Educate_Stuttering

شکاف کام در اطفال موجب بروز اختلال در تکلم آنان خواهد شد همچنین در بیماران مبتلا به اوتیسم هم نیاز به گفتار درمانی وجود دارد.

فریبا یادگاری با بیان اینکه گفتاردرمانی رشته‌ای تخصصی است که بر ارزیابی و درمان اختلالات گفتار، زبان و ارتباطی متمرکز است، اظهار داشت: اگر ارتباط را رد و بدل کردن پیام بین گیرنده و فرستنده در نظر بگیریم یکی از مهمترین ابزارهای ارتباطی مربوط به انسان‌ها زبان کلامی است که توسط آنها استفاده می‌شود و به واسطه آن افکار، احساسات و عقاید فرد انتقال می‌یابد.

این گفتاردرمانگر ادامه داد: زبان کلامی از تعدادی از اصوات تشکیل شده که در دستگاه دهانی و چهره‌ای تولید می‌شوند و به گوش شنونده می‌رسد. هر گونه اشکال یا نقص در دستگاه تولید گفتار می‌تواند به عنوان اختلال گفتار و زبان تلقی شود.

مدیر گروه آموزش گفتاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، گفت: گفتاردرمانی رشته‌ای است که با این آسیب‌ها سروکار دارد و آنها را شناسایی و تفکیک می‌کند همچنین ارائه راهکار درمانی برای غلبه با این آسیب‌ها جزو وظایفی است که گفتاردرمانی بر عهده دارد.

یادگاری تصریح کرد: گفتاردرمانی به سلامت گفتار، زبان و ارتباط در جامعه نیز توجه دارد بنابراین این رشته صرفاً به مسائل نقص گفتار و زبان نمی‌پردازد و برای ارتقای سلامت گفتار و زبان و پیشگیری از بروز مشکلات گفتاری می‌تواند راهکار ارائه کند و کمک‌کننده باشد.

این گفتاردرمانگر با اشاره به اینکه اختلالات گفتار و زبان می‌تواند در سنین کودکی یا بزرگسالی رخ دهند، اظهار داشت: اختلالات گفتاری در سنین رشد در کودکان یا در بزرگسالان بر اثر حوادث مختلف ایجاد می‌شود از جمله اختلالات رشدی گفتار و زبان می‌توان به لکنت، تأخیر رشد گفتار و زبان و اشکالات رشد گفتار در دوران رشد اشاره کرد.

وی ادامه داد: از جمله آسیب‌هایی که در بزرگسالان می‌تواند موجب نقص گفتاری شود می‌توان به بروز انواع اختلالات گفتار بر اثر  سکته‌ها یا ضربه‌های مغزی اشاره کرد که در این صورت فرد مبتلا با داشتن تجربه‌ای از کاربرد زبان در زندگی خود و پس از گذراندن دوره طبیعی از گفتار و زبان دچار از دست دادن یا اختلال در گفتار می‌شود.

رئیس انجمن علمی گفتاردرمانی ایران گفت: گفتاردرمانی با شناسایی به موقع و به هنگام مشکل می‌تواند به بهبودی نقص به وجود آمده کمک‌های مؤثری کند اکنون مسئله شناسایی و درمان زودهنگام اختلالات گفتار و زبان در کودکان بسیار اهمیت پیدا کرده است به نحوی که حتی کودکان نارس که در بخش‌های ویژه بیمارستان نگهداری می‌شوند می‌توانند از خدمات پیشگیرانه و مراقبتی گفتاردرمانی استفاده کند.

مدیر گروه آموزش گفتاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفتاردرمانی را اقدامی توانبخشی عنوان کرد که می‌تواند به مبتلایان به سندرم داون نیز کمک کند.

وی افزود: در مواقعی که کودکان با سندرم خاصی مانند سندرم داون متولد می‌شوند گفتاردرمانی می‌تواند از بدو تولد در زمره خدمت‌ دهندگان به کودک و خانواده باشد این رشته درمانی می‌تواند روش‌های ارتباطی صحیح را به والدین و کودک بیاموزد و از رشد عادات تغذیه‌ای و کلامی نادرست در کودک پیشگیری کند.

این گفتاردرمانگر خاطرنشان کرد: به این ترتیب گستره خدمات گفتاردرمانی و همچنین مشاوره‌های پیشگیرانه آن از بدو و حتی پیش از تولد مثلاً در مواردی که کودکان دچار شکاف کام هستند تا دوران بزرگسالی گسترده است.

فارس