snarling-child-frown-teeth-feet-grimace-face-kid

دندان قروچه چه تاثیرات مضری بر سلامت دندان ها می تواند بگذارد و راههای درمانی برای آن کدامند؟

دکتر اکبر فاضل درباره علل دندان قروچه در افراد اظهار داشت: یکی از علت‌های دندان قروچه در اطفال وجود انگل‌های روده‌ای است، همچنین در عمده مشکلات روانی و استرس‌زا که همراه با به هم‌ریختگی دندان‌ها باشد و سطوح دندانی در یک هارمونی حرکتی با یکدیگر و مفصل گیجگاهی و عضلات قرار نداشته باشند، دندان قروچه عارض خواهد شد.

وی در ادامه افزود: چنانچه ریشه دندان قروچه مشکلات روحی و روانی باشد باید در درمان و برطرف کردن این مشکلات اقدامی اساسی انجام شود.

جای خالی دندان سبب حرکت و به هم‌ریختگی دندانی می‌شود
این متخصص پروتز فک و صورت گفت: در مواردی که دندانی کشیده شده باشد و دندان‌های مجاور به سمت فضای خالی حرکت کرده باشند، ناهماهنگی که بین دندان‌ها ایجاد شده عاملی در به وجود آمدن دندان قروچه می‌شود که باید در این حالت بازسازی دندانی انجام گیرد تا هماهنگی بین دندان‌ها ایجاد شود و عامل دندان قروچه از بین برود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شایان ذکر است که ناهماهنگی‌های دندانی روی مفصل گیجگاهی و فکی اثرگذار بوده و در نتیجه روی مجموعه عصبی و عضلانی که حرکات فک را ایجاد می‌کند، تأثیر دارد.

فاضل درباره درمان دندان قروچه تصریح کرد: برای درمان از ایجاد هماهنگی برای سطوح هماینده دندان‌ها استفاده می‌کنیم، با توجه به برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها، سطوح دندان‌ها در هنگام حرکات فکی باید با یکدیگر موزون و هماهنگ باشند، در غیر اینصورت ممکن است عامل یک تماس پیش‌رس باشد و این تماس یک عامل استرس‌زا برای بیمار می‌شود که دائم روی آن قسمت دندانش را می‌ساید تا تماس پیش‌رس را برطرف کند.

وی در ادامه افزود: در ابتدا باید عوامل ناهماهنگی سطوح هماینده دندان‌ها را رفع کنیم و در مرحله بعد با آرامش دادن و ریلکس کردن عضلات درگیر در این حرکات فک و صورتی به بیمار و صورتش آرامش بدهیم.

فاضل در ادامه گفت: از این طریق می‌توانیم رابطه خوبی در سیستم مفصل گیجگاهی و فکی برقرار کنیم، این مفصل حرکات فک را برعهده دارد که در اثر این ناهماهنگی‌ها ممکن است دستخوش تغییراتی شود و فرد به ضایعات مفصلی مبتلا شود.

این استاد دانشکده دندانپزشکی ادامه داد: عادات بیمار در مبحث دندان قروچه تأثیر بسزایی دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد و این عادات تغییر داده شود.

دندان مقاوم در برابر سایش دندان قروچه سالم می‌ماند اما لثه‌ها تحلیل خواهند رفت
فاضل با اشاره به این‌که افراد در مقابل این سایش دو نوع واکنش دارند، گفت: گاهی دندان‌ها قوی است و مجموعه پریودنشیوم ساپورت کننده نسوج اطراف دندان ضعیف است که در نهایت دچار مشکل و عفونت شده و لقی دندان را سبب می‌شوند.

وی درباره نوع دوم واکنش افراد به سایش گفت: در حالتی دیگر ممکن است که لثه‌ها سالم باشند و سایش روی دندان‌ها اتفاق بیفتد و ساییده شدن سطوح دندان شروع شده و دندان کوتاه شود.

دندان قروچه به مرور سبب شکستگی دندان و ترک ریشه می‌شود
فاضل با اشاره به عوارض دیگر دندان قروچه بیان کرد: ساییدگی حاصل از دندان قروچه به مرور دندان را ضعیف کرده و در نهایت سبب شکستگی یا پریدگی مینای قسمت‌هایی که نازک شده‌اند می‌شود.

وی افزود: بعضی اوقات سایش دندان قروچه چنان قوی است که باعث ترک در ریشه دندان شده و در نهایت باعث از بین رفتن دندان می‌شود.

فاضل درباره نوع دندان قروچه گفت: دندان قروچه ممکن است شبانه یا روزانه یا در هر دو مورد اتفاق بیفتد، دندان قروچه عمدتا ناخودآگاه است و در بعضی موارد خودآگاه است.

این متخصص پروتز دندان برای درمان این نوع از دندان قروچه خاطر نشان کرد: دندان قروچه شبانه با نایت گارد رفع می‌شود تا دندان‌ها در شب در تماس با هم نباشند، چنانچه بیمار در روز هم دندان قروچه را نمی‌تواند کنترل کند باید از همین نایت گارد در طول روز هم استفاده کند.