images.jpg478563

سکسکه را چگونه می توان برطرف کرد و با چه روش هایی می توان از شر آن خلاص شد!

استرس یکی از عوامل ایجاد سکسکه است و همچنین تند غذا خوردن یا نوشیدن مایعات خیلی سرد و یا داغ نیز باعث سکسکه می شود. البته این وضعیت بعد از چند دقیقه به خودی خود رفع می شود اما اگر می خواهید خیلی سریع از دست آن خلاص شوید می توانید به روش های ساده ای متوسل شوید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در یک جلسه ی کاری، مهمانی یا رستوران و غیره ناگهان سکسکه تان بگیرد. در حالت کلی فرقی نمی کند کجا و در چه شرایطی سکسکه به سراغتان بیاید. سکسکه ناشی از اسپاسم های عضله ی دیافراگم است که البته مسئله ی خطرناکی نیست؛ اما می تواند هم فرد را کلافه کند و هم اطرافیانش را.

عواملی متعددی نیز می تواند در بروز این حالت نقش داشته باشد. استرس یکی از عوامل ایجاد سکسکه است و همچنین تند غذا خوردن یا نوشیدن مایعات خیلی سرد و یا داغ نیز باعث سکسکه می شود.

البته این وضعیت بعد از چند دقیقه به خودی خود رفع می شود اما اگر می خواهید خیلی سریع از دست آن خلاص شوید می توانید به روش های ساده ای متوسل شوید. در این مطلب شما را با این راه حل های ساده و خانگی بیشتر آشنا می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

برای رفع سریع سکسکه: یک قاشق شکر ببلعید
البته هیچ پژوهش علمی تأثیر چنین روش هایی را به اثبات نرسانده است اما با این حال سال هاست که مادرها و مادربزرگ ها توصیه می کنند در حین سکسکه یک قاشق شکر ببلعید. به این ترتیب که شکر را به آرامی در دهان ذوب کنید.

ترکیبات شکر باعث ایجاد اتصالات کوتاه یا تنظیم مجدد در اعصاب فرنیک منتهی به دیافراگم می شود و به این ترتیب به طور جزئی مری را تحریک می کند. در نتیجه سکسکه زودتر قطع می شود. همچنین می توانید چند قطره سرکه روی شکر چکانده و در دهان بگذارید و اجازه دهید ذوب شود.

یک ماده ی غذایی تلخ و ترش به قطع سکسکه کمک می کند
سرکه نیز جزو درمان های طبیعی برای رفع سکسکه محسوب می شود. طعم تلخ و ترش آن باعث قطع سکسکه خواهد شد. برای این کار توصیه می کنیم که 1 قاشق چای خوری سرکه بخورید.

برای رفع سکسکه کره ی بادام زمینی بخورید
یکی دیگر از درمان های قدیمی سکسکه خوردن یک قاشق پر کره ی بادام زمینی است.

برای خلاص کردن زبان و دندان هایتان از این کره ی چسبناک، در ریتم تنفس و بلعیدن وقفه ای ایجاد می شود و همین امر نیز باعث برطرف کردن سکسکه می شود.

برای رفع سکسکه به سراغ کاکائو بروید
تاکنون پودر کاکائوی خالص خورده اید؟ حتماً می دانید که خوردن یک قاشق پودر کاکائو کار ساده ای نیست. اما همین کار کمابیش سخت و بند آورنده ی نفس باعث رفع سکسکه می شود.
یک قاشق مرباخوری عسل را با مقدار کمی آب داغ حل کنید. البته نیازی به رقیق کردن زیاد آن نیست. عسل را انتهای زبان قرار داده و ببلعید. عسل نیز مانند رازیانه می تواند عصب واگ را غلغلک بدهد و سکسکه را رفع کند

برای رفع سکسکه کمی سس تند بخورید
اگر می خواهید سکسکه تان سریع تر بند بیاید یک قاشق سس تند در دهانتان بگذارید. این کار موثر است به خاطر اینکه گرما و سوزش ناشی از این سس ها باعث می شود که تمام حواس بدن به سمت حس چشایی سوق داده شود و سکسکه فراموش می شود.

رازیانه بجوید تا سکسکه تان بند بیاید
یکی دیگر از روش های ساده برای رفع کردن سکسکه جویدن تخم رازیانه است. برای این کار کافی است که یک قاشق چای خوری تخم رازیانه را به آرامی بجوید.

این درمان قدیمی کارساز است چون جویدن و بلعیدن این دانه های ریز باعث تحریک عصب واگ شده و به توقف سکسکه کمک می کند.

برای بند آمدن سکسکه عسل را دریابید
یک قاشق مرباخوری عسل را با مقدار کمی آب داغ حل کنید. البته نیازی به رقیق کردن زیاد آن نیست. عسل را انتهای زبان قرار داده و ببلعید. عسل نیز مانند رازیانه می تواند عصب واگ را غلغلک بدهد و سکسکه را رفع کند.

نعنا و بادرنجبویه گیاهانی برای رفع سکسکه
یک قاشق برگ نعنا و بادرنجبویه را در آب جوش ریخته و دم کنید. یک قاشق چای خوری عسل نیز به دم کردنی خود اضافه کرده و به آرامی بنوشید. این دم نوش می تواند روند قطع سکسکه را سرعت بدهد.

یک لیوان آب یخ بنوشید
داخل یک لیوان آب را پر از یخ بکنید و جرعه جرعه بنوشید. این کار نیز می تواند شما را از شر سکسکه خلاص کند.

آب را هورت بکشید
آب را برعکس بنوشید. یعنی اینکه به جای نزدیک کردن لیوان به سمت دهان به طرف دهانه ی لیوان خم شود و چانه ی خود را داخل آن قرار دهید و آب را بالا بکشید. این کار روی عصب فرنیک تأثیر می گذارد و به رفع سکسکه کمک می کند.

گوش ها را بگیرید
علاوه بر موارد تغذیه ای می توانید به روش های دیگری نیز متوسل شوید. برای این کار دو انگشت اشاره ی خود را به مدت حداقل 20 ثانیه داخل گوش هایتان بگذارید.

پاکت کاغذی به کارتان می آید
یک پاکت کاغذی پیدا کنید و به آرامی و عمیق از هوای داخل آن تنفس کنید. اگر احساس ناخوشایند و یا احساس سرگیجه داشتید ادامه ندهید. این کار میزان دی اکسید کربن خون را افزایش می دهد و باعث می شود که دیافراگم منقبض شود تا اکسیژن بیشتری به بدن برساند و به این ترتیب اسپاسمی که باعث سکسکه شده است رفع می شود.

تبیان