کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک شارلوت
کلینیک شارلوت
کلیه خدمات پوست،مو و زیبایی
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
دکتر آزاده آقازاده
دکتر آزاده آقازاده
ماموگرافی، سونوگرافی دیجیتال
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ

بیماری آلزایمر، چیزی بیشتر از یک  از دست دادن حافظه است. این بیماری میتواند با انواع گوناگونی از علائم هشدار دهنده شروع شود. اگر با یکی از این ده علامت هشدار از آلزایمر، در خودتان یا فردی که میشناسید روبرو شدید، از آن چشم پوشی نکنید و بلافاصله برای ملاقات با پزشک وقتی تعیین کنید. تشخیص زود هنگام آلزایمر با نشانه های اولیه، به شما و خانواده شما زمانی را برای برنامه ریزی موثرتر در مورد آینده خواهد داد. این نشانه ها شامل موارد زیر می باشد.

1- از دست دادن حافظه که زندگی روزمره را مختل میکند

همانطور که افراد مسن تر میشوند، فراموش کردن نامها یا زمان ملاقات ها، و سپس به یاد آوردن دوباره آنها عادیست. یکی از شایعترین علامتهای هشدار، فراموش کردن حوادث و یا تاریخهای مهم است. درخواست مکرر برای همان اطلاعات، بطور فزاینده ای به حافظه کمک میکند. (برای مثال: یادداشت کردن و زدن برچسب روی جاهایی که قابل دید باشد، برای یادآوری وسایل و یا کارهایی که آنها برای خودشان، استفاده میکردند).

2- چالش در برنامه ریزی یا حل کردن مشکلات

گاهگاهی اشتباه برای تعدیل یک دفترچه راهنما عادی است؛ اما افراد مبتلا به آلزایمر، اغلب با آماده کردن یا دنبال کردن یک نقشه و یا کار کردن با چند نفر مشکل دارند. چیزی ساده مثل دنبال کردن یک دستورالعمل آشنا، اقامت سازمان یافته به دلیل برنامه ریزی برای یک جشن و یا پیگیری یک صورتحساب ماهیانه میتواند برایشان سخت باشد. بعلاوه آنها ممکن است تمرکز دشواری داشته باشند و کارها را بیشتر از آنچه قبلا انجام میدادند، طول بدهند.

3- مشکلات تکمیل کردن کارهای آشنا

اینکه افراد مسن گاهی نیاز به کمک برای کارهایی مثل تغییر تنظیمات تلویزیون داشته باشند، غیر معمول نیست. اگرچه اغلب افراد مبتلا به آلزایمر، برای تکمیل کارها در خانه، محل کار و یا در طی فعالیتهای اوقات فراغت دچار مشکل بوده و آنها را سخت انجام می دهند. ممکن است برای آنها، رانندگی به سمت مکان های آشنا و یا حتی طرز استفاده از جاروی برقی نیز مشکل باشد.

4- سردرگمی با زمان و یا مکان

اینکه مثلا ندانید امروز چند شنبه است و دوباره به یاد بیاورید طبیعی است. اما افراد مبتلا به آلزایمر، برای تمایز موقعیت مکانی و زمانی خود، دچار مشکل هستند. آنها اغلب پیگیری روزها و فصول را از دست می دهند و با درک اینکه “چرا چیزها بلافاصله اتفاق نمی افتند”، مشکل دارند.

5- مشکلات درک تصاویر بصری یا روابط فضایی

تغییرات دید مرتبط با آب مروارید در بخشی از عمر، طبیعی است. افراد مبتلا به آلزایمر، مشکلات تغییرات دید بزرگتری دارند. این شامل مشکلاتی در خواندن، تشخیص فاصله، تعیین رنگ و یا مقایسه است.

6- مشکلات جدید با کلمات در هنگام صحبت کردن یا نوشتن

زمانی که در حال گفتگو هستید، اگر گاه و بیگاه در یافتن کلمات درست دچار مشکل شوید، عادی است. برای افراد مبتلا به آلزایمر، پیوستن به یک گفتگو یا شروع آن، میتواند بسیار سخت باشد. آنها مرتب با خودشان تکرار میکنند، با الفبا مبارزه میکنند یا وسایل را با نامهای غلط تلفظ میکنند. بطور مثال به جای اینکه از دست چپ نام ببرند، به آن دست میگویند: “ساعت”.

7- قرار دادن وسایل در جای اشتباه و از دست دادن توانایی بازخوانی مراحل

بسیاری از افراد کلیدهای خود را گم میکنند و یا گاهگاهی در مورد چیزها اشتباه میکنند، ولی برای پیداکردن وسایل خود، دوباره بازخوانی میکنند. گرچه افراد مبتلا به آلزایمر، ممکن است وسایل خود را در جایی اشتباه قرار داده و ردیابی مراحل برای یافتن دوباره آنها برایشان سخت شود. آنها ممکن است محل قرار دادن وسایلشان را فراموش کرده باشند. (مثلا شناسنامه یا وسایلی که به طور روزمره از آنها استفاده میکنند). گاهی اوقات ممکن است که این افراد، دیگران را به سرقت وسایلشان متهم کنند.

8- کاهش قضاوت یا قضاوت ضعیف

گرفتن یک تصمیم بد، هر از چند گاهی طبیعی است. اما افراد مبتلا به آلزایمر، ممکن است تغییراتی را در قضاوت یا تصمیم گیری روی مسائل اساسی بطور مکرر تجربه کنند. برای مثال زمانی که با یک چیز قویتر یا یک معامله با پول روبرو شوند، ممکن است قضاوت ضعیفی داشته باشند. بعلاوه آنها ممکن است در مورد ظاهر و نظافت خود نیز، کمتر توجه داشته باشند.

9- صرف نظر کردن از کار یا فعالیتهای اجتماعی

گاهی اوقات، احساس خستگی از کار، خانواده و فعالیتهای اجتماعی، یک روند معمولی مرتبط با افزایش سن است؛ البته اگر فرد از عملکرد اجتماعی چندگانه خود صرف نظر کند، ممکن است یک علامت هشدار باشد. فردی که به آلزایمر مبتلاست، ممکن است رفتن به مراسم خانوادگی و یا رویدادهای مرتبط با کار را قطع کند. حتی وی ممکن است، زمانی را برای آنچه در سابق برایش لذتبخش بوده درنظر نگیرد

10- تغییراتی در خلق و خو و شخصیت

زمانی که افراد پا به سن میگذارند، انجام کارها به روش مخصوص برایشان گسترده تر میشود و چنانچه برنامه معمولی یا نقشه معمولی آنها برای انجام کارها مختل شود، این افراد تحریک میشوند. اما افراد مبتلا به آلزایمر، ممکن است نوسانات خلقی داشته و همچنین شمار زیادی از احساسات را با هم در یک زمان احساس کنند. آنها میتوانند سردرگم، مشکوک، افسرده، پر از ترس و یا اضطراب شوند.

آنها ممکن است به آسانی در خانه یا محل کارشان، با دوستانشان و یا در مکانهایی خارج از نقطه امن خودشان، احساس ناراحتی زیاد کنند. این که “آیا من نیز آلزایمر دارم؟”، فقط و فقط با تشخیص یک پزشک متخصص امکان پذیر است. چنانچه در باره آن مشکوک هستید، بهترین راهکار برای آن، فقط یک وقت ملاقات با پزشک است.

برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

5 1000
ارسال شده در 9 تیر 1396 توسط با موضوع بیماری ها

پیشنهاد سردبیر

 • قبل از شروع رژیم غذایی گیاهخواری بخوانید
 • آیا می خواهید سالم بمانید؟ این 5 کار را انجام دهید
 • راز های ستاره های هالیوود در کاهش وزن سریع
 • از جمله فواید مهم مهربانی در اجتماع
 • کوفته به شکل هلال ماه
 • تغذیه مناسب چه تاثیری بر کنترل استرس در فرزندان دارد؟
 • ارتباط سلامت جسم و مرگ
 • 25 نوع داروی غیر مجاز در اسد آباد ضبط و جمع آوری شد
 • محبوبترین ها

 • باورهاي نادرستتان درباره استرس را با این واقعیتها تغییر دهید
 • حالتان را با این کارها تحول دهید
 • هشدار،مراقب بیماری وبا در فصل تابستان باشید
 • افزایش سطح ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر
 • با رعایت این موارد از ابولا نهراسید
 • کمک به مبتلایان به زوال عقل و سکته مغزی در رادیولوژی
 • تخت های بیمارستان بیماری را به بیمار بعدی منتقل میکنند
 • حتی اگر بیماری مزمن دارید! ورزش کنید
 • رپورتاژ

 • جراحی های زیبایی و ترمیمی دکتر بهجو
 • انواع گردشگری سلامت و پزشکی
 • لثه ای روشن به رنگ سلامتی
 • مرجع فروش انواع کیسه کلوستومی،کیسه یوروستومی و کیسه ایلئوستومی
 • دکتر نوروزعلی دندانپزشک زیبایی و ترمیمی
 • ارکید
  دندانپزشکی دکترسلام
  کلینیک صدف

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x