index.jpg853

آیا بیماری هپاتیت Cمی تواند منشا بیماری قلبی باشد و یا زمینه ابتلای افراد به آن را ایجاد کند!

نتایج یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد عفونت هپاتیت C می‌تواند باعث مشکلات قلبی شود. تعدادی از افرادی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته بودند، مبتلا به ویروس HIV بودند و بخشی دیگر از افراد این مطالعه، همزمان مبتلا به HIV و هپاتیت C.

این مطالعه که در Journal of Infectious Diseases به چاپ رسیده، حاکی از آن است که اگر چه کسانی که آلوده به ویروس HIV هستند، بیشتر با خطر بیماری قلبی مواجه می‌شوند، اما شواهد این مطالعه نشان می‌دهد که هپاتیت C می‌تواند به‌طور مستقل باعث صدمات قلبی-عروقی شود.

بر اساس نتایج نهایی، پلاک‌های غیرطبیعی چربی و کلسیم در عروق کسانی که هپاتیت C داشتند، خیلی بیشتر وجود دارد و این مساله باعث بیماری آترواسکلروز می‌شود که یکی از دلایل شایع در حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی است.

در واقع بیمارانی که گردش ویروس هپاتیت C در خونشان بیشتر باشد، ۵۰ درصد بیشتر از دیگران با خطر مسدود شدن شریان‌های قلبی مواجه می‌شوند و عفونت این افراد با داروها و سیستم ایمنی بدن کنترل نمی‌شود. در نتیجه، عفونتی که کنترل نشود می‌تواند التهاب بیشتری در بدن ایجاد کند، به رگ‌های قلبی آسیب برساند و منجر به بیماری قلبی شود.