AIDS-HIV-photos (40)

رایج ترین روش برای تشخیص ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، از طریق آزمایش خون است. ویروسی که باعث سندرم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS) میشود. این تست برای آنتی بادی به این ویروس است که در حال حاضر در خون افراد آلوده وجود دارد افرادی که دارای  ویروس هستند  باید بلافاصله مورد آزمایش قرارگیرند.تست های اولیه با HIV بسیار مهم است. اگر آزمایش برای ویروس مثبت باشد ، شما و دکتر شما می تواند یک برنامه درمانی برای کمک به مبارزه با HIV انجام دهد. تست های اولیه نیز می تواند به شما هشداری باشد برای جلوگیری از رفتارهای پر خطر است که می تواند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

روز جهانی ایدز، اول دسامبر (برابر با 10 آذر)، از سال 1988 نه تنها به خاطر افزایش بودجه ها بلکه برای افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض ها تعیین شد، همچنین اهمیت روز جهانی ایدز در این است که به عموم مردم یاد‌آور می شویم که HIV از بین نرفته است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.

شعار روز جهانی ایدز در سالهای 2011 تا 2015، “به صفر رساندن موارد جدید آلودگی و همچنین مرگ ناشی از اچ آی وی” است. (Getting to Zero)
در حال حاضر بیش از 34 میلیون نفر از مردم دنیا مبتلا به ایدز هستند و هنوز تعداد زیادی از مبتلایان هم در بسیاری از کشورها از جمله ایران شناسایی نشده‌اند…

آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که 4/3 میلیون نفر از مبتلایان را افراد زیر 15 سال تشکیل داده‌اند. در سال 2011، حدود 5/2 میلیون نفر از مردم دنیا به ویروس اچ‌آی‌وی آلوده‌شدند که نزدیک به 330 هزار نفر از آنها کودکان زیر 15 سال بوده‌اند. در همین سال، نزدیک به 7/1 میلیون نفر از مبتلایان به ایدز در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند که متاسفانه 230 هزار نفر از آنها را بچه‌های زیر 15 سال تشکیل می‌دادند.

اگر به هر دلیلی این شبهه برایتان پیش آمده که نکند شما هم به این بیماری مبتلا باشید، توصیه می‌کنیم نمودار این صفحه را دنبال کنید تا در جریان مراحل تشخیصی بیماری ایدز قرار بگیرید.

اگر مشکوک به ابتلای خود یا همسرتان هستید و یا نیاز دارید در خصوص ایدز اطلاعات بیشتری کسب نمایید، می‌توانید به نزدیك‌ترین مركز مشاوره بیماری‌های رفتاری محل سكونت خود مراجعه کنید. در این مراکز کلیه خدمات شامل آموزش، مشاوره، آزمایش اچ‌آی‌وی و ارائه وسایل پیشگیری از انتقال بیماری به صورت رایگان و با حفظ رازداری ارائه می‌شود. مراكز مشاوره بیماری‌های رفتاری تحت نظارت دانشگاه‌های علوم پزشكی در سراسر كشور فعالیت نموده و دسترسی كلیه افراد به این مراكز به راحتی امكان پذیر می‌باشد. تاكنون در بیشتر شهرستان های کشور حداقل یك مركز یا پایگاه مشاوره بیماری‌های رفتاری راه اندازی شده است.

1. آیا شما یک معتاد تزریقی هستید و تاکنون از سرنگ یا سوزن مشترک استفاده کرده‌اید؟

بله

احتمال آلوده‌شدن شما به ویروس اچ‌آی‌وی وجود دارد.

خیر

2. آیا همسرتان یک معتاد تزریقی است؟

بله

احتمال ابتلای او به ایدز و آلوده‌شدن شما به این ویروس وجود دارد.

خیر

3. آیا تا به حال برای انجام دادن تاتو یا خالکوبی به مراکزی که از بهداشت آنها اطمینان چندانی نداشته‌اید، رفته‌اید؟

بله

امکان انتقال ویروس اچ‌آی‌وی از طریق سوزن تاتو و خالکوبی مشترک یا موادی که برای چند مشتری به‌طور مشترک استفاده می‌شود، وجود دارد.

خیر

4. آیا تا به حال با تیغ آرایشگاه، گردن یا پوست صورتتان بریده است؟

بله

در صورتی که آرایشگر شما از یک تیغ مشترک برای اصلاح چند مشتری استفاده کند، امکان آلوده‌شدن به ویروس اچ‌آی‌وی دور از انتظار نخواهد بود.

5. آیا پیش از ازدواج یا پس از جدایی، رفتار پرخطر جنسی و بدون محافظت داشته‌اید؟

بله

امکان آلوده شدن شما به این بیماری وجود دارد.

خیر

6. آیا به داشتن رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده در همسرتان شک دارید؟

بله

احتمال آلوده‌شدن همسرتان و شما به ایدز وجود دارد.

خیر

7. آیا تاکنون به دندان‌پزشکی‌هایی که از بهداشت کامل وسایل آنها مطمئن نبوده‌اید، مراجعه کرده‌اید؟

بله

احتمال آلوده‌شدن به اچ‌آی‌وی از طریق تجهیزات دندان‌پزشکی آلوده، وجود دارد.

خیر

8. آیا تاکنون در اثر تصادف، خونریزی شدید یا ابتلا به بیماری خاصی مجبور به دریافت خون در داخل یا خارج از کشور شده‌اید؟

بله

هرچند که این روزها خون‌های تصفیه شده و سالم به افراد نیازمند خون در بیمارستان‌ها تزریق می‌شود، اما دریافت خون آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی می‌تواند یکی از دلایل ابتلا به ایدز باشد.

خیر

9. آیا تاکنون پیوند عضو انجام داده‌اید؟

بله

احتمال ورود این ویروس به بدن با پیوند عضو تا حد کمی وجود دارد که بهتر است این احتمال را نادیده نگیرید.

خیر

10. آیا شما در بخش پلیس مبارزه با مواد مخدر کار می‌کنید و تا کنون برایتان پیش آمده که هنگام دستگیری یک معتاد تزریقی، سوزن سرنگ او به قسمتی از پوست بدنتان آسیب رسانده باشد؟

بله

امکان آلوده بودن فرد معتاد به ایدز و آلوده‌شدن شما وجود دارد.

خیر

11. آیا شما به عنوان بهیار،‌ پرستار، پزشک، جراح، ماما و … در یک مرکز درمانی کار می‌کنید و تا به حال پوست قسمتی از بدنتان با سوزن سرنگ یا تیغ بیماران بریده است؟

بله

امکان ابتلای آن بیمار به ایدز و مبتلا شدن شما وجود دارد.

خیر

12. آیا شما به عنوان یک مادر باردار مبتلا به ایدز هستید؟

بله

امکان ابتلای جنین شما به ایدز وجود دارد.

خیر

منبع- http://www.seemorgh.com