199

آیا از اینکه همیشه خسته و فرسوده هستید تعجب می کنید؟ در این مطلب به 8 نشانه ی از پا افتادگی و فرسودگی بیش از حد اشاره می کنیم:

1.زخم هایی روی پوست

شاید کسی از شما بپرسد که چطوری دستتان را بریده اید، ولی در یادآوری این اتفاق ناموفق باشید (شاید در حین خرد کردن پیاز یا در حال ناخن گرفتن خودتان را زخم کرده اید). برخی تحقیقات نشان داده اند که استرس می تواند توانایی بدن برای التیام خودش را کاهش دهد، چه زخم ها بزرگ باشند و چه کوچک. استرس باعث آزاد شدن مواد شیمیایی خاصی (مثل کورتیزول و گلوکوکورتکوئیدها) در بدن شده و در روند التیام و بهبودی اختلال ایجاد کرده و زخم ها را مستعد ابتلا به عفونت می کند.

2.آروغ زدن

به نظر می رسد این گازهای کوچک خیلی بی ضرر باشد و اغلب به آنها بی توجه هستید. ممکن است فقط به دلیل فرو بردن مقداری هوا این اتفاق رخ دهد. دستتان را روی قسمت بالایی معده (درست زیر سینه) گذاشته و محکم روی آن دست بکشید، این دقیقا کاریست که یک فرد وقتی احساس ناراحتی می کند، انجام می دهد. این مشکل ممکن است ناشی از فرو بردن هوا، جویدن آدامس یا تند و عصبی صحبت کردن باشد. تنها روش برای پیشگیری از این مشکل این نیست که وعده هایی غذاییتان را کاهش دهید، بلکه باید به مسئله اصلی (یعنی استرس) رسیدگی کنید.

3.خواب های کوتاه با رویاهای عجیب

حتی ممکن است در یک چرت کوتاه 20 دقیقه ای هم رویایی عجیب و دیوانه کننده ببینید. مشکل خواب کوتاه نیست، بلکه اتفاقی است که در این زمان رخ می دهد. تحقیقات نشان داده اند که 90 دقیقه طول می کشد که وارد مرحله REM شده و خواب ببینید. حداکثر این زمان در خواب کوتاه باید 20 تا 30 دقیقه باشد، ولی وقتی شما زودتر از این زمان وارد مرحله REM می شوید، خواب حالت معکوس پیدا می کنید (یعنی به جای اینکه سرحال شدن، کسل از خواب بیدار می شوید). پس اگر به محض بستن چشم ها خواب می بینید، به این معنیست که مغزتان از خواب محروم بوده و خیلی سریع به مرحله REM می رود.

4.در 30 سالگی علائم زوال عقل دارید؟

آیا فقط 30 سال دارید و حافظه تان مثل یک سنجاب عمل می کند؟ وقتی خسته هستید، متوجه خواهید شد که ذهنتان در بازیابی خاطرات خوب عمل نمی کند، به این دلیل که شما بیش از حد روی چالش های ذهنی که شاید بی ربط هم باشند تمرکز کرده و استرس می گیرید. کورتیزول بیش از حد می تواند باعث از دست دادن توانایی شکل گیری و حفظ خاطرات جدید شده و خیلی سخت خاطرات قدیمیمان را بازیابی کنیم.

5.ورزش کردن وقتی خسته هستید

اگر در حین شروع ورزش خسته هستید ، بدنتان واکنشی متفاوت نسبت به زمانی که فعالیت نمی کنید، نشان می دهد. حتی ورزش های ساده می توانند سطح کورتیزول را در افرادی که استرس زیادی دارند بالا ببرند. در همین زمان، شما خیلی حساس تر شده و سطح گلوگز هم افت می کند و بیشتر احساس فرسودگی خواهید کرد. پس کمی استراحت کرده یا یوگا انجام دهید.

6.وقتی کافئین هم دیگر کمکی نمی کند

واکنش به کافئین در میان افراد مختلف ، متفاوت است. برخی در واکنش به آن حساس تر از دیگران هستند. البته هیچ کس به طور کامل از اثرات محرک آن بی نصیب نیست. برخی آزمایش ها نشان دادند که افزایش فعالیت مغز بعد از نوشیدن قهوه زیاد کاملا واقعیت ندارد و برخی افراد هستند که ادعا می کنند کافئین روی آنها تاثیری ندارد. به این دلیل که سطح سکون انتقال دهنده های عصبی در افراد خسته و فرسوده بالا است. این انتقال دهنده های عصبی باعث عدم تاثیر کافئین می شوند.

7.رفلاکس اسید

اگرچه استرس روی بروز رفلاکس اسید تاثیری ندارد، اما باعث تشدید آن می شوند. تحقیقی نشان داد که بیمارانی که در حال انجام کاری استرس زا بودند در مقایسه با کسانی که در این شرایط نبودند، درد و ناراحتی بیشتری را تجربه کردند.این آزمایش افزایشی در مقدار اسید مری نشان نداد ، اما سطح کورتیزول بیشتر شده بود.

8.خارش پوست سر

آیا با وجود اینکه موهایتان را تازه شسته اید، هنوز پوست سرتان خارش دارد؟ اگر جوابتان مثبت است قبل از اینکه به سراغ یک شامپوی جدید بروید بهتر است استرس هایی که در محل کار با آنها مواجه هستید را چک کنید. وقتی استرس دارید، ماده ای به نام نوروپپتید در پوست آزاد شده و التهاب ایجاد می کند. در برخی افراد این التهاب می تواند رگ های خونی را منقبض کرده و پوست صورت و سر را حساس کند. همچنین ممکن است به دلیل استرس عضلات صورت را برای هفته ها سفت کنید، طوری که آنها خسته شده و درد بگیرند. این احساس به محض اینکه آرامشتان را به دست بیاورید، فروکش خواهد کرد.

.

.

.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.