r-SUNSCREEN-MISTAKES-large570

مهم ترین محصول مراقبت از پوست  جلوگیری از چین و چروک و سرطان پوست کرم های ضد آفتاب است، اما بیشتر مردم از کرم های ضد آفتاب درست استفاده نمیکنند.ضد آفتابها در تمام اشکال مختلف، اندازه و قیمت ها. آنهایی که گران تر است لزوما بهتر هستند

یک متخصص پوست گفت: کرم ضد آفتاب زمانی تاثیرگذار است که جذب پوست شود بنابراین بهتراست حداقل 20 دقیقه قبل از این که در معرض آفتاب قرار بگیرید از آن استفاده کنید.

 

دکتر بهروز محمودی ، گفت: مهمترین اقدام محافظتی در برابر نور آفتاب، استفاده از کرم یا لوسیون ضدآفتاب است. هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، به ویژه روزهایی که در خارج از خانه به سر می‌برید.

 

وی با بیان این که SPF، مخفف عبارت “فاکتور محافظت کننده در برابر آفتاب” است و عدد مربوط به آن نشانگر میزان محافظت از پوست است، توصیه کرد: بهتر است از کرم ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید. SPF، مربوط به طول مدتی است که آن کرم ضد آفتاب از پوست شما محافظت می‌کند. به طور مثال فرض کنید پوست شما بطور طبیعی پس از 20 دقیقه شروع به سوختن می‌کند؛ به این ترتیب اگر SPF کرم شما 15 باشد، پوست شما 5 دقیقه در معرض تابش مستقیم قرار خواهد گرفت. بنابراین باید از کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر از 15 استفاده شود.

 

دکتر محمودی ادامه داد: باید از کرم ضدآفتاب به طور مستمر استفاده شود. در زندگی روزمره، کرم ضدآفتاب همیشه به اندازۀ SPF تعیین شده روی صورت باقی نمی‌ماند. اگر در شرایطی هستید که کرم ضد آفتاب از روی پوست پاک می‌شود لازم است هر دو ساعت یکبار کرم خود را تجدید کنید و اگر مشغول شنا هستید یا زیاد عرق می‌کنید فواصل استفاده از کرم را کمتر از 2 ساعت نمائید.

 

این متخصص با بیان این که طیف کرم ضد آفتاب باید وسیع باشد، عنوان کرد: این نوع کرم‌های ضد آفتاب سد‌های محکمی در برابر تشعشعات UVB و UVA هستند. اشعۀ UVB اولین مسبب آفتاب سوختگی است و محافظت از پوست در برابر اشعۀ UVA تاثیر بسزایی در جلوگیری از ایجاد چین و چروک و نشانه‌های افزایش سن روی پوست دارد.

 

وی در این رابطه افزود: بهتر است از محصولاتی استفاده شود که حاوی اکسید روی، دی اکسید تیتانیوم یا آووبنزن هستند.همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب قبل از آرایش نیز توصیه می‌شود.

 

دکتر بهروزی ادامه داد: اگر افراد صبح‌ها از کرم مرطوب کننده یا سایر کرم‌های پوستی استفاده می‌کنند، بهتر است همزمان از کرمهای ضد آفتاب نیز استفاده کنند. همچنین اگر معمولا از داروهای جلدی استفاده می‌شود، ابتدا از آن و سپس کرم‌های ضد پیری روی پوست استفاده کنند. در مرحلۀ بعد نیز، از کرم مرطوب کننده استفاده و در آخر کرم ضد آفتاب بزنید و روی آن آرایش صورت خود را آغاز کنید.

 

وی با بیان این که کرم ضدآفتاب زمانی تاثیرگذاری خواهد داشت که جذب پوست شود، توصیه کرد: به کرم ضد آفتاب فرصت بدهید تا کاملا جذب پوست شود. بنابراین اگر قصد خروج از خانه را دارید، 20 دقیقه قبل از خروج از خانه کرم ضد آفتاب بزنید.

 

این متخصص پوست با اشاره به این که برای پوشش پوست کل بدن حدود 30 گرم کرم ضد آفتاب نیاز است، افزود: کرم باید به میزان کافی باشد و افراد باید به مصرف کرم ضد آفتاب عادت کنند به طوری که وقتی کرم ضد آفتاب نمی‌زنند، احساس کثیفی، به هم ریختگی و آشفتگی کنند.

منبع- سلامت نیوز