breast-cancer-shutterstock

برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان چه کارهایی لازم است انجام دهیم با ما همراه باشید.

پیشگیری از سرطان پستان با تغذیه مناسب

نخستین علائم سرطان پستان با خستگی زیاد، افزایش و یا کاهش ناگهانی وزن، کم‌خونی، کاهش توانایی بلع غذا، مشکلات تنفسی و مشکلات گوارشی همراه است. کم‌کم حالت تهوع، استفراغ، اسهال و کم‌آبی بدن نیز بروز می‌کند.

در مورد سرطان پستان تنها چیزی که قابل‌تغییر نیست، مسئله وراثت است؛ ولی با تغذیه صحیح می‌توان خطر ابتلا به این بیماری را به میزان زیادی کاهش داد. یک رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه‌ها، سبزیجات و غلات، حداقل تا ۳۰ درصد این خطر را کاهش می‌دهد.

داشتن وزن متناسب و ورزش کردن به طور مرتب نیز تأثیر این رژیم غذایی متعادل را دوچندان می‌کند.

* مصرف غذاهای پر فیبر کمک زیادی به جلوگیری از سرطان پستان می‌کنند. شاید فکر کنید به اندازه کافی فیبر دریافت می‌کنید؛ ولی این‌گونه نیست، خانم‌ها باید روزانه حداقل ۲۵ گرم فیبر دریافت کنند. فیبر نه‌تنها به هضم غذا و سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند، بلکه موجب تنظیم قندخون شده و چون خاصیت ایجاد احساس سیری دارد، موجب تناسب‌اندام می‌شود.

* ایجاد تعادل در جذب روزانه چربی نیز خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد. آلفالینولنیک و چربی‌های امگا ۳، در گردو و ماهی‌ها به مقدار زیاد یافت می‌شوند. ذرت و سویا نیز حاوی چربی امگا ۳ و لینولنیک هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن دو مشت گردو در روز، امکان بروز سرطان پستان را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد و در افرادی که سرطان پستان دارند، خوردن گردو از رشد تومور جلوگیری می‌کند. فیتواسترول موجود در گردو، استروژن را بلوکه می‌کند و از آنجایی که استروژن موجب افزایش رشد بعضی از تومورهای پستان می‌شود، کمک زیادی به متوقف ساختن آن می‌کند.
تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن دو مشت گردو در روز، امکان بروز سرطان پستان را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد و در افرادی که سرطان پستان دارند، خوردن گردو از رشد تومور جلوگیری می‌کند

* غیر از گردو، دانشمندان و پزشکان سویا را نیز در بهبود سرطان پستان موثر می‌دانند. مصرف سویا تأثیر زیادی در جلوگیری از سرطان پروستات و سرطان پستان دارد، اگر روزانه ۱ لیوان پر، سویای آب پز شده بخورید، از خاصیت ضدسرطانی آن بهره‌مند خواهید شد. سویا نقش ضدسرطانی در بدن زنان دارد. فیتواستروژن موجود در سویا ضداستروژن است. به عبارت دیگر فیتواستروژن‌ها با انسداد استروژن، عملاً از بدن زنان در برابر رشد سرطان محافظت می‌کنند.

* مصرف زیاد مواد غذایی حیوانی، مثل انواع گوشت‌ها به علت اینکه دارای استروژن حیوانی هستند، به شدت در ایجاد سرطان‌های هورمونی، مثل پروستات و پستان موثر است. استروژن‌های گیاهی در غذاهایی مثل سویا، باعث پر شدن جایگاه گیرنده‌های استروژنی در سطح بدن می‌شوند. استروژن‌های گیاهی و حیوانی، ساختمان فیزیکی و مولکولی مشابهی دارند؛ با این تفاوت که استروژن گیاهی خاصیت سرطان‌زایی ندارند. افزایش میزان چربی‌های حیوانی، مثل تری‌گلسیرید و کلسترول می‌تواند در ایجاد سرطان پستان و سرطان پروستات نقش داشته باشد.

* طبق تحقیقات جدید، سلنیوم، قدرت دفاعی بدن را افزایش می‌دهد و موجب کاهش بروز علائم سرطان پستان می‌شود.

* به طور کلی برای آنکه از خطر سرطان پستان در امان باشید، بهتر است سلامی دوباره به اسفناج، کلم، سیب‌زمینی شیرین، کدوتنبل، توت‌ها و انبه کنید.

در ادامه ١٠ فرمان پیشگیری از سرطان پستان را ملاحظه می کنید:

افزایش وزن
از افزایش وزن خود جلوگیری کنید. چاقی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد؛ مخصوصاً بعد از یائسگی و یائسگی نیز دورانی است که سرطان پستان در آن بیشتر شایع است. بنابراین سعی کنید چاق نشوید، چرا که زنان چاق میانسال بیشتر در معرض این خطر هستند.

تغذیه سالم
داشتن یک رژیم غذایی سالم سرشار از سبزیجات، میوه‌ها و کاهش مصرف نوشیدنی‌های شیرین، کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و برخی غذاهای چرب، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

سعی کنید از پروتئین های کم چرب، مثل ماهی و پستان مرغ استفاده کرده و گوشت قرمز را نیز به اندازه لازم مصرف کنید.

حبوبات بخورید و چربی گیاهی را جایگزین چربی حیوانی کنید.

افزایش فعالیت فیزیکی
براساس پژوهش‌های به عمل آمده، افزایش فعالیت‌های فیزیکی حتی اگر در میانسالی شروع به انجام این کار نموده باشید، خطر ابتلا به سرطان پستان را ۱۰- ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که دست‌کم هفته‌ای پنج بار و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید.

پرهیز از الکل
مصرف الکل ارتباط مستقیمی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان دارد. در دین اسلام خوردن الکل حرام است و پیامبر اکرم همواره از مضرات آن سخن گفته‌اند. زنان باید به این مسئله اهمیت دهند و اگر سلامت فیزیکی‌شان مهم است، از مصرف الکل اکیداً خودداری کنند.

خودداری از معالجات تعویض هورمونی
درمان هورمون یائسگی، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. اگر لازم است این هورمون‌ها را دریافت کنید، از مصرف هورمون‌هایی که حاوی «پروژسترون» هستند، خودداری کرده و یا مصرف آن‌ها را به کمتر از سه سال کاهش دهید. از مصرف هورمون‌های بیوآیدنتیکال و ژل‌ها و کرم‌های هورمونی نیز بپرهیزید، زیرا به اندازه هورمون پروژسترون خطرساز هستند.

استفاده از داروی انسداد استروژن
زنانی که در خانواده خود سابقه سرطان پستان دارند؛ همچنین افراد بالای ۶۰ سال، باید از پزشک خود راجع به مزایا و معایب استفاده از داروهای انسداد استروژن مثل تاموکسیفن و رالوکسیفن سوال کنند.
مصرف زیاد مواد غذایی حیوانی، مثل انواع گوشت‌ها به علت اینکه دارای استروژن حیوانی هستند، به شدت در ایجاد سرطان‌های هورمونی، مثل پروستات و پستان موثر است

پرهیز از سیگار
براساس پژوهش‌ها، سیگار کشیدن آن هم به مدت طولانی، خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان افزایش می‌دهد. پس اگر عادت به سیگار کشیدن دارید، بهتر است آن را ترک کنید.

تغذیه نوزاد با شیر مادر
تغذیه نوزاد از شیر مادر نه‌تنها برای خود نوزاد مزایای بسیار زیادی دارد، بلکه براساس تحقیقات، زنانی که به فرزندان خود دست‌کم به مدت یک سال شیر می‌دهند، کمتر با خطر بروز سرطان پستان مواجه هستند.

شرکت در یک مطالعه تحقیقاتی
وقتی‌که خودتان شروع به تحقیق و مطالعه می‌کنید، با راه‌های کاهش احتمال بروز این خطر بیشتر و راحت‌تر آشنا می‌شوید.

به روز کردن اطلاعات
همواره اطلاعات پیرامون پژوهش‌ها و تحقیقات جدید درمان‌های سرطان پستان را پیگیری کنید تا بتوانید از آن‌ها برای سلامت خود و پیشگیری از این بیماری استفاده کنید.