200

آیا زندگی پر استرسی دارید؟ به گفته ی متخصصان، استرس تاثیر خودش را روی پوست و مویتان نشان خواهد داد.”پنکاج چاتیورودی” (متخصص پوست و پیوند مو) به ما می گوید که استرس چگونه روی پوست و مو تاثیر می گذارد:

*آکنه:

از آنجایی که پوست و ذهن عمیقا با هم در ارتباط هستند، لحظه ای که هورمون استرس آزاد می شود، تولید چربی هم در پوست افزایش پیدا کرده و همین امر منجر به بروز آکنه و جوش می شود.

*پیری زودرس:

می توان افرادی که استرس دارند را خیلی راحت تر از دیگران شناسایی کرد، زیرا نشانه های پیری (مثل چین و چروک و سیاه شدن دور چشم) در چهره ی این افراد خیلی زودتر از زمانی که باید این اتفاق بیافتد، نمایان می شوند.

*ریزش مو:

به خاطر استرس، رگ های خونی منقبض شده و فولیکول مو دیگر نمی تواند اکسیژن و مواد مغذی مورد نیازش را که برای رشد و تقویت مو لازم است، تامین کند. کمبود مواد مغذی اغلب منجر به ریزش مو در افراد مختلفی که استرس دارند، می شود.

چند روش برای کاهش استرس:

-ماساژ. ماساژ بدن باعث آرامش شده و کانال های مسدود شده انرژی را باز می کند.-کمی ورزش کنید. ورزش هم شما را با انگیزه کرده و هم خلق و خویتان را بهبود می دهد. ورزش به شما کمک می کند تا انرژیتان را به دست آورده و بدنی سالم داشته باشید.-هر روز برای حداقل 15 تا 20 دقیقه مدیتیشن کنید. می تواند مدیتیشن را هر زمان و هر جایی که راحت هستید انجام دهید. نشستن با آرامش می تواند به شما کمک کند که روی افکارتان تمرکز کرده و استرس را رها کنید.-وعده های غذاییتان را کوچک کرده و از مواد غذایی سالم استفاده کنید. برخی مواد غذایی هستند که در از بین بردن استرس موثر هستند، مثل بادام، بلوبری و ماهی سالمون.- حداقل هشت ساعت بخوابید. کمبود خواب باعث می شود بداخلاق و تند مزاج شوید. هیچ چیزی بهتر از یک خواب شبانه خوب نمی تواند در رها کردن استرس موثر باشد.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.