feet- diabetافراد دیابتی باید خیلی مراقب پاهای خود باشند چون این بیماری به پاهای آنها آسیب می رساند و مهمترین مورد آن ممکن است از یک خراش بسیار جزیی شروع شود و به قطع پای شخص دیابتی منجر شود در ادامه مطلب درباره اهمیت پای دیابتی ها توضیحاتی آورده ایم که توجه شما را به آن جلب می کنیم

به گفته ی روبرت تامپسون مدیر اجرایی موسسه ی غیر انتفاعی بهداشت پیشگیرانه ی پا، متخصصان بهداشت و درمان باید بر مشکلات پای دیابتی تاکید بیشتری داشته باشند. تامپسون در سخنرانی خود در نشست سالانه ی انجمن آموزگاران دیابت آمریکا بر ضرورت معاینه ی پا برای بیماران  دیابتی در هر مراجعه به پزشک تاکید  نمود، او همچنین به بیماران توصیه کرد که معاینات چشمی پای خود را به دوبار در روز افزایش دهند.

مشکلات پا یکی ازعوارض شایع در افراد دیابتی است. در اکثر موارد نوروپاتی دیابتی (تخریب عصب) توانایی بیماران را در درک احساس درد از بین  برده و مانع از اطلاع این افراد از ایجاد زخم های کوچک یا بریدگی در پاهایشان می شود. این اختلال همراه با کاهش سرعت ترمیم به دلیل دیابت، خطر ابتلا به زخمهای عفونی در پا را افزایش می دهد. در موارد حاد، زخم های ترمیم نشده در پا منجر به عفونت شدید و قطع عضو می شود.

 معاینات منظم پا بخش مهمی از مدیریت  دیابت است. بررسی پاها توسط متخصصان بصورت سالانه  بخشی از مدیریت بیماری دیابت است. به گفته ی تامپسون تعداد این معاینات باید در طول سال افزایش یابد.

پای افراد دیابتی همیشه در معرض خطر می باشد، سلامت پا و یا علایم  موجود در پای بیماران نشاندهنده ی وضعیت کنترل بیماری آنها است.

تامپسون تاکید کرد که آسیب پا در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است به همین  دلیل متخصصان مراقبت های بهداشتی باید در مورد  مشکلات پای دیابتی تخصص داشته و قادر به تشخیص  انواع  مشکلاتی که ممکن است بیماران مختلف آنرا تجربه کنند، باشند. خصوصیات  و ویژگی های مکانیکی و بیولوژیکی پا  برای همه ی افراد میتواند  مشکل آفرین  باشد اما عوارضی که در افراد  مبتلا به دیابت بوجود می آید می توانند بسیار جدی تر باشند. از آنجائیکه حس درد در پای بیماران دیابتی غالباً از دست  رفته است در اکثر موارد آنها  از وجود زخم  در پای  خود بی اطلاع مانده یا دیر از آن اطلاع می یابند.

 تامپسون در ادامه بر اهمیت انتخاب کفش مناسب تاکید کرد، او می گوید: پوشیدن  جوراب مناسب از ضروریات  است  و شما  می توانید  جوراب های مناسب را از فروشگاه های  لوزام  پزشکی تهیه کنید.

او می افزاید: جوراب ها ابزارهای مدیریتی بافت نرم هستند، جورابهایی که از الیاف اکریلیک یا مخلوطی از الیاف اکریلیک تهیه شده اند، فشار را بروی پا به حداقل می رسانند.

 تامپسون  تاکید کرد که پزشکان و مسئولین مراقبتهای بهداشتی باید بیماران خود را به معاینه ی منظم پاها تشویق کنند، علاوه بر این در زمان  ویزیت بیماران، پای آنها را حتما معاینه  نمایند، این کار بخصوص برای بیمارانی که به نوروپاتی مبتلا هستند و قادر به درک احساس درد یا وجود زخم های کوچک یا بزرگ  در پاهای خود نیستند، ضروری است.

منبع : diabetestma.org