با ساخت ماده موثره و داروي خوراكي “دفراسيروكس” براي بيماران تالاسمي، ايران دومين كشور توليد كننده اين دارو در دنيا در سال 1386 شد.
به گزارش دکتر سلام به نقل از باشگاه خبرنگاران، عباس كبريايي زاده، مدير شركت دارويي توليد كننده اين دارو در مراسم معرفي رسمي آن كه با حضور رسول ديناروند، معاون غذا و داروي وزارت بهداشت در تالار اجتماعات بيمارستان ميلاد برگزار شد، افزود:‌ داروي خوراكي دفراسيروكس كه در ايران با نام اختصاصي اوسورال (osveral) توليد شده است جديدترين دارو براي تسهيل جذب آهن در بيماران تالاسمي است كه به شكل خوراكي و يكبار در روز قابل مصرف است و به عنوان جايگزين داروي ترزيقي دسفرال در اختيار اين بيماران قرار مي‌گيرد.
وي افزود: مراحل توليد اين دارو از سال 82 با همكاري مركز رشد دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران، آغاز شد و در سال 83 ماده اوليه و مولكول اين دارو توسط شركت ، پژوهش دارو آريا، مستقر در مركز فرآورده‌هاي دارويي دانشگاه علوم پزشكي تهران توليد شد.
وي افزود: بعد از آن با همكاري اين مركز و شركت داروسازي اسوه مراحل توليد اين دارو آغاز شد و سرانجام پس از سه سال طي مراحل توليد اوليه، كنترل كيفي و توليد صنعتي از امروز اين دارو به عنوان يك داروي جديد در دسترس بيماران تالاسمي ايران قرار مي‌گيرد.
كبريايي زاده گفت: آزمايشهاي خلوص ماده اوليه، برون تني و درون تني داروي آماده مصرف مويد كيفيت بالاي فرآورده توليدي و مشابهت كامل آن با نمونه اوليه آن كه ساخت شركت نوارتيس سوئيس است از سوي وزارت بهداشت تائيد شده است.
در اين مراسم همچنين عباس شفيعي، استاد پيشكسوت داروسازي و رئيس دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران مراحل تاييد مولكول اوليه، توليد دارو، تاييد كيفي و بررسي خلوص آن را تشريح كرد.
بيش از 20 هزار بيمار تالاسمي در كشور اكنون با استفاده از اين داروي جديد از درد و رنج تزريق روزانه آمپول دسفرال رها مي‌شوند. ضمن اينكه توليد اين دارو صرفه جويي ارزي قابل توجهي نيز براي كشور به همراه دارد.