images.jpg454153

در مورد سرطان و انواع خطرناک آن در کشورمان با مجرب ترین پروفسور در این زمینه صحبت کرده ایم با ما همراه باشید.

پروفسور محمد اسماعیل اکبری روز چهارشنبه در حاشیه دهمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی ایران اظهار کرد: این مطالعه در بین یک جمعیت بزرگ و در زمان طولانی از سطح موش تا انسان در آمریکا و بعد در سطح جهان انجام شده است و نتایج آن بسیار دقیق و محکم است.
وی در مورد میزان ابتلا به سرطان در ایران گفت :درحال حاضر سالانه حدود 90 هزار نفر مبتلای جدید به مبتلایان سرطان سینه در ایران اضافه می شود و به طور کلی 400 هزار نفر نیز مبتلا به سرطان هستند.
وی افزود: کشنده ترین سرطان برای مردان سرطان معده و در زنان سرطان سینه است.
وی یکی از مهم ترین دلایل افزایش سرطان در ایران را افزایش سن در بین جامعه ایرانی عنوان کرد و افزود: میزان شیوع سرطان در ایران حدود 145 نفر در 100 هزار نفر است.

** تاثیر آلودگی هوا در ابتلا به سرطان
رییس مرکز تحقیقات سرطان ایران در مورد تاثیر آلودگی هوا در ایجاد سرطان اظهار کرد: آلودگی هوا قطعا در ایجاد سرطان ها دخیل است.
اکبری خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقاتی که در محدوده زمانی 15 سال در سازمان بهداشت جهانی انجام شده است، آلودگی هوا را یک عامل خطر ابتلا به سرطان می داند.
وی ادامه داد:البته میزان تاثیر این عامل در ابتلا به سرطان به نوع آلودگی و میزان حضور افراد در محیط های آلوده بستگی دارد و بر این اساس تاثیر آن در افراد مختلف متفاوت است.
وی در مورد آلودگی هوا در تهران نیز اظهار داشت:از آنجایی که آلودگی هوا در کلان شهرهایی مانند تهران بالاست، می توان این عامل را به عنوان یکی از ریزفاکتورهای بسیار مهم در ابتلا به سرطان در بین تهرانی ها عنوان کرد.

*** سرطان و پارازیت ها
پروفسور اکبری در مورد تاثیر پارازیت ها در ابتلا به سرطان نیز اظهار کرد: پارازیت ها هرگز سرطان زا نیستند.

*** سرطان سونامی نیست
اکبری در مورد این که برخی از سرطان به عنوان سونامی یاد می کنند، گفت: افرادی که عبارت سونامی را در مورد سرطان به کار می برند معنی سرطان و سونامی را نمی دانند.
وی توضیح داد:سونامی یک اتفاق ناگهانی است اما سرطان اتفاقی است که همه از بروز آن خبر دارند و ناگهانی رخ نمی دهد. ما می دانیم که تا 30 سال آینده چه اتفاقی در حوزه سرطان در جهان رخ می دهد، بنابراین سرطان یک روند طبیعی است که می توان با آن مقابله کرد.
دهمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی ایران که از امروز (21 مردادماه) با حضور جمعی از متخصصان و جراحان رشته های مختلف در مرکز همایش های رازی آغاز به کار کرده است، 23 مردادماه پایان می یابد.