مشاوره زیبایی
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
کلینیک سیب سبز
کلینیک سیب سبز
آفر ویژه برای پکیجها
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد

tip

شاید شما هم شنیده باشید که ازدواج مانند یک هندوانه در بسته است.این موضوع حقیقت دارند چون زن و مرد ها آگاهی کاملی از خصوصیات و اخلاق های هم ندارند و زمانی که زیر یک سقف می روند با گذشت زمان خلقیات دقیق یکدیگر را می شناسند.اما شناخت تیپ های شخصیتی یکدیگر قبل از ازدواج کمک زیادی به افراد می کند تا قبل از وارد شدن به زندگی مشترک اخلاق و روحیات هم را بشناسند.

فرآیند تغییر”من” به “ما”

عباس فراهانی روانشناس گفت: زندگی مشترک مسئولیت های زیادی به همراه داشته و با دنیای مجردی بسیار فاصله دارد. در زندگی مشترک” من” به” ما” تبدیل شده و تصمیم گیری ها باید در جهت بهبود و پیشرفت طرفین صورت گیرد زیرا 2 نفر به یک نفر تبدیل می‌شوند.

 

وی ادامه داد: زوجین می توانند با شناختن تیپ های شخصیتی و انواع آن نسبت به برخوردهای همسر خود و حتی دیگران در محل کار نیز آگاهی پیدا کرده و با یادگیری چگونگی رفتار با این افراد در بهبود روابط خود کوشا باشند.

 

شما کدام گرایش شخصیتی را ترجیح می دهید؟

فراهانی ادامه داد: گرایش های اصلی شخصیتی عبارتند از برون گرا، درون گرا، حسی، شمی، احساسی، فکری، ملاحظه کننده و داوری کننده. تیب شخصیتی شما در گونه ای قرار می گیرد که ترجیح بیشتری به آن داشته باشید.

 

وی تصریح کرد: هیچکدام از گونه های شخصیتی خوب یا بد نیستند. همگی آن ها ویژگی هایی هستند که فرد معمولا به طور ذاتی داشته و با قرار گرفتن در محیط و تاثیر پذیری از آن پرورش یافته است. اما ما می توانیم با شناخت آن ها از در کنار هم بودن لذت برده و آرامش را برای یکدیگر به ارمغان آوریم.

 

برون گرا ها عاشق هیجان و موسیقی هستند

فراهانی در ادامه تقسیم‌بندی تیپ های مختلف شخصیتی بیان کرد: برونگراها خوش مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند. شخصیت آنها در خلوت و حضور دیگران یکسان است، ریسک پذیرند، سریع تصمیم می گـیـرند، پس از آنکه حرف خود را زدند به گفته خود می اندیشند، موسیقی با صدای بلند و فعالیتهای هیجان انگیز را بیشتر دوست دارند.

 

وی یادآور شد: برون گراها به رنگهای روشن علاقه دارند. بیشتر از اعمال دیگران خشمگین میگردند تا خودشان. یک برون گرا فرد با گونه شخصیت خود را پرحرف، سطحی، پرخاشگر و بی توجه به حساب می آورد.

 

انرژی درونی در هدایت این افراد نقش بسزایی دارد

این روانشناس اضافه کرد: نگرش درون‌گرا از درون برانگیخته می‌شود و با انرژی درونی هدایت می گردد. تـمرکزشان قوی است و به ایــده ها و عقاید نو علاقمندند قبل از تصمیم گیری به آن فکر می‌کنند. پیش از حرف زدن می اندیشند.

 

فراهانی افزود: درون گراها معمولا از بروز دادن خود پرهیز می کنند و علاقه ای به اینکه در کانون توجه قرار بگیرند ندارند. بـیشتـر از خود خشمگین می شوند  تا ازدیگران.

 

حسی ها به جزئیات اهمیت می‌دهند

پری هاشمی روانشناس در خصوص گرایش های شخصیتی دیگر ادامه داد: افراد حسی از طریق حواس پنجگانه و تجربه های  مستقیم خود تصمیم گیری می کنند.

 

وی تــمرکزحس گراها را بر دنـیـای فـیــزیکی دانست و اظهار داشت: آنها آنچه را قابل اندازه گیری است مهم در نظر می گیرند.  شـواهــد عینی و محسوس را می بینند، به آن چه که “هست” علاقـــه دارند. واقع بین و عملگرا هستند و به جزئیات بها می دهند.

 

هاشمی تصریح کرد: حسی ها در زمان حال زندگی میکند، نیاز به دانستن حقایق و شواهـد دارند، سـاده، مــحافظـه کار و سنتگرا  هستند. لذات فیزیکی را بیشتر دوست دارد و به تجربه شخصی خودشان هم اعتماد دارند. در زمان  حال زندگی می کنند. معمولا بانکدار، پلیس، ورزشکار، جراح و خلبانان در این گروه قرار می‌گیرند.

 

شمی ها حس ششم قوی متعلق به این گروه است

وی افزود: بعضی افراد به معانی، روابط و احتمالات مبنی بر حقایق بیش از خود حقایق توجه دارند. این اشخاص از حس ششم، ندای درون و حدس و گـمـان بیش از حواس پنج گانه استفاده می کنند.

 

هاشمی اذعان کرد: شمی ها به استنباط ها توجه دارند. آنها بر خلاف حسی ها به تصور و تخیل بها می دهند و به الهام و حرف دلشان احترام می گذارند. شمی ها به آینده توجه دارند و احتمالات جدید را حدس می‎زنند.

 

وی ادامه داد: آنها دوست دارند حوادث را پیش بینی کنند و نسبت به تغییر دادن شرایط راغب هستند. تمرکزشان بر جهان معنوی و ذهنی است، آرمانگرا و خیالباف هستند علاقه مند به درک مفاهیم و کلیات. جای درختان جنگل را می‌بینند. هنرمندان، دانشمند، شاعران و فیلسوفان جزو این گروه هستند.

 

احساسی ها حرف های دیگران را به دل می گیرند

هاشمی گفت: احساسی بودن با تصمیم گیری براساس ارزش های شخصی تعریف می‌شود. احساسی ها با توجه به بهایی که برای احساسات خود قایل اند تصمیم می‌گیرند. آنها به همدلی و مهربان بودن افتخار می کنند. هنگامی که دیگران احتیاج به کمک و پشتیبانی دارند متوجه آن می گـردنــد، معـمولا حقیقت را پنهان می‌کند تا شخص مقابل خود را آزرده خاطر نکنند، به آنها برچسب احساساتی و ضعیف و سست می‌زنند، حرف‌های دیگران را به دل می‌گیرنـد.

 

وی ابراز داشت: احساسی ها افرادی ذهنی، همدل و دلسوز هستند. جو دوستانه و گرم را ترجیح می دهـنـد.  دیـگران را بر مبنای اخلاقیات ارزیابی می‌کنند. معمولا پـرستـاران، مـعـلـمـان، هنرمندان و کشیش‌ها در این گروه قرار دارند.

 

فکری ها عمده مهندسین در این  گروه قرار دارند

این روانشناس ادامه  داد:فکری ها تصمیماتی را می پسندند که به لحاظ منطقی معنی دار باشند. آنها افتخار می کنند که در جریان تصمیم گیری، عینی و تحلیلی هستند. با تحلیل کردن و سبک و سنگین نمودن مدارک و شواهد موجود تصمیم می گیرند و  یک تحلیل منطقی از موقعیت تصمیم گیری ارائه می‌دهند. هر چند ممکن است که به نتایج ناخوشایند برسند.

 

هاشمی اظهار داشت: نسبت به دیگران سختگیر و در عین حال رفتارشان با دیگران عدالت آمیز است. معمولا به آنها راسنگدل و بی احساس قلمداد می کنند.

 

وی افزود: حرفهای دیگران را به دل نمی گیرند. جو رسمی و مبتنی بر منطق را ترجیح می‌دهنـد. ارزیابی دیگران برمبنای قوه درکشان میباشد. مهندسان، دانشمندان و مدیران جزو این گروه قرار دارند.

 

داوری کننده ها جدی و قابل پیش‌بینی

هاشمی افراد داوری کننده را داری نظم و ترتیب به خصوصی دانست و اضافه کرد: این اشخاص بیشتر می خواهند در نظم و ترتیب بخصوصی کار کنند و اگر کارهایشان ساختار کافی داشته باشد، راضی تر هستند. مصمم و قاطع هستند و سریع تصمیم میگیرند و روحیه داوری کننده دارند. زندگی را استوار و قابل کنترل می کـنـنـد، پروژه ها را به سادگی به اتمام می رسـانـند، سـازمـان یـافـته و منظم، جدی و قابل پیش بینی اند.

 

ملاحظه کننده ها دوستدار آزادی

وی بیان کرد: این اشخاص از قـوانـیـن بـیزار و آزادی را دوست دارند و ترجیح می دهند انعطاف پذیر باشند. آنها نگرشی دریافت کننده دارند و می خواهند به جای کنترل زندگی، آن را درک کنند.

 

هاشمی عنوان کرد: معمولا  کارهایی را که شروع میکنند به اتمام نمی رساند. هر کـاری پیـش بیاید انجام میدهند و با فراغت خاطر کامل کارها را به انجام می‌رساند.

 

وی یادآور شد: به جای فکر کردن به سرانجام کار، به چگونگی انجام کار توجه دارن و به لذت بردن از مراحل عمل اهمیت میدهند . زمان را منبعی تجدید شدنی می دانند. افرادی سازگار و پذیرا هستند و راه حل های گوناگون را در نظر می‌گیرند.

 

زوجین با مطالعه تیپ های شخصیتی خود، مراجعه به مشاوره ، هم صحبتی و مشورت با یکدیگر در کار های روزمره از حساب و کتاب مالی تا تربیت فرزندان می توانند به زندگی موفق و در خور توجهی دست یابند و از با هم بودن کمال لذت را ببرند.

 

گزارش از بهار سادات حکیم هاشمی

 

منبع: خبرپو

5 1000
ارسال شده در 28 آبان 1395 توسط با موضوع روانشناسی
کد کم چیست؟

کدکم می تواند از دندان ها اسکن سه بعدی بگیرد و در همان لحظه اقدام به ساخت کل یا بخشی از دندان با ظرافت فوق بالا نماید.

اطلاعات بیشتر
دندانپزشکی دکترسلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
x