کلینیک یکتا
کلینیک یکتا
کلینیک تخصصی پوست و مو
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر وحید عارفی
دکتر وحید عارفی
متخصص لمینیت و زیبایی
دکتر محمدرضا کاظمی
دکتر محمدرضا کاظمی
فوق‌تخصص درد
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
دکتر نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
فوق‌تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
دندانپزشکی عمومی
کلینیک دیبا
دندانپزشکی دیبا
کلینیک تخصصی
کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید
دکتر افشین قرایی
افشین قرایی
کارشناس شنوایی سنجی
نیلوفر داوودپور
دکتر نیلوفر داودپور
ارائه خدمات ترمیمی-زیبایی

نظریه های بدبینانه عزت نفس مخاطب طعنه زدن روش آزمایشی اعتماد به نفس

یک تحقیق جدید که دانشجوی دکترای علوم ارتباطات با راهنمایی دکتر ولایتی انجام داده است مشخص می کند که رفتارهای طعنه آمیز و سخنان کنایه ای باعث کم شدن اعتماد نفس مخاطب می شود و اثرات مخربی بر روی سلامتی روحی افراد به جای می گذارد.

فرضیه این پژوهش در چارچوب نظریه‌های بدبینانه که بر تاثیر طعنه در به هم خوردن تعادل مخاطب تاکید دارد بدین شرح تدوین شده است: سخنان طعنه آمیز منجر به کاهش اعتماد به نفس مخاطب می‌شود.

در این فرضیه سخنان طعنه آمیز، متغیر مستقل و عزت نفس، متغیر وابسته است. به منظور اندازه گیری تاثیر متغیر مستقل بر متغیر وابسته از روش آزمایشی استفاده شده است. طرح آزمایشی مورد نظر از نوع تکنیک‌های برگشت می‌باشد و در اجرای آن تعداد هشت آزمودنی از میان دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق که نیمی از آنها دختر و نیمی دیگر پسر بودند با نظر مدرس کلاس مربوطه انتخاب شدند و در هشت موقعیت متفاوت با استفاده از فرم محقق ساخته مشاهده نشانه‌های کاهش عزت نفس مورد آزمون قرار گرفتند که در تمامی موارد وجود رابطه تابعی بین متغیر مستقل و متغیر وابسته تایید شد. در تفسیر داده‌ها نیز از روش کیفی به کمک ترسیم نمودار استفاده شد زیرا ترسیم نمودار تنها راه مفید و قابل قبول برای تفسیر نتایج در مورد این گونه طرح‌های آزمایشی است.

نتایج این پژوهش نشان داد که در تمامی آزمایش‌ها با توجه به نوع رابطه (استاد و دانشجویی) تحت شرایط گروهی و فردی، مرد یا زن بودن آزماینده و آزمودنی، سخنان طعنه آمیز به کاهش عزت نفس مخاطب(آزمودنی) منجر شده است بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بین سخنان طعنه آمیز و کاهش عزت نفس، رابطه تابعی وجود دارد یعنی هرگونه تغییر در متغیر مستقل به ایجاد تغییرات منظم در متغیر وابسته منجر می‌شود.

بدین ترتیب یافته‌های این پژوهش در چارچوب نظریه‌های بدبینانه نشان می‌دهد که رفتار طعنه زدن اثرات مخربی همچون کاهش عزت نفس مخاطب را به همراه دارد از این رو می‌توان نتیجه گرفت که از بین دو دسته‌ نظریه‌های کارکردگرا و بدبینانه، نظریه‌های بدبینانه تبیین منطقی‌تری از طعنه ارائه داده‌اند.

منبع/ایسنا

5 1000
ارسال شده در 17 بهمن 1395 توسط با موضوع اخبار پزشکی

ارکید
دندانپزشکی دکترسلام
تلگرام دکتر سلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
x