216

وقتی یک زن مادر می شود، تغییر بزرگی در زندگی اش رخ می دهد. امروزه با افزایش آگاهی درباره بایدها و نبایدهایی که پدر و مادرها باید انجام دهند، مادرها خیلی راحت تر دستپاچه می شوند.

اولین سال زندگی نوزاد شما می تواند زمان استرس زایی باشد، چون اغلب به این فکر می کنید که چه کاری را درست و کدام را غلط انجام داده اید. رفلاکس معده، دندان درآوردن، بی قراری و … از جمله تغییراتی هستند که در سال اول زندگی نوزاد رخ می دهند. در این مطلب ما به برخی نکاتی مهم اشاره کردیم تا کسانی که تازه مادر شده اند، بین استرس و وظایف مادریشان مدیریت کنند.-فکر نکنید چون مادر شده اید، باید همه وظایف را خودتان به عهده بگیرید. پدر و مادرها هر دو نقش مهمی دارند و همسر شما هم به اندازه ی شما ملزم به انجام کارهای روزمره است. پس وظایف والدینی را بین خود تقسیم کرده و از درخواست کمک دریغ نکنید.-وقتی نوزاد می خوابد شما هم بخوابید. شاید خواب نوزاد در ساعات نامنظمی باشد، اما باید بدانید که شما بعد از زایمان انرژی زیادی را از دست داده اید و به استراحت نیاز دارید حتی اگر یک چرت 15 دقیقه ای باشد ، پس وقتی نوزاد خوابید شما هم بخوابید.-فقط به خاطر به دنیا آمدن فرزندتان نباید همه ی زندگیتان را کنار بگذارید. گاهی به خودتان استراحت دهید . با همسرتان فیلم ببنید، به استخر بروید یا برای شام بیرون بروید. وقتی که برای خودتان زمان بگذارید، می توانید مادر بهتری باشید.-با همسرتان مثل یک تیم کار کنید. اگر همسرتان نمی تواند نوزاد را به خوبی پوشک کند، او را سرزنش نکنید. یادتان باشد که در زندگی او هم تغییر بزرگی ایجاد شده است.-اگر حس می کنید قادر به انجام همه ی وظایف مادریتان نیستید، اصلا دستپاچه نشوید. از آشنایان کمک گرفته و به خودتان بگویید تا جایی که بتوانید همه ی کارها را انجام می دهید.-الگوی تغذیه و خواب کودکتان را حفظ کنید. به این ترتیب اگر تغییری رخ دهد متوجه آن خواهید شد.-شاید عوض کردن پوشک در طی روز کمی طاقت فرسا باشد، اما به نیمه پر لیوان هم نگاه کنید. هزاران زوج وجود دارند که نمی توانند فرزندی داشته باشند. پس شکرگذار باشید که خداوند فرزندی به شما هدیه داده است.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.