12-healthy-foods-for-women

 

کسانی که مبتلا به دیابت هستند می توانند با اضافه کردن غذاهای دریایی به رژیم غذایی خود این بیماری را مهار کنند.  اسید سالم امگا 3 نشان داده است  که برای حفظ سطح قند خون سالم کمک میکند. امگا 3 در مغز کار می کند  و برای  افسردگی  و همچنین حفظ کارکرد سیستم عصبی به طور معمول کمک می کند.  اسیدهای چرب امگا 3  به سیستم قلبی عروقی و سیستم عصبی زنان با  اضافه کردن ماهی و غذاهای دریایی به رژیم غذایی بسیار خوب  است

اخیراً توجه زیادی به آمگا 3 و فواید آن برسلامتی شده است . سوال مهمی که مطرح است این است که چه مقدار از آن را چه کسانی باید مصرف کنند؟

 اکثر محصولاتی که با نام امگا 3 در بازار عرضه می شود نام DHAیا ALAبروی  آنها ثبت شده است. ابتدا اجازه دهید این اجزاء را تجزیه وتحلیل کنیم .

 DHAیا دوکوزاهگزانوئیک اسید طولانی ترین  و غیر اشباع ترین اسید چرب  است  و یکی از فراوانترین اسیدهای چرب موجود در بافت مغزی است  ومغز یکی از ارگانهای  اصلی است که به این ماده نیاز دارد. DHAمستقیماً  از طریق خوردن انواع خاصی از  ماهیها  بدست می آید اما از آنجائیکه به علت آلودگی های محیطی برخی از انواع ماهیها حاوی ماده ی  سمی جیوه هستند، خوردن بیش از حد ماهیها برای تأمین نیاز DHAبدن امکان پذیر نیست.

 سایر ساپلیمنت های حاوی ALAیا آلفالینولئیک اسید هستند. دربدن ALAبه EPAیا ایکوزپنتا نوئیک اسید که نوع دیگری از امگا 3 است، تبدیل می شود. مقدار مجاز هر نوعی  از امگا3 به عنوان ساپلیمنت باید بین 0.5  تا 1.8گرم در روز مصرف شود. اگر به مشکلات قلبی مبتلا نیستید از 0.5گرم روزانه شروع کنید افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند مقدار بیشتری در روز مصرف کنند(حداکثر تا 1.8گرم).

درحال حاضر ساپلیمنت های روغن ماهی قدرتمندی به نام Lovaza®در بازار نسخه می شود این نوع ساپلیمنت ها به افراد دیابتی درکاهش مقدار تری گلیسرید خون کمک می کند . دوز پایین تر این محصولات ویتامینی برای کاهش التهاب عروق خونی که معمولاً درافراد دیابتی مشاهده می شود تجویز می گردد. این ویتامین به حل مشکلات گردش خون کمک می کند. در دوزهای پایین ، امگا 3 نمی تواند درکاهش تری گلیسرید ها تأثیر چشمگیری داشته باشد اما می تواند به کاهش کلسترول چنانچه همراه با استاتین مصرف شود، کمک کند. در بررسی های اخیر درمورد مصرف ساپلیمنت های امگا 3 درافراد مبتلا به دیابت نوع 2  مشخص شده است این ماده  در کاهش مقاومت به انسولین می تواند به این بیماران کمک کند. البته باید به این هشدار توجه شود که این ساپلیمنت ها برای  همه ی افراد مناسب نیست و حتماً باید با تجویز و نظارت پزشک استفاده شود، زیرا ممکن است این ساپلیمنتها با داروهای دیگری که بیمار مصرف می کند اندرکنش دهد. برای مثال هنگامیکه امگا 3 با داروی رقیق کننده ی خون با نام تجاری Coumadin®مصرف می شود این اندرکنش های مضر رخ می دهد. این ساپلیمنت ها سبب افزایش مدت زمان خونریزی می شوند.

سایر عوارض جانبی مصرف روغن ماهی شامل طعم نامطبوع بعد از مصرف آن است که طعم ماهی را می دهد، البته این طعم چنانچه ساپلیمنت ها را بصورت فریز شده مصرف کنید، کاهش می یابد. دربرخی موارد مصرف این ساپلیمنت ها موجب بروز سوءهاضمه می شود دراین صورت باید دوز مصرف آنرا کم کرد.

 شاید برای شما جای سوال باشد که چرا تنها اسیدهای چرب امگا 3 به عنوان ساپلیمنت  تهیه و مصرف می شوند و چرا اسیدهای چرب امگا6 بصورت ساپلیمنت مصرف نمی شوند. به علت تغذیه ی غربی با غذاهای سرخ شده وفرآوری شده، عدم تعادلی  درمقدار امگا6 نسبت به امگا 3 ایجاد شده است .مصرف این غذاها میزان اسیدهای  چرب امگا 6 را در بدن ما بسیار بالا برده است. این عدم تعادل چربی منجر به بیماریهای قلبی، سرطان وسایر اختلالات سلامتی دربدن ما شده است . همانطور که مشاهده می کنید تنها تعادل قند در بدن نیست که باید با شیوه ی زندگی سالم حفظ  شود بلکه حفظ تعادل چربیها بسیار مهم است. در هر صورت برای استفاده از هر مکمل غذایی یا ساپلیمنت  یا ویتامین با پزشک معالج خود مشورت کنید.

منبع-diabetestma