادی که به هر دلیل عجله دارند ایستاده و در حین حرکت غذا مصرف می‌کنند که این رفتار ضمن اینکه ممکن است موجب از بین رفتن سلامت دستگاه گوارش آنها شود ممکن است اضافه وزن را نیز برای آنها به همراه داشته باشد. دیگر اینکه که بعد از خوردن غذا بلافاصله به میزکارتان بازنگردید و کمی به خودتان زمان دهید.

البته نه به معنای این‌که به این بهانه وقت زیادی را هدر دهید و موجب نارضایتی مدیران خود‌ شوید، فقط چند دقیقه به خود زمان دهید و بعد، کار را از سر بگیرید. این را هم مد نظر داشته باشید تا زمانی که در محل کار هستید از خوردن نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌های شیرین پرهیز کنید.

نشستن به‌اندازه
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که بیشتر وقت خود را روی صندلی اداره می‌گذرانید و شب‌ها هم روی مبل راحتی خانه‌تان می‌نشینید یا لم می‌دهید، بد نیست بدانید به همین راحتی خود را در معرض چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی، انواع سرطان، حتی مرگ زودرس قرار داده‌اید. در واقع حتی اگر اهل ورزش کردن هم باشید، نشستن طولانی شما را در معرض ابتلا به بیماری قرار می‌دهد.

جالب اینکه مطالعات نشان می‌دهد اندازه دور کمر افرادی که بیش از دیگران روی صندلی می‌نشینند، بیشتر از دیگران بوده و این افراد بیش اشخاصی که چنین رفتاری ندارند، از ابتلا به فشار و قند خون رنج می‌برند.

محققان همچنین معتقدند نشستن طولانی مدت آن‌قدر مضر است که حتی تاثیر تمرینات ورزشی را از بین می‌برد، به‌طوری که اگر فردی هر روز ورزش کند و در عین حال روزانه سه ساعت در مقابل تلویزیون بنشیند، هیچ تفاوتی با فردی که ورزش نمی‌کند از نظر وزن و سایز نخواهد داشت. شاید جالب باشد بدانید که عده‌ای از متخصصان تغذیه برای نشان دادن مضرات نشستن این حالت را با رفتاری مانند جویدن مقایسه کرده و می‌گویند؛ بدن در حالت نشسته حتی از هنگامی که مشغول جویدن آدامس هستید، انرژی کمتری می‌سوزاند.

منبع :روزنامه ارمان