index.jpg896
برخی علت های مهم در مورد اختلالات خواب وجود دارند که شما ممکن است از آن ها بی خبر باشید!

دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی انجمن راینولوژی ایران، با بیان اینکه بروز اختلال در خواب علل مختلفی دارد، گفت: این اختلالات می تواند ناشی از مشکل در سیستم اعصاب مرکزی یا مشکلات محیطی باشد.

دکتر سید بهزاد پوستی گفت: تصمیم گیری ها و اقدامات لازم برای برگزاری این کنگره به اتفاق همکاران این حوزه از دو سال پیش برنامه ریزی و جمع بندی شده است.

وی افزود: اقدامات درمانی در رابطه با بیماری های ناحیه بینی و سینوس نزد بزرگسالان و اطفال، زیبایی سروگردن، اختلالات خواب، نانومدیسین، نقش سیستم ایمنی در این بیماری ها از جمله محورهای مطرح این کنگره است که در مورد آنها بحث و تبادل نظر می شود.

پوستی به برگزاری ۱۶ پنل در جریان برگزاری این کنگره اشاره کرد و گفت: این پنل ها در طول سه روز برگزاری کنگره در موضوعاتی همچون بیماری های بینی و سینوس، راینوپلاستی، اقدامات زیبایی سروگردن، اختلالات سیستم ایمنی، اختلالات خواب و نانوتکنولوژی ارایه می شود.

وی در خصوص مهمانان خارجی این کنگره اظهار داشت: ۱۱ مهمان خارجی از کشورهای آمریکا، آلمان، انگلیس، هلند، مصر،اتریش، تایوان و ایتالیا در این کنگره حضور خواهند داشت و در مورد موضوعات مختلف سخنرانی خواهند کرد.

دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی انجمن راینولوژی ایران با بیان اینکه زبان اصلی کنگره انگلیسی است، افزود: برای اینکه مدعوین مشکلی از نظر درک مطالب نداشته باشند، در برخی موارد خاص مطالب به زبان فارسی نیز ارایه می شود.

پوستی در مورد نانومدیسین اظهار داشت: نانومدیسین به عنوان مثال در تولید و ساخت انواع پانسمان ها از جمله بینی و وسایل جراحی مانند ساکشن در کشور تولید شده، که در این صنعت استفاده از ذرات مختلف نانو باعث کارآیی بهتر این گونه وسایل گردیده است.

وی افزود: به رغم پیشرفت های گسترده ای که در این زمینه در سطح دنیا و کشور ما صورت گرفته، اما نیاز است تا جامعه پزشکی با آشنایی به این تکنولوژی باعث گردیده در این کنگره تلاش گردد با ارائه سخنرانی و برگزاری پنل آگاهی پزشکان در این زمینه افزایش یابد.

دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی انجمن راینولوژی ایران در مورد بیماری های بینی و سینوس اطفال نیز توضیح داد: از آنجا که اقدامات پیشگیری، درمانی و پیگیری بیماری ها نزد اطفال در افزایش سلامت کلی جامعه موثر است، چنانچه بتوان این بیمای ها را در همان مراحل کودکی کنترل کرد، نتیجه اقدامات بهداشتی و درمانی موثرتر خواهد بود. از این رو برخی بیماری های شایع نزد اطفال در زمینه رینوسینوزیت ها، رینیت های آلرژیک، اختلالات ساختاری بینی، مشکلات تنفسی در دوران کودکی و نوجوانی مطرح می گردد و در ضمن موارد پیشرفته سرطان های ناحیه بینی و سینوس و اقدامات درمانی توام آنها مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد

پوستی در مورد اختلالات خواب نیز با بیان اینکه این اختلالات علل مختلفی دارند، گفت: این اختلالات می تواند ناشی از یک مشکل در سیستم اعصاب مرکزی یا ناشی از مشکلات محیطی باشد. بنابراین در درمان این اختلالات ابتدا باید منشا آنها را شناسایی کرد. در صورتی که علل آن مرکزی باشد اقدامات لازم سیستم عصبی مرکزی می باید صورت پذیرد اما اگر محیطی باشد باید ابتدا علل آنها را شناسایی کرد و سپس درمان های جراحی یا اقدامات غیرجراحی مورد نیاز به بیماران توصیه شود.

وی افزود: مثلا در تنفس از طریق بینی هر اختلالی که از بینی تا ناحیه نای بر سر راه عبور هوا ایجاد اشکال کند، می تواند به صورت اختلال خواب تظاهر کند که در این زمینه اختلالات محیطی مانند انحراف تیغه بینی، آلرژی بینی، رینوسینوزیت، بزرگی زبان، بزرگی قاعده زبان، عقب افتادگی کام و بزرگی زبان کوچک می تواند مشکل ساز باشد.

پوستی در مورد اختلالات سیستم اعصاب مرکزی نیز گفت: در اختلالاتی که ناشی از بروز یک مشکل در سیستم اعصاب مرکزی است، این سیستم به دلیل برخی مشکلات به درستی دستور تنفس به اندام های تنفسی صادر نمی کند یا دستور تنفس در هنگام خواب با تاخیر صورت می گیرد.

پنجمین کنگره بین المللی انجمن راینولوژی ایران از ۲۲ تا ۲۴ مهر ۹۴ در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار می شود.
مهر