images.jpg59
چگونه می توان از بروز جرم در دندان جلوگیری کرد و عوامل ایجاد جرم در دندان ها کدامند؟

 فینا ناوی رئیس کنگره دهم دندانپزشکان عمومی در نشست خبری این کنگره که صبح امروز در انجمن دندانپزشکان عمومی برگزار شد، با اشاره به ارتباط مستقیم بین قلب و دندان فرد اظهار کرد: ارتباطی مستقیم بین قلب و دندان فرد وجود دارد. این ارتباط تنها در این عضو دیده نمی‌شود بلکه در سایر اعضا از جمله کلیه نیز وجود دارد. تا زمانی که بیماری کلیه فرد کنترل نشود، دندانپزشک نمی‌تواند برای وی خدمات دندانپزشکی ارائه دهد.
وی افزود: در صورتی که دیابت فرد مبتلا به این بیماری کنترل نشود عفونت در دندان فرد ایجاد خواهد شد در این هنگام کنترل بیماری فرد سخت خواهد بود. همچنین داروهایی که بیماران قلبی – عروقی مصرف می‌کنند، که دندانپزشکان باید با رعایت اصولی به درمان مشکلات دندانی آن‌ها بپزدازند.
رئیس کنگره دهم دندانپزشکان عمومی در خصوص عامل بروز جرم دندان بیان کرد: جرم دندان بر اثر عوامل موضعی سیستمیک در فرد بروز می‌کند، مهمترین عامل بروز این مسئله در فرد را می‌توان رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان دانست علاوه بر آن برخی بیماری‌های سیستمیک نیز در بروز جرم دندان تاثیر می‌گذارد که از جمله آن می‌توان به دیابت اشاره کرد.
معاینه لثه‌ها را سالی یک‌بار فراموش نکنید
ناوی در خصوص بیماری‌های لثه تصریح کرد: به لثه فرد باید به عنوان یک بافت نگه‌دارنده دندان توجه و کنترل کرد. کنترل این عضو با توجه به شرایط فرد تغییر می‌کند متاسفانه اغلب بیماران معاینه لثه‌ها را فراموش می‌کنند در صورتی که این عضو نیز باید همزمان با دندان سالی یک‌بار معاینه شود.
عفونت‌های دندان بر دریچه قلب تاثیر می‌گذارد
در ادامه لیلا صادقی، دبیر اجرایی کنگره دندانپزشکان عمومی با اشاره به رابطه میان تعویض دریچه قلب و خدمات دندانپزشکی بیان کرد: انجام خدمات دندانپزشکی برای افرادی که تعویض دریچه قلب انجام داده‌اند، مشکل خواهد بود. ممکن است عفونت دندان بر روی دریچه قلب فرد جای بگیرد و به دنبال آن بیماری وی شدت پیدا کند.
وی در خصوص امتیار بازآموزی کنگره دندانپزشکان عمومی ادامه داد: برای گروه‌های اختصاصی و عمومی دندانپزشکان، 20 امتیاز بازآموزی در نظر گرفته شده است.
از مسواک‌های نرم استفاده کنید
دبیر اجرایی کنگره دندانپزشکان عمومی با اشاره به مسئله شیوه صحیح مسواک زدن اظهار داشت: انتخاب درست مسواک و شیوه صحیح استفاده از آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان تاثیر می‌گذارد. هم‌اکنون بر خلاف چندین سال قبل توصیه می‌شود، از مسواک‌های نرم استفاده کنند.
ارائه تجهیزات دندانپزشکی در نمایشگاه کنگره دندانپزشکی 
در ادامه ناصر آخوندان، مسئول نمایشگاه دندانپزشکی کنگره با اشاره به 5 هزار مترمکعب مساحت نمایشگاه امسال تجهیزات دندانپزشکی بیان کرد: این نمایشگاه در مساحتی بیش از 12 متر برگزار می‌شود و در آن تولیدکنندگان داخلی تجهیزات دندانپزشکی حضور دارند. دندانپزشکان می‌توانند در این نمایشگاه با آخرین تجهیزات دندانپزشکی آشنا شوند.
گفتنی است دهمین کنگره دندانپزشکان عمومی از روز سه شنبه تا جمعه هفته جاری برگزار خواهد شد.