770

مغز شما موتوری است که تمام اعمالتان را کنترل می کند, پس لازم به ذکر نیست که, باید آنرا شارژ و آماده برای کار در طول روز نگه دارید. در زیر 15 روش علمی ثابت شده (اما بطرز باور نکردنی ساده و موثر) برای شارژ مجدد ذهنتان وجود دارد!

1. روزانه مکمل ویتامین B12 مصرف کنید

مکمل ویتامین B12 نه تنها ذهنتان را شارژ می کند, واقعا ظرفیت مغذتان را هم بالا می برد! هر چه سنتان بالاتر می رود, ظرفیت مغرتان کاهش می یابد, که مسئله بخاطر ویتامین B12 است. همچنین ثابت شده است که این ویتامین برای کمک به یادگیری, تمرکز, تفکر انتقادی، و حتی افزایش نمرات آزمون تان موثر است! مکمل ویتامین B کمپلکسی مصرف کنید که مطمئن شوید دوز روزانه مورد نیاز بدنتان را به شما بدهد.

2. شام را سبکتر و زودتر بخورید

خوردن شام زود هنگام و سبک مزایای سلامتی فراوانی دارد (مثلا کمک می کند وزنتان را کاهش بدهید), و همچنین کمک می کند ذهنتان شارژ شود. خوردن شام زود هنگام برای اینکه بدنتان زمان کافی برای هضم غذا در اختیار دارد کمک می کند تا بهتر بخوابید , و از خوردن غذاهایی که خوابتان را بر هم می زند و مشروبات الکی قبل از خواب جدا پرهیز کنید. و همچنین شام زود هنگام مغز تان را با جریان بیشتری از انرژی پایدار حمایت می کند, و باعث نمی شود که سطح قند خونتان مانند وقتیکه دیر شام می خورید بالا برود.

3. بادام بیشتری بخورید

بادام به دلایل خاصی به عنوان یک سوپر غذا شناخته می شود. علاوه بر خواص درمانی بی حد و حصرش, بادام و آجیل های دیگر منبع غنی از آنتی اکسیدانهای ویتامین E هستند, که مانع زوال عقلی و پیری زود رس می شوند.” همچنین منبع غنی از آمینو اسید و روغن های ضروری برای بدن است, که به بالا بردن تمرکز ذهنتان کمک می کند. فقط دقت کنید که زیاد نخورید چون هر 20 بادام حاوی 150 کالری انرژی است, فقط دقت کنید که در طول روز مقدار کمی از آن مصرف کنید.

4. به موسیقی گوش کنید

مطالعات متعدد نشان داده است که گوش دادن به موسیقی آرامش بخش باعث افت نبض و ضربان قلب، و فشار خون تان می شود، و در واقع باعث کاهش سطح هورمون های استرس زا در بدن نیز می شود. گوش دادن به موسیقی سلامت بخش است, ذهنتان را شارژ می کند, و از همه بهتر اینکه, کار مفرح و نشاط آوری هم است.

5. مدیتیشن

من چند سال است که هر روز بمدت 30 دقیقه مدیتیشن کار می کنم, و نمی توانم اینکار را به شما هم توصیه نکنم. مدیتیشن ثابت شده است که برای استرس زدایی و آرامش بخشی به ذهنتان مفید است,و حتی نشان داده است که باعث کاهش فشار خون هم می شود و سطح هورمونهای استرس زا را پایین می آورد! من همچنین دریافته ام که مدیتیشن همچنین باعث می شود که افکارم مرتب بشود, که توانایی مرا در یادگیری و حفظ اطلاعات افزایش داده است.

6. آب سیب بنوشید

بر طبق یک مطالعه, “سیب و آب سیب جزو بهترین مواد غذایی هایی هستند که می توانید به برنامۀ غذایی تان اضافه کنید” زیرا به بدن تان در تولید انواع ضروری از انتقال دهنده های عصبی کمک می کند, که این انتقال دهنده ها باعث عملکرد بهتر حافظه تان می شوند و کمک می کنند تا اطلاعات را بهتر حفظ کنید. سیب و آب سیب حتی نشان داده است که برای محافظت از مغز تان نیز مفید است, و ریسک مبتلا شدن به آلزایمر را کاهش می دهد!

7. رابطۀ جنسی بیشتری داشته باشید

آیا می دانستید که رابطۀ جنسی می تواند به شارژ و بازیابی ذهنتان کمک بسیاری بکند؟ ثابت شده است که رابطه جنسی می تواند به کاهش سر درد, کاهش سطح استرس بدن, خواب بهتر, افزایش جریان خون در مغز, و بطور کلی به افزایش قدرت حافظه کمک کند!

8. وقت بیشتری را با خانواده و دوستانتان بگذرانید

گذراندن وقت با خانواده و دوستانتان “مزایای گسترده ای برای سلامتی تان دارد.” با اینکار, یک شبکۀ اجتماعی حمایتی کوچک در ذهنتان بوجود می آورید که باعث می شود انرژی و انگیزه بیشتری داشته باشید, همچنین باعث افزایش حس امنیت فردی, ارزش برای خود، احساس تعلق، و حتی کاهش سطح استرس تان می شود.

9. ماساژ بدن داشته باشید

من تعجب می کنم که چرا بسیاری از مردم اینکار را انجام نمی دهند چون واقعا مزایای بسیاری برای بدن و ذهنتان دارد. “مطالعات بالینی نشان می دهد که یک جلسه 1.5 ساعته ماساژ می تواند به طرز چشمگیری ضربان قلب, سطح کلسترول و انسولین بدنتان را پایین بیاورد; که همه اینها در نتیجه به کاهش سطح استرستان, کمک می کند” و ذهنتان را شاداب و تازه می کند.

10. بیشتر مطالعه کنید

مطالعه یک روش قدرتمند برای رهایی ذهنتان است, و تحقیقی نشان داد که مطالعه می تواند سطح استرس روانی تان را تا مقدار حیرت آور 68% کاهش بدهد, “با مطالعه ذهنتان به دنیای کتاب هدایت می شود که عاری از هر گونه عوامل استرس زای زندگی روزانه است.”

11. سرگرمی خلاقانه داشته باشید

وقتی بروی یک سرگرمی خلاقانه زمان و توجه می گذارید, ذهنتان را برای فرار از عوامل استرس زای روزانه حمایت می کنید. به منطقه ای وارد می شوید که هیچگونه فشار، ضرب العجل، و یا قانونی ندارد، و به ذهنتان یک شانس مجدد برای احیا و بازیابی می دهید. فرق نمی کند که به نوشتن، نقاشی کردن، و یا صنایع چوب مشغول باشید، با اینکار زمان تان را بروی یک سرگرمی خلاقانه فوق العاده سرمایه گذاری کرده اید که باعث می شود ذهنتان فرصت بازیابی و شارژ مجدد داشته باشد.

12. ورزش، و یا بازی های ورزشی بکنید

ورزش همواره نشان داده شده است که یکی از سازنده ترین راه های شارژ و بازیابی ذهنی است. ثابت شده است که با ورزش اتلاف وقتتان در زندگی کمتر می شود, تمرکزتان بیشتر می شود, منظم تر کار می کنید, وحتی “[ثابت شده است که] انعطاف پذیری ذهنتان نسبت به استرس در دراز مدت بیشتر می شود”!

13. در معرض نور طبیعی قرار بگیرید

قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی انرژی مغزتان را خالی می کند , توجه تان را پایین می آورد, و حتی بروی کیفیت خوابتان تاثیر می گذارد! مخصوصا اگر خودتان را در معرض نور شدید مصنوعی قرار بدهید, برای شارژ کردن و بازیابی ذهنی خودتان را در معرض نور طبیعی قرار بدهید.

14. در دل طبیعت پیاده روی کنید

پیاده روی در دل طبیعت نه تنها تمرین ورزشی برای بدنتان است, بلکه بطور قابل توجهی ذهنتان را احیا و بازسازی هم می کند. تحقیقی ثابت کرده است که, حتی اگر هوای بیرون در حد مرگ سرد باشد, حافظه و توجه افراد مورد تحقیق وقتیکه در دل طبیعت پیاده روی می کنند 20% افزایش پیدا می کند! برای اینکه اثرات اینکار بالاتر هم برود, من جدا توصیه می کنم که هر زمان برای پیاده روی بیرون می روید گوشی همراه خودتان را نبرید.

15. انجام چند کار همزمان را متوقف کنید

وقتی سعی می کنید چند کار همزمان را در آن واحد انجام بدهید, ذهنتان سراسیمه شده و در نتیجه, اشتباه می کنید. انجام چند کار در آن واحد به مقدار قابل توجهی سطح بهره وریتتان را پایین می آورد, و همچنین می تواند ذهنتان را بهم بریزد. انجام چند کار همزمان بروی حافظه تان تاثیر می گذارد, چونکه تشخیص اینکه چه کاری مهم است و چه کاری مهم نیست دیگر برایتان دشوار می شود. همچنین ثابت شده است که انجام دادن چند کار همزمان باعث می شود درصد خطاهایتان بالا تر برود, و در نتیجه استرس به زندگی تان وارد می کند. راه حلش چیست؟ دیگر چند کار را همزمان انجام ندهید!

منبع- جنی