205

امروزه با دسترسی راحت به گوشی های هوشمند، لپ تاپ، تبلت، بازی های ویدئویی و … به نظر می رسد کودکان وقت خیلی کمتری را برای فعالیت های جسمی صرف می کنند.

علاوه بر آن، رفتن به مدرسه، کلاس خصوصی و تکالیف هم نمی توانند کمکی کنند، و کودک وقت بیشتری را نشسته می گذراند. کارشناسان حوزه سلامتی والدین را تشویق می کنند تا تلاش بیشتری در جهت فعالیت فرزندانشان انجام دهند، زیرا چاقی یک معضل رو به رشد در دنیاست.

چند روش برای فعال کردن کودکان وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

-بچه ها دوست دارند از شما تقلید کنند، پس یک الگوی خوب باشید. اجازه دهید وقتی به جای آسانسور از پله استفاده می کنید یا در خانه ورزش می کنید، فرزندتان شاهد آن بوده و بعد او را تشویق کنید تا او هم ورزش و فعالیت کند.-به فرزندتان اجازه دهید برای بازی کردن بیرون برود. یک ساعت فعالیت بیرون از خانه برای جسم و روان کودکان فواید زیادی دارد.-فرزندتان را تشویق کنید تا در یک کلاس ورزشی ثبت نام کند. ورزش هایی مثل شنا، بسکتبال، والیبال، فوتبال، کریکت، تنیس، بدمینتون، هاکی و ….-بعد از صرف شام، سعی کنید از خانه بیرون رفته و با فرزندتان اطراف خانه قدم بزنید.-اگر حیوان خانگی دارید، بگذارید فرزندتان با او به پیاده روی برود.-اگر دختر شما به رقص علاقه دارد، او را در کلاس رقص ثبت نام کنید.-یگ گام شمار، طناب یا حتی یک توپ کوچک، ابزارهای ورزشی موثری هستند که کودک می تواند در خانه استفاده کند.-درباره فواید زندگی سالم با کودکان صحبت کرده و او را از خطر بیماری هایی که ناشی از سبک زندگی بدون تحرک است آگاه سازید.-کودک را به خرید برده و اجازه دهید لوازم و لباس ورزشی که دوست دارد انتخاب کند.-فرزندتان را به پارک محله ی خود برده و از امکانات ورزشی آن استفاده کنید.-می توانید هر چند ماه یک بار با اعضای خانواده به کمپینگ و پیاده روی بروید. با کودکتان درباره چگونگی زندگی در طبیعت صحبت کنید، به این ترتیب آنها راحتی و رفاهی که در خانه دارند را درک می کنند.-اگر فرزندتان در ورزش کردن موفق نیست، او را به استقامت و تسلیم نشدن تشویق کرده و به او بگویید که به دست آوردن هر موفقیتی زمان بر است.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.