custo_barcelona_t-shirt_tee_ronndy_surfers__im_piratenstile_291_gross
لاغر وضعیف شدن کودکان دلایل زیادی دارد که در این مطلب به برخی از مهمترین آن ها اشاره می کنیم.

دختری ۵ سال و ۲ ماهه دارم که امسال به پیش دبستانی می رود. وزن هنگام تولدش ۳ کیلو ۲۵۰ گرم بود و تا ۷ ماهگی رشد مطلوب و طبق نمودارش را داشت، بعد از آن علت یک سرما خوردگی و دندان درآوردن و راه افتادن سریع و شیطنت های زیاد رشدش خیلی کم شد، به گونه ای که تا دو سالگیش فقط حدود ۱۰ کیلو وزن داشت! تنها از شیر خودم و سوپ تغذیه می کرد، پیش متخصص تغذیه کودکان هم بردم چند ماهی خوب بود و حدود ۲ کیلو گرم وزن اضافه کرد. دیگه نبردمش پیش دکتر و الان کاملا سالم و از نظر هوشی واقعا نابغه است. الان وزنش ۱۶ کیلو هست، لاغر اندام است. قدش ۱۰۵ سانتیمتر است، قدش از ابتدا طبق نمودار بالا می رفت. غذا هم خوب می خورد و خواب کافی هم دارد ولی شیطنت زیاد می کند. چگونه وزنش را به حالت نرمال برسانم؟ طبق آزمایشات که قبلا داده ایم نه عفونت ادراری دارد و نه کم خونی. مدتی از شربت های تقویتی و اشتها آور خارجی استفاده می کردم که جز اینکه انرژی اش برای شیطنت بالا می رفت در اشتهایش تاثیری نداشت که به صلاح دید خودم قطعش کردم! ضمنا من و پدرش هم از نظر قد و وزن نرمال هستیم.
پاسخ دکتر مریم جعفری، متخصص زنان، زایمان و نازایی:
کودکان فعال به دلیل توجه بیشتر به محیط اطراف خود، به حجم کم ولی دفعات بیشتر غذا، نیاز دارند. با فرض این که کودک شما هیچ مشکل پزشکی ندارد، بهتر است به او کالری بیشتری بدهید. افزایش غذاهای سالم چرب کالری بیشتری را برای رشد به بدن کودک شما می‌رساند. وعده‌ های غذایی سالم و پرکالری به همراه میان‌ وعده به کودک بدهید تا به قدر کافی غذا بخورد. به هیچ وجه برای افزودن وزن کودک، به او غذاهای بی‌ ارزش نخورانید. زمان غذاخوردن را طولانی و مطبوع کنید. همچنین، به کودکتان اجازه ندهید خود را مشغول کاری کند و از خوردن وعده‌های غذایی شانه خالی کند. اگر می‌خواهید کودکتان اضافه وزن پیدا کند، لازم است که مرتب غذا بخورد. با دستور پزشک می توانید از نوشیدنی‌های مکمل پرکالری که مزه شیربستنی می‌دهند و ویتامین ها و املاح معدنی را به بدن کودک می رساند استفاده کنید.
اگر کودک شما کالری کافی مصرف می‌کند اما به اندازه کافی اضافه وزن نمی‌یابد، همچنان به همکاری با پزشک ادامه دهید تا علت اصلی این وضعیت را پیدا کنید. از طرف دیگر، اگر فرزندتان غذا نمی‌خورد، احتمالا دلایل روانشناختی در این زمینه وجود دارد که باید با پزشک کودک خود مطرح کنید، تا احتمالا کسی را به شما معرفی می‌کند. البته به احتمال فراوان، با صبر و حوصله و یک برنامه مداوم غذایی، میان وعده‌ ها، مکمل و ویتامین فرزندتان به تعادل قد و وزن مطلوبی خواهد رسید
شفاف نیوز