188

آیا ترس از پرواز باعث شده که از رفتن به تعطیلات چشم پوشی کنید؟ بیشتر افراد نمیتوانند برای مسافرت رفتن صبر کنند، اما شروع تعطیلات و مسافرت برای برخی شروع یک کابوس است.

تحقیقات نشان داده اند که یک چهارم کل افراد، از پرواز می ترسند، از هر 10 نفر ، یک نفر به شدت از پرواز می ترسد. روش های زیادی وجود دارد که با این ترس مقابله کنید، از تکنیک های تنفس گرفته تا جمع آوری اطلاعات درباره سفر هوایی. در این مطلب به چند مورد اشاره می کنیم تا در پرواز بعدیتان بدون تشدید اضطراب ، از سفرتان لذت ببرید.

راحت نفس بکشید:

نفس عمیق می تواند به حفظ آرامش شما کمک کند. وقتی احساس اضطراب کردید، نفستان را نگه داشته و بعد یک نفس عمیق (دم) کشیده و به دنبال آن بازدمی عمیق و طولانی داشته باشید. سعی کنید این تنفس عمیق را با انقباض عضلانی همراه کنید.سفت کردن باسن می تواند موثر باشد، چون از بالا و پایین رفتن سیگنال های عصبی از طریق نخاع جلوگیری می کند. تکنیک تجسم هم اضطراب را کنترل می کند. مثلا تصور کنید که در حال پایین رفتن از پله های هواپیما هستید، و کسی که خیلی دوست دارید پایین پله ها انتظار شما را می کشد.

هواپیما را بشناسید:

همه می دانند که هواپیما یک ماشین است که با بال هایی که در دو طرف دارد پرواز می کند. اما دانستن اطلاعات دیگری درباره هواپیما باعث آرام شدن اعصاب شما می شود. برای مثال خیلی بعید است که موتور یک هواپیمای تجاری به راحتی از کار بیافتد، این هواپیما می تواند با قدرت 100 مایل در ارتفاع 30000 پایی حرکت کند.

اقداماتی کوچک انجام دهید:

برای کسانی که از پرواز می ترسند، بهترین کار این است که مقدار پرواز را به بخش های نیم ساعته تقسیم کرده و برای گذراندن آن برنامه ریزی کنند تا مشغول بمانند. برای مثال، فیلم نگاه کنید، غذا بخوری یا کتاب بخوانید. همچنین می توانید کارهایی را انجام دهید که نیازی به رفتن به جایی ندارند، مثل نوشتن یک نامه که باعث می شود زمان به سرعت بگذرد.

به خلبان اعتماد کنید:

خیلی از افراد از دانستن اینکه کنترلی در پرواز هواپیما و هدایت آن ندارند، متنفر هستند. فراموش نکنید که خلبان ها تحت یک فرایند دقیق انتخاب شده و هر شش ماه یک بار ملزم به انجام آزمونی شبیه ساز هستند. و البته خلبان ها آموزش دیده ترین نیروها بوده و به طور حرفه ای از آنها تست می گیرند.

از تکان های هواپیما وحشت نکنید:

بدون شک، عامل مشترک ترسناک شدن پرواز ، تکان های ناگهانی هواپیماست. مسائل مختلفی می توانند علت این تکان ها باشند، اما همه ی آنها برای خلبان شناخته شده و قابل فهم هستند، درست مثل زمانی که شما سوار اتومبیل خود هستید و انتظار دست انداز در خیابان و جاده را دارید. یادتان باشد که تکان خوردن هواپیما بخشی از پرواز بوده و شاید ناراحت کننده باشد اما خطرناک نیست.

صدای موتور را بشناسید:

صدای ناگهانی موتور می تواند خیلی از مسافران را بترساند. اما اگر دلیل این صدای آشنا را بدانید، آرام شده و پی به ترس اشتباه خود می برید. کمی بعد از بلند شدن هواپیما، احساس می کنید به سمت پایین در حرکت هستید، که همین امر باعث نگرانی شما می شود.این امر به علت کم کردن سر و صدای موتور است، در این زمان خلبان تلاش می کند قدرتی که به هنگام بلند شدن نیاز بوده را کاهش داده و موتور را آماده صعود می کند. گوش ما صدای ناشی از این تغییر را دریافت می کند، چون با کاهش سرعت، صدای موتور هم کاهش پیدا می کند، و به دلیل قابل فهم بودن آن، همه فکر می کنند به جای بالا رفتن در حال پایین رفتن هستند.

.

.

.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.