کاهش وزن با سختی و مشقت زیادی همراه است برای کنترل بهتر وزن پس از رسیدن به تناسب اندام از چه روش هایی باید کمک بگیریم توصیه مربیان ورزشی در این زمینه چیست آن ها چه پیشنهاداتی به ما در این زمینه میدهند برخی راهکارهای موثر برای ثابت نگه داشتن وزن را در اختیارتان قرار خواهیم داد با ما همراه باشید .

راهکار اول ⇐ تغذیه بر پایه ماهی، سویا، سبزیجات و میوه ها

ماهی را کباب شده یا با روغن کانولا در زمان بسیار کوتاه و به مقدار اندک طبخ  کنید.

سبزیجات غنی از ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی هستند. تا می توانید رژیم غذایی حود را بر پایه سبزیجات قرار دهید مثل: سبزیجات چلیپایی (کلم بروکلی، کلم پیچ، گل کلم و جوانه سبزیجات) مصرف کنید.

مقدار زیادی سویا مصرف کنید (حدود ۵۰ گرم در روز) خواص ضد سرطانی این دانه در بسیاری از سرطان ها، خصوصاً سرطان پستان سالهاست که اثبات شده است.

مصرف میوه تازه فصل بدون هیچگونه دخالت در فرآوری را مصرف کنید. بطور کلی تا می توانید کیک، بیسکویت، ویفرها، کلوچه های صنعتی را از سبد غذایی خود حذف کنید.

راهکار دوم ⇐ نان و برنج را در جایگاه بعد از سبزی ها و میوه ها قرار دهید.

اولویت در مصرف برنج را به برنج قهوه ای (سبوس دار) اختصاص دهید. برنج را کم نمک و بدون روغن (کته) بپزید. اینگونه مصرف برنج شما را از چربی های ترانس، کلسترول و فشار خون محافظت می کند. ضمن اینکه سبوس برنج منبع سرشاری از ویتامین های گروه B محسوب می شود.

راهکار سوم ⇐ با چشمانشان غذا بخورید.

ظروف ساده و پیاله های کوچک، با غذاهای کم کالری و تزئین هنرمندانه را در برنامه روزانه خود قرار دهید. وقتی به تزئین نقاشی گونه غذای خود نگاه می کنید، مغز بخشی از دریافت های دیداری را به حساب دریافت های گوارشی محاسبه خواهد کرد، به همین سادگی.

اما وقتی به روش سابق خانواده، بشقاب پت و پهنی را مقابل خود میبینیم خصوصاً اگر گرسنه باشیم، آنرا لبریز از غذا خواهیم کرد. همواره بهانه هایی برای تا آخر خوردن این کوه غذا وجود دارد:

اگر در مهمانی باشیم، به خاطر اینکه میزبان احساس نکند از غذا خوشمان نیامده است.

اگر در منزل باشیم، به خاطر اینکه اسراف نشود، انگار وقتی همین غذای اضافی به چربی تبدیل می شود، اسراف نیست.

Θ بطور مرتب کودکانمان را تشویق کنیم وقتی ۸۰% احساس سیری کردند، دست از خوردن بکشند.

راهکار چهارم ⇐ لازم نیست کم بخورید، فقط کافیست کم کالری بخورید.

برای آدمهای شکمو، کم خوردن یک شکنجه است.

تنها ۳% مردم ژاپن چاق هستند، در حالیکه فرانسوی ها ۱۱% و آمریکایی ها ۳۳% اضافه وزن دارند. اضافه وزن ارتباط مستقیمی با دریافت کالری اضافی دارد.

با پرهیز از چیپس، پفک، شکلات و کلوچه های مختلف و جایگزینی با میوه ها و سبزیجات، می توان به راحتی تا ۸۰۰ کالری در روز کمتر دریافت کرد، بدون اینکه لطمه ای به لذت خوردنتان وارد شود.


تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: تناسب اندام با غذاهای تند