بهداشت فردی,نکات بهداشت فردی,فواید بهداشت فردی
 همه ی ما می دانیم که رعایت بهداشت فردی بر هیچ کسی پوشیده نیست. بخصوص هر فردی باید بهداشت خود را برای همسر خود، بیش از دیگران رعایت کند. زیرا رعایت نکردن این مورد، می تواند منجر به سرد شدن همسر شود و مشکلات جنسی و زناشویی را به همراه داشته باشد، با دکتر سلام همراه باشید.

نه تنها بهداشت شخصی ضعیف مثل بد بو بودن دهان و بدن می تواند عشق و علاقه همسرتان را نسبت به شما کم کند، بلکه رعایت نکردن بهداشت در خانه هم می تواند برای روابط زناشویی بسیار خطرساز باشد.

اما خوشبحتانه چنین وضعیت هایی قابل اصلاح هستند. اینها کارهایی هستند که اگر همسرتان بهداشت ضعیفی داشت می توانید انجام دهید:

برخورد و رفتار با همسری که بهداشت فردی ندارد

غیرمستقیم اشاره کنید نکات بهداشت فردی را رعایت کند!

اینکه با همسری که بهداشت فردی خود را رعایت نمی کند چه می توانید بکنید به عمق و مدت رابطه شما بستگی دارد. اگر به تازگی با او اشنا شده اید یا ازدواج کرده اید، بهتر است به صورت غیرمستقیم او را متوجه این موضوع کنید زیرا دو طرف بسیار نسبت به هم حساس تر هستند و ممکن است به دل بگیرند. تصور کنید که چیزی که در وهله اول شما را جذب همسرتان کرده است،

ظاهر جذاب و خوش تیپ او یا مهارت فوق العاده او در برقراری ارتباط بوده باشد، ولی وقتی به او نزدیک تر شدید، متوجه شدید که باید بیشتر روی بهداشت شخصی خود کار کنند. به جای اینکه این رابطه نوپا را به راحتی کنار بگذارید، به آن فرد یک شانس بدهید شاید بتوانید مشکل را از پیش رویتان بردارید.

بنابراین با اینکه این موضوعی بسیار حساس است، ولی هرچه مهارت و سیاست در چنته دارید را به کار بگیرید تا بتوانید به صورت غیرمستقیم مشکل را به او بفهمانید.

می توانید صحبت را با گفتن این مسئله که چقدر دوست دارید با آدم هایی که تمیز و مرتب هستند رابطه داشته باشید. برای هدیه می توانید به او یک عطر خوب بدهید. به او بگویید که وقت زیادی را برای انتخاب بوی این عطر صرف کرده اید و از او خواهش کنید هر زمان با شماست از آن بزند. این روشی بسیار رمانتیک برای بالا بردن بهداشت شخصی اوست.

اگر بوی بد دهانش موجب آزار شماست، از کلک آدامس استفاده کنید. وقتی پیشش هستید به او ادامس تعارف کنید یا درمورد اینکه چقدر بد است بعضی بهداشت دهان و دندانشان را رعایت نمی کنند حرف بزنید. چنین اشاره های مشخصی برای اینکه باعث شود توجه بیشتری به بهداشت فردی خود داشته باشد کافی خواهد بود.

اگر بهداشت فردی او ضعیف است، می توانید کمی بیشتر هزینه کرده و یک سبد هدیه برایش بگیرید و چندین مورد از لوازم بهداشتی خوشبو مثل خمیردندان، مسواک، عطر، اسپری،شامپوی بدن، شامپوی سر و ادامس در آن بگذارید. بهترین قسمت این رویکرد غیرمستقیم این است که به هیچ عنوان کاری نمی کنید که به او بر بخورد و ناراحت شود.

در این رابطه می توانید از مقاله ” دشمن شپش ” که به معرفی 4 روغن ضروری برای پاکسازی کامل بدن از شپش و رعایت بهداشت می باشد، مطالعه کنید.

رفتار با شوهر بی توجه به بهداشت فردی

با رویکردی مستقیم تر به او تذکر دهید

متاسفانه رویکرد غیرمستقیم همیشه روش موثری نیست. اگر همسرتان از جمله کسانی است که اشاره های غیرمستقیم را متوجه نمی شود، زمانش رسیده است که رویکردی مستقیم تری را امتحان کنید.

مثلاً تصور کنید که هر دو شما در یک مرکز خرید هستید، جلو یک فروشگاه محصولات بهداشتی بایستید و با همسرتان درمورد این حرف بزنید که بوی بد دهان یا بدن تا چه اندازه می تواند روابط عاشقانه را نابود کند. حتی می توانید اینکار را حین تماشای تلویزیون زمانیکه یک تبلیغ تلویزیونی مرتبط نشان داده می شود، انجام دهید.

مطالعه کنید نحوه رفع بوی سیر از دهان »» بوی سیر دهان

درمورد عوامل مختلف ایجادکننده این مشکل و راهکارهایی برای برطرف کردن آن صحبت کنید. در ادامه نکات بهداشت فردی بیشتری را با هم مرور می کنیم.

درموردش حرف بزنید

حرف زدن درمورد مشکل بهداشت ضعیف اگر مدت بیشتری باشد که با همسرتان باشید، راحت تر خواهد بود. اگر این مشکل مشکلی متداول باشد یا قبلاً سعی کرده اید این مسئله را با اشاره غیرمستقیم به او بفهمانید ولی موفق نشده اید، زمان و مکانی مناسب را انتخاب کنید که بتوانید در کمال آرامش با هم حرف بزنید.

درمورد چیزی که لحظات عاشقانه تان را خراب می کند با صداقت حرف بزنید و به او بگویید که بوی بد دهان یا بدن چقدر می تواند در محیط کاری هم به او آسیب برساند. همچنین برایش توضیح دهید که رعایت نکردن بهداشت در خانه چطور می تواند موجب انتقال عفونت و بیماری شود. ولی برای رساندن پیامتان باید با درایت رفتار کنید.

مثلاً می تونید از او بخواهید که قبل از خوابیدن با شما دوش بگیرد یا دندان هایش را مسواک بزند یا پس مانده های غذا را در سطح زباله بریزد. و وقتی اینکار را انجام داد، یادتان نرود که خوشحالی تان را به او نشان دهید. اینکار نه تنها کمک می کند همسرتان متوجه شود دلیل ناراحتی تان چه بوده است، بلکه تشویقش می کند بیشتر به بهداشت شخصی و خانگی اش توجه کند.

بهداشت فردی,نکات بهداشت فردی,فواید بهداشت فردی

بهداشت خانگی ضعیف

بهداشت فردی ضعیف در رابطه معمولاً مربوط به مسائل جسمی تلقی می شود ولی اگر با هم زندگی می کنید و یکی از شما از لحاظ بهداشت و نظافت خانه هم ضعیف باشد، به همان اندازه می تواند آزاردهنده باشد. ضعیف بودن بهداشت خانگی شامل تمیز نکردن توالت، بیرون نریختن زباله ها، نشستن لباس ها یا مرتب نکردن تخت خواب و امثال آن می شود.

نشانه مشکل جدی تری است

اما اگر متوجه شوید که بهداشت ضعیف همسرتان یک مشکل مزمن است، شاید وقتش باشد که از یک متخصص کمک بگیرید. با اینکه ممکن است بخاطر مصرف موادغذایی که بوی تند و قوی دارند یا بهداشت ضعیف دهان و دندان، برای کوتاه مدت دهان بوی بد بگیرد.

ولی اگر این مشکل برای طولانی مدت ادامه پیدا کند و با مصرف قرص های نعنایی و دهان شوی هم مشکل برطرف نشود، می تواند نشانه ای از یک مشکل دندان یا عادت های زندگی مثل سیگار کشیدن باشد.

همچنین، بوی بد بدن به ویژه در ناحیه تناسلی می تواند نشانه عفونت باشد و اگر با علائم دیگری مثل زخم یا ترشح همراه باشد، می تواند نشانه یک بیماری مقاربتی باشد.

»» در این زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله ” عفونت قارچی واژن ” را نیز مطالعه کنید.

البته این به آن معنا نیست که باید افراطی عمل کنید و همسرتان را به نزدیک ترین بیمارستان برسانید ولی اگر این مشکل مزمن باشد، نیاز به توجه جدی دارد و می تواند سلامت عمومی همسرتان را به خطر بیندازد. از فواید بهداشت فردی چه می دانید ؟

تصمیم بگیرید که چی به نفعتان است

اما اگر همسرتان همه دغدغه ها و نگرانی های شما را نادیده گرفت و عادت هایی را که حتی برای سلامت خودش هم خطرناک است را ادامه داد، نیاز به کمک گرفتن دارید.

باید فکر کنید که آیا این فرد واقعاً همان کسی است که دوست دارید با او باشید، مخصوصاً اگر این بهداشت ضعیف همراه با سایر عادات خطرناک و زیان آور مثل مصرف افراطی مشروبات الکلی، استفاده از موادمخدر، پرخوری، افسردگی و اینها همراه است. از طرف دیگر، اگر به او متعهد هستید، برای سلامت خودتان و همسرتان باید از یک متخصص کمک بگیرید.

کنار آمدن با کسی که بهداشت را رعایت نمی کند کار ساده ای نیست. از یک طرف صمیمی شدن به چنین فردی غیرممکن است و از طرف دیگر بخاطر ترس از ناراحت کردنش حرف زدن با او در این مورد هم سخت است چون مطمئنا هیچکس دوست ندارد بشنود که چقدر بوی بدی می دهد.

تنها نکته مثبت درمورد این مشکل این است که برخلاف سایر مشکلات روابط مثل خیانت یا آزار، برطرف کردن این به مراتب راحت تر است. راه هایی وجود دارد که به شما و همسرتان کمک می کند بتوانید این مشکل را از سر راهتان برداشته و زندگی عاشقانه ای را دوباره در کنار هم داشته باشید.

بهداشت فردی