images.jpg73

متاسفانه علاقه مندی مردم به مصرف گوشت قرمز بسیار بالاست و میزان بیمارشدن آنان به این خاطر نیز افزایش یافته است!

پزشکان با تاییدِ تاثیر مصرف زیاد آهن خوراکی روی افزایش اشتها، نسبت به ضرورت کاهش مصرف گوشت قرمز در رژیم غذایی تاکید کردند.
پزشکان آمریکایی با استفاده از یک مدل حیوانی متوجه شدند دریافت آهن خوراکی که با مصرف حجم زیادی گوشت قرمز برابری می کند در روند فعالیت هورمون لپتین که تنظیم کننده اشتهاست، اختلال ایجاد می کند.
آهن از جمله مواد معدنی است که بدن انسان قادر به دفع آن نیست بنابراین هر چه میزان بیشتری مصرف شود احتمال افت سطح لپتین، بیشتر و در نتیجه افزایش اشتها را به دنبال دارد.
دان مک کلین ، متخصص ارشد این مطالعه گفت: در نمونه های حیوانی مشاهده شد میزان غذای مصرفی حیواناتی که سطح بالایی از آهن خوراکی را دریافت می کنند، بیشتر است. در انسان، میزان بالای آهن می تواند به عنوان فاکتور موثر در بروز بسیاری از بیماری ها همچون دیابت، کبد چرب و آلزایمر نقش داشته باشد و به همین دلیل مصرف زیاد گوشت قرمز توصیه نمی شود زیرا آهن موجود در این ماده خوراکی بیشتر از آهن موجود در گیاهان جذب می شود.
در این بررسی تعدادی موش نر برای مدت دو ماه مورد مطالعه قرار گرفتند. برخی از این موش ها رژیم غذایی حاوی میزان بالای آهن و برخی دیگر رژیم غذایی حاوی میزان معمول آهن دریافت کردند. متخصصان مشاهده کردند آهن بدن موش های گروه اول نسبت به گروه دوم افزایش 25 درصدی داشته است. علاوه بر این سطح لپتین خون در موش های گروه اول در مقایسه با گروه دوم 42 درصد کمتر بوده است.
به گزارش ساینس دیلی، مک کلین همچنین افزود: بافت چربی به در دسترس بودن آهن به منظور تنظیم وضعیت لپتین که در میزان اشتها نقش دارد واکنش نشان می دهد. در حال حاضر مشخص نیست چه میزانی از آهن برای بدن مطلوب است اما امیدواریم با انجام آزمایشی کلینیکی بیشتر تعیین کنیم آیا کاهش سطح آهن روی میزان وزن و کاهش خطر دیابت نقش دارد.

ایسنا،