zibaee-bi-arayesh-2

گر چه علت میگرن هنوز بطور کامل مشخص نیست،ولی به نظر می رسد ژنتیک و عوامل محیطی نقش دارند.میگرن، سردرد شدید و دردناکی است که اغلب قبل و یا همراه با علائم هشدار دهنده حسی مانند  نور، نقاط کور، سوزن سوزن شدن در دستها و پاها، حالت تهوع، استفراغ و افزایش حساسیت به نور و صدا است. درد مشقت بار  میگرن می تواند ساعت ها یا حتی روزها طول بکشد

علی بصیری در مورد میگرن گفت: میگرن سردردهای شدیدی است که گاهی بسیار سخت شده و از تحمل فرد خارج می شود با این حال از این بابت که بدخیم باشد، نگران کننده نیست.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: میگرن به حدی شایع است که در اطرافیان ما کمتر کسی یافت می شود که این بیماری را نداشته باشد. میگرن که نوعی از سردردهای مزمن است، اغلب در زنان بیشتر بروز می کند و با بالا رفتن سن، از شدت و دفعات آن کم می‌شود. وی ادامه داد: میگرن مانند هر درد مزمن دیگری دارای عوارضی مانند عصبی شدن، اشکالات در بینایی، به سختی حرف زدن، احساس ضعف، کم اشتهایی، احساس سرما، لرز، حالت تهوع، افزایش ادرار، پف کردن صورت و خستگی است.

بصیری گفت: درباره دلایل ایجاد میگرن نظرات متفاوتی مطرح است عده‌ای معتقدند میگرن بر اثر وجود غده های مغزی است و برخی نیز تغذیه نامناسب، ژنتیک یا شرایط محیطی مانند استرس را عامل ایجاد میگرن می دانند اما آنچه مسلم است بر اثر انقباض شدید رگهای خونی مغز ایجاد می شود.
وی افزود: نکته مهم این است که نباید افراد به صلاحدید خودشان و به محض بروز سردرد شدید، دارو مصرف کنند بلکه فقط پزشک متخصص می تواند تشخیص دهد سردرد، میگرنی است یا دلیل دیگری دارد.

این متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: رژیم و پرهیز غذایی نیز در تشدید سردردهای میگرنی موثر هستند و معمولاً هر فردی می تواند تشخیص دهد کدام غذاها با بروز میگرن او ارتباط دارد. مثلاً شکلات، مرکبات، نوشابه های الکلی، غذاهای مانده و نمکی و ترشی ها گاهی به افزایش درد منجر می‌شوند.

بصیری گفت: حمله های میگرنی بر اثر عوامل آلرژی‌زا، قرار گرفتن در معرض نور شدید و سر و صداهای بلند، فشارهای روحی و جسمی، تغییر در عادات خواب، کشیدن سیگار یا قرارگرفتن در معرض دود سیگار، گرسنگی، مصرف الکل، کافئین و تغییرات هورمونی مانند مصرف قرص های ضدبارداری ایجاد می‌شوند، بنابراین با دوری کردن از چنین عواملی می توان سردردهای میگرنی را کمتر یا خفیف کرد.

وی در مورد علائم میگرن افزود: سردرد میگرنی به صورت کوبیدن در یک سمت سر شروع می شود و به دو طرف آن گسترش می یابد. بعضی افراد نیز درد را در پشت چشمها و در گردن احساس می‌کنند گاهی نیز به صورت سردردی نامشخص و گنگ شروع شده و ظرف چند دقیقه تا چند ساعت به درد بسیار شدید تبدیل می شود و ساعتها یا روزها طول می کشد.

منبع-http://www.seemorgh.com