02 alles over

خانم های باردار در طول دوره بارداری مجاز به استفاده از عطر و ادکلن هستند و برای آن ها خطری ایجاد نمی کند؟

جسم و روح مادر در دوران بارداری دستخوش تغییرات بسیاری می‌شود اما یکی از تغییراتی که می‌تواند برای مادران باردار آزاردهنده باشد، تغییر در پوست صورت و بدن است. اما با رعایت نکات ساده‌ای می‌توان به محافظت از پوست در این دوران پرداخت تا مادران با دغدغه‌های کمتری روبرو شوند. مادران در  این دوران سوال‌های بسیاری در رابطه با مشکلات پوستی یا خارش‌ها دارند که در این مطلب سعی می‌شود به برخی از این سوالات پاسخ داده شود:

استفاده از چه کرم‌هایی در این دوران آزاد و بی خطر است؟
استفاده از کرم‌های ضد آفتاب نه تنها بی‌خطر است بلکه بسیار مفید نیز هست. تفاوتی ندارد که دوران بارداری شما در فصل تابستان سپری می‌شود یا زمستان اما برای محافظت از پوست خود از کرم‌های ضد افتاب استفاده کنید.

خانم‌های باردار به دلیل ایجاد ملانین یا همان لکه‌های تیره مستعد لک‌های پوستی قهوه‌ای رنگ هستند که به دلیل تغییر در عملکرد هورمون‌های استروژن و پروژسترون تولید می‌شوند. این لک‌ها معمولا در سه ماهه دوم تا سوم بر پوست گردن، بینی و گونه‌های مادران ظاهر می‌شوند. برای محو کردن این لک‌ها از کرم‌های لایه بردار یا ضد لک استفاده نکنید. اجازه دهید دوران بارداری به پایان برسد زیرا معمولا لک‌ها با اتمام دوران بارداری از بین می‌روند.

از آغاز دوران بارداریم جوش می‌زنم
بسیاری از مادران باردار با وجود اینکه سابقه هیچ گونه جوش زدنی را نداشتند اما با آغاز دوران بارداری دائما با جوش‌های پوستی درگیر هستند یا مادرانی که در گذشته به دلایل مختلف جوش می‌زدند در دوران بارداری با تشدید جوش‌ها مواجه شده‌اند. در این دوران و بخاطر سلامتی جنین نمی‌تواند به استعمال داروهای شیمیایی پرداخت و تنها بایداز استرس، تشویش و نگرانی خود بکاهید و همینطور رژیم غذایی خود را اصلاح کنید تا بتوانید سلامت پوست‌تان را تا حدی در اختیار داشته باشید. اگر جوش‌ها برایتان به شدت آزار دهنده هستند، می‌توانید از مکمل ب ۶ استفاده کنید اما بخاطر داشته باشید که مراجعه به یک متخصص پوست قبل از استفاده از هر دارویی باید انجام شود.

آیا استفاده از عطر و  اسپری خطرناک است؟
استفاده از عطر، اسپری یا مام در این دوران خطرناک نیست اما اگر دچار ویارهای شدیدی هستید که با استشمام بوی این مواد تشدید می‌شوند، توصیه می‌شود که استفاده از چنین موادی را در دوران باردرای فراموش کرده یا کاهش دهید زیرا می‌تواند با تشدید حالت تهوع، سرگیجه، سردرد و …. پاسخ داده شود.

با ترک‌ های پوستی روی شکمم چه کنم؟
بزرگ شدن جنین نتیجه‌ای جز کشیده شدن پوست شکم مادر ندارد. در نتیجه ترک‌های پوستی بسیاری روی شکم مادران ظاهر می‌شود که می‌تواند آزار دهنده باشد. برای جلوگیری از ترک‌های پوستی نمی‌توان راه‌حل خاصی را ارائه کرد زیرا این روندی است که خواه یا ناخواه طی می‌شود. اما برای کاهش ترک‌های شکمی مصرف آب فراوان، ویتامین‌ها یا مواد مغذی و استفاده از یک رژیم خاص می‌تواند مفید باشد. یکی از دیگر راه حل‌هایی که وجود دارد را می‌توان در مرطوب نگه داشتن دائمی ناحیه شکم دانست. توصیه می‌شود شکم تان را با روغن نارگیل چرب کنید و اجازه ندهید شکم تان خشک شود که دچار کشیدگی شود.

آیا می‌توانم از کرم‌های موبر استفاده کنم
استفاده از کرم‌های موبر مشکلی نداشته و تاکنون اعلام نشده که مصرف چنین کرم‌هایی می‌تواند تهدیدی برای سلامت جنین یا مادر محسوب شود زیرا این کرم‌ها جذب نمی‌شوند. اما اگر در گذشته به چنین کرم‌هایی حساسیت داشته اید، توصیه می‌شود که استفاده از چنین کرم‌هایی را در دوران بارداری فراموش کنید زیرا در این دوران بدن شما نسبت به گذشته حساس‌تر است و می‌تواند با تاثیرات سوئی پاسخ داده شود.

احساس می کنم پاهایم ورم دارد
اگر احساس می‌کنید پاهایتان ورم دارد، توصیه می‌شود، از ژل‌ها یا کرم‌هایی که حاوی مواد خنک مانند روغن نعناع یا مرطوب کننده‌ها استفاده کنید.