مشاوره زیبایی
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصیی آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
کلینیک سیب سبز
کلینیک سیب سبز
آفر ویژه برای پکیجها
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت

ترس شدید بیمارگونه در روان‌شناسی به فوبیا یا هراس شهرت دارد و نوعی پایدار از ترس است که سبب اختلال در زندگی روزمره فرد می‌شود. ترس معمولی واکنشی زودگذر و طبیعی به یک عامل خطرناک خارجی است، اما فوبیا بیشتر ترس از قرار گرفتن در یک موقعیت خطرناک است. ترس از محیط‌های اجتماعی، ترس از فضاهای باز و ترس‌های ویژه‌تری مانند هراس از ارتفاع، مکان‌های بسته و بلایای طبیعی از رایج‌ترین هراس‌ها هستند. اگر از چیزی می‌ ترسید خجالت نکشید؛ شما تنها نیستید. افراد سرشناسی بین ما با این هراس‌ها درگیر هستند.

برای مثال ترانه علیدوستی تنگنا هراسی دارد، فواد صفاریان‌پور از ارتفاع می‌ترسد، مهدی امینی‌خواه از دریا و محسن کیایی هم از مار می‌هراسد. در این بین فوبیاهایی وجود دارند که عجیب‌ و غریب هستند و ممکن است سبب تعجب‌تان شود. شاید با برخی از این‌ها هم‌ ذات‌ پنداری کنید و در مواجهه با برخی این سوال برای‌تان پیش بیاید که مگر می‌شود کسی از چنین چیزی بترسد. با ۱۳ ترس‌ باورنکردنی اما موجود آشنا شوید:

۱. هراس از رنگ زرد Xanthophobia

– آیا شما هم از رنگ زرد می‌ترسید و دیدنش سبب آزار و اذیت‌تان می‌شود؟ اگر نه، بدانید هستند کسانی که با دیدن خورشید، گل نرگس و دیوارهای زرد حال‌شان بد می‌شود. در بدترین حالت حتی برخی از افراد از شنیدن یا دیدن کلمه زرد هم احوال‌شان به هم می‌ریزد. چینی‌ها بیش از مردم دیگر کشورها از رنگ زرد هراس دارند، به‌ ویژه ترس از روسری زرد، که در قدیم نشانه دستور خودکشی از سوی امپراطوری بوده است.

۲. پنیر هراسی  Turophobia

– ترس از پنیر اغلب به خاطر این باور که مصرف آن به حافظه آسیب می‌رساند، شکل می‌گیرد. این دسته از افراد معمولا از پنیر موجود در پیتزاها و ساندویچ‌ ها و ظاهر کش آمده و مزه‌ آن فراری هستند. برخی تنها از یک نوع خاصی از پنیر هراس دارند، اما برخی دیگر هم ممکن است با تمام انواع آن مشکل داشته باشند.

۳. ترس از خواب Somniphobia

– بسیاری از افراد از خواب رفتن، خوابیدن و خواب دیدن به شکل غیرمنطقی و بیش از حد می‌ترسند. یکی از دلایلش این است که آن‌ها خواب را با مرگ یکی می دانند یا می‌ترسند هنگامی‌که خواب هستند، بمیرند. عده‌ای هم از ترس دیدن کابوس دوست ندارند، بخوابند. برخی نیز ممکن است به این دلیل که هنگام خواب کنترلی بر هیچ‌ چیز ندارند، بیداری را ترجیح بدهند و اما عده آخر استرس از دست دادن زمان را دارند.

۴. دلقک هراسی Coulrophobia

– دلقک هراسی یک فوبیای نسبتا شایع است و بر اساس بررسی‌ های مختلف بین بسیاری از کودکان وجود دارد. دلقک یا شاید بهتر بتوان گفت مقلدهای ترسناک مانند جوکر در فیلم و کمیک‌هایی مانند بتمن در فرهنگ‌ عامه بسیار پرطرفدار است. حتی برخی از بازیگران بزرگ دنیا مانند «جانی دپ» هم از این بیماری رنج می‌برند و از چهره دلقک‌ها به‌ ویژه آن لبخند نقاشی شده بر صورت‌شان وحشت دارند.

۵. درخت هراسی Hylophobia

– هایلوفوبیا شامل ترس غیرمنطقی از چوب، جنگل یا درختان است. اغلب دلیل این ترس دیدن یا خواندن صحنه‌های ترسناک فیلم‌ها و کتاب‌های افسانه‌ای است که در آن درخت‌های جنگل به حرکت در می‌آیند. متاسفانه بسیاری انسان‌ها به دلیل همین ترس، خود را از پیاده‌روی در یک محیط خوش‌ منظره و زیبا محروم می‌کنند. گاهی حتی فکر کردن به چوب هم سبب ایجاد اضطراب شدید در این افراد می‌شود.

۶. ترس از ناف Omphalophobia

– شاید عجیب و حتی خنده‌دار به نظر برسد، اما بعضی‌ها واقعا از ناف وحشت دارند. این ترس اغلب با بند ناف و رحم مادر در زمان جنینی مرتبط است. این افراد از لمس کردن ناف خود و دیگران می‌ترسند.

۷. نوموفوبیا Nomophobia

– این یک فوبیای جدید است و تقریبا ۵ سال پیش نام‌گذاری شده است. افراد مبتلا به نوموفوبیا از این‌که از محدوده آنتن ‌دهی تلفن‌های همراه خارج باشند، دچار وحشت می‌شوند. بیش از نیمی از ساکنان انگلیس با این هراس زندگی می‌کنند. نوموفوبیا با از دست رفتن آنتن، تمام‌ شدن شارژ یا فاصله گرفتن از تلفن همراه تشدید می‌شود.

۸. باران هراسی Ombrophobia

– ترس غیرعادی از باران که با حملات شدید اضطرابی همراه است را باران هراسی می‌گویند. شاید یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب به وجود آمدن این ترس در افراد شده است، ترساندن‌شان در کودکی و گفتن این جمله که: «در باران بیرون نرو مریض می‌شوی» باشد.

۹. ترس از بهشت Uranophobia

– افرادی هم هستند که از بهشت یا آسمان می‌ترسند. حتی اگر طبق تعاریف مذهبی در بهشت یک زندگی خوب و عالی در انتظارشان باشد، اما باز هراس رفتن به آن را دارند. شاید چون ملاقات با فرشتگان؛ موجوداتی که بال دارند، با انسان‌ها و آنچه روی زمین دیده‌اند متفاوت است؛ آن‌ها را به وحشت می‌اندازد. در برخی نیز این ترس شاید به دلیل این تصور «مورد قضاوت قرار گرفتن» باشد.

۱۰. ترس از ریش Pogonophobia

– از پوگونوفوبیا در سال ۱۸۵۰ برای توصیف یک ترس قوی از ریش نام برده شده است. این ترس می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ رویدادهای منفی و آسیب‌زا که توسط فرد ریش‌دار انجام شده و دیدن بیماری‌ها و بدبختی‌های افراد بی‌خانمان ریش‌دار و تماشای فیلم‌هایی که شخصیت‌های منفی آن، افراد متعصب ریش‌دار هستند می‌تواند از مهم‌ترین دلایل این هراس باشد.

۱۱. کاغذ هراسی Papyrophobia

– ترس از کاغذ به‌ طور کلی شامل ترس از دست زدن، نوشتن یا پاره شدن آن است. اگر چه تعداد آدم‌هایی که از کاغذ می‌هراسند بسیار کم است اما کاغذ هراس‌ها وجود دارند و از افراد مشهوری که به این بیماری مبتلا هستند می‌توان مگان فاکس، بازیگر آمریکایی را نام برد. چنین هراسی ممکن است با برش کوچک در نقطه حساس و دردناک انگشت در کودکی ایجاد شود و بعدها این حساسیت را به وجود آورد که فرد حتی از کاغذ مچاله، کاغذدیواری یا حتی کاغذ بسته‌بندی هدیه نیز هراس داشته باشد.

۱۲. ترس از سوراخ ریز Trypophobia

– حفره‌های کوچک، به‌ ویژه الگوهای نامنظم سبب هراس برخی از افراد می‌شود. این افراد نه‌ تنها کم نیستند که تعدادشان رو به افزایش نیز هست. واکنش برخی از افراد مبتلا آنقدر شدید است که حتی با دیدن عکس سوراخ هم ممکن است دچار حمله وحشت شوند. تریپوفویا یکی از موارد عجیب در بین هراس‌هاست که حتی می‌تواند به هراس کلی از شکل اجسام نیز گسترش پیدا کند.

۱۳. هراس از عدد ۱۳ Triskaidekaphobia

– بسیاری از آدم‌های خرافاتی از عدد ۱۳ می‌ترسند، اما عده کمی از آن‌ها هراس بیش از حد از این عدد دارند. باورهای خرافه سیزدهمین روز یک ماه که با جمعه مصادف می‌شود را شوم و باعث بدشانسی‌ می‌دانند. این افراد تلاش می‌کنند تا هر طور که ممکن است از استفاده کردن، دیدن یا ارتباط با عدد ۱۳  شدیدا بپرهیزند.

مطلب مرتبط: اضطراب یا استرس، تفاوت در چیست؟

منبع: مجله زندگی ایده آل

5 1000
ارسال شده در 27 خرداد 1396 توسط با موضوع روانشناسی
کد کم چیست؟

کدکم می تواند از دندان ها اسکن سه بعدی بگیرد و در همان لحظه اقدام به ساخت کل یا بخشی از دندان با ظرافت فوق بالا نماید.

اطلاعات بیشتر

پیشنهاد سردبیر

 • از کجا بدانیم برای آشپزی کدام روغن خوب است؟
 • با پدال زدن لباس هایتان شسته می شوند!
 • 5 دلیل که نشان می دهد روش زندگیتان را اشتباه انتخاب کرده اید
 • هشدار بدن با کرختی دست و پا
 • با مصرف این داروها خود را ناشنوا نکنید
 • در حضور فرزندان چگونه عشقمان را بروز دهیم؟
 • مشکلات مختلف افراد سالمند حین بلع
 • ویژگی های مهم همسر آینده از نظر خانم ها
 • محبوبترین ها

 • توصیه های روانشناسان برای آرام شدن
 • 5 عامل که باعث ایجاد استرس در رابطه زناشویی می شوند
 • 6 درمان بیماری افسردگی برای داشتن زندگی متفاوت
 • افسردگی و احتمال بروز آن در جوانان
 • اطلاع از خیانت همسر و انجام این کارها
 • شریک زندگی نمونه از نظر آقایان
 • عادت به رفتارهای پرخاشگرانه
 • عوارض دروغ گفتن همسران در زندگی
 • رپورتاژ

 • دکتر صابر گوگانی دندانپزشک زیبایی و ترمیمی
 • آزمایش ژن‌های مرتبط با چاقی (بروز شده)
 • دندانپزشک زیبایی- ایمپلنتولوژیست – لمینیت
 • مریم جواهریان، متخصص روانشناسی سلامت و استادیار دانشگاه
 • غربالگری نوزادان جهت بیماری متابولیک
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x