images.jpg4

استرس داشتن به طور مزمن می تواند تاثیرات ناخوشایندی برایتان داشته باشد!

 یک متخصص پوست و مو گفت: «وجود استرس‌های مزمن در طولانی‌مدت می‌تواند باعث ریزش مو شود.»

دکتر مجتبی امیری گفت: «استرس‌های مزمن و ناگهانی در اثر تروما، جراحی، بیماری، فوت عزیزان و… می‌تواند از دو طریق باعث ریزش مو شود.»

وی در این باره توضیح داد: «در حالت اول، استرس گاها باعث ریزش مو و توقف رشد مو می‌شود. در این حالت فرد بعد از مدتی متوجه کم‌مویی می‌شود و همین مساله بر دامنه استرس او و تشدید ریزش مو می‌افزاید. در حالت دوم ریزش مو، استرس‌های شدید و ناگهانی مثل استرس ناشی از فوت عزیزان، باعث ریزش مو به صورت سکه‌ای می‌شود. به عبارت ساده‌تر به دنبال یک حادثه استرس‌زا ریزش موی ناحیه‌ای اتفاق می‌افتد که یک نوع بیماری التهابی به شمار می‌رود و نیاز به درمان‌های پزشکی دارد.»

امیری همچنین گفت: «در ریزش موی سکه‌ای، درمان دارویی باعث برگشت مجدد مو می‌شود. البته در حدود 40 تا 45 درصد موارد بدون درمان هم رشد مو قابل برگشت است ولی با توجه به اینکه احتمال مزمن شدن ریزش مو در اثر استرس وجود دارد و بی‌توجهی به این مساله می‌تواند با تشدید استرس باعث گسترش ریزش مو شود، توصیه می‌شود فرد در صورت ابتلا به این عارضه در اولین فرصت به پزشک مراجعه کند.»

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا… در پایان تاکید کرد: «بسیاری از افراد در صورت ریزش مو به دنبال استرس‌های مزمن روانی، به توصیه اطرافیان با استفاده از مکمل‌ها یا انواع روغن‌ها درصدد رفع مشکل هستند درحالی که این نوع درمان ارتباطی با مکانیسم ریزش مو ندارد و باید حتما برای درمان به پزشک متخصص مراجعه نمود.