ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر شاهین شمس
دکتر شاهین شمس
متخصص جراحی فک و صورت
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال

بيماري ايدز مي تواند علائم اوليه خود را در دهان بروز دهد که توجه به آنها در تشخيص به موقع اين بيماري موثر است . هر چند افراد آلوده به ويروس HIV ممکن است از آلودگي خود به اين ويروس بي اطلاع باشند ، ولي دوره نهفته اين بيماري ، در بعضي افراد مي تواند علائم دهاني خاصي داشته باشد.

علايم بيماري ايدز به صورت عفونت هاي قارچي با ايجاد خطوط سفيد در کناره زبان ، آفت هاي متعدد ، تبخال هاي مزمن و طولاني مدت ظاهر مي شود که فرد با مشاهده اين علائم مي بايست به متخصص بيماريهاي دهان مراجعه کند.
پس از ورود ويروس HIV به بدن فرد، بتدريج قدرت دفاع بدن وي ضعيف شده و در برابر انواع بيماري ها و عفونت ها آسيب پذير مي شود.
با کاهش قدرت سيستم دفاعي و به مرور زمان، بدن آماده ابتلا به عفونت ها و سرطان هايي مي شود که به طور معمول در مردم عادي ديده نمي شوند.
اين بيماري ها به صورت بيماري هاي ريوي، اسهال هاي شديد و مزمن، تب هاي طولاني، کاهش وزن، اختلالات شخصيتي، بيماري هاي مغزي و پوستي خود را نشان مي دهند که درنهايت منجر به مرگ فرد مبتلا خواهد شد.
گفتني است علائم آلودگي با HIV بسيار پيچيده است و داراي مراحل چندي است که الزاما همه آنها در افراد آلوده مشاهده نمي شود.
اين مراحل شامل مرحله زير است:
– مرحله عفونت اوليه HIV: (مرحله اول)
اين مرحله چند هفته طول مي کشد و معمولا با يک حالت شبيه سرماخوردگي که بلافاصله بعد از عفونت رخ مي هد همراه است. اين حالت شبيه سرماخوردگي گاهي اوقات تحت عنوان حالت seroconversion ياد مي شود. (علائمي نظير تب، گلودرد، بزرگي غدد لنفاوي، درد مفاصل و عضلات، سر درد، ضعف و بي حالي، بي اشتهايي، تهوع و استفراغ، کاهش وزن، اسهال و گاهي دانه هاي جلدي يا تظاهرات عصبي).
در حدود20درصد موارد علائم به گونه اي است که فرد به پزشک مراجعه مي کند، ولي معمولا تشخيص داده نمي شود و حتي اگر تست HIV آنتي بادي در اين موقع انجام شود ممکن است هنوز مثبت نباشد.
طي اين مرحله مقدار زيادي HIV در خون محيطي فرد وجود دارد و سيستم ايمني با توليد پادتن ها (آنتي بادي ها) و لنفوسيت هاي سلول کش (لنفوسيت هاي سيتوتوکسيک) شروع به پاسخ در برابر ويروس مي کنند.
از هنگام ورود ويروس ايدز تا مثبت شدن نتيجه آزمايشگاهي که نشانگر آلودگي فرد است حدود دو تا 12 هفته و گاه تا 16 ماه به طول مي انجامد.
– مرحله بدون علامت باليني (مرحله دوم)
اين مرحله به طور متوسط 10 سال طول مي کشد و همانطور که از نام اين مرحله پيدا است، خالي از هر علامتي است. هرچند ممکن است غدد متورم لنفاوي هم وجود داشته باشند (لنفادنوپاتي). سطح HIV در خون محيطي به سطح بسيار پاييني کاهش مي يابد، ولي بيماري همچنان مسري است و آنتي بادي HIV در خون قابل ارزيابي است.تحقيقات نشان داده است که HIV طي اين مرحله غيرفعال نيست و در غدد لنفاوي بسيار فعال است.
تعداد زيادي از سلول هاي T- helper آلوده شده و مي ميرند و ويروس فراواني توليد مي شود. تست آزمايشگاهي جديدي وجود دارد که مقدار ناچيز HIV که از غدد لنفاوي آزاد مي شود را اندازه مي گيرد.
اين تست HIV-RNA را اندازه مي گيرد (RNA ماده ژنتيکي HIV مي باشد) اين تست را تست بارگيري ويروس (viral load test) مي گويند که نقش بسيار مهمي در درمان آلودگي با HIV دارد.
– مرحله علامت دار عفونت HIV (مرحله سوم):
با گذشت زمان، سيستم ايمني توان خود را از دست مي هد که به 3 دليل عمده زير است.
1 – بافت ها و غدد لنفاوي به دليل سال ها فعاليت، آسيب مي بينند.
2 – HIV جهش پيدا مي کند و آلوده کنندگي اش تشديد مي شود. به عبارت ديگر براي تخريب سلول هاي،T- helper قوي تر و متنوع تر مي شود.
3 – بدن توانايي جايگزيني سلول هاي T – helper از دست رفته را ندارد.
با ايجاد نقص در سيستم ايمني، علائم به وجود مي آيند که در آغاز بسياري از علائم خفيف بوده که با تحليل سيستم ايمني، علائم تشديد مي شوند.

5 1000
ارسال شده در 14 اردیبهشت 1391 توسط با موضوع بیماری ها
ویزیت یاب

مطالب پیشنهادی

دیدگاه خود را ارسال کنید ( 184 دیدگاه )

تایید کنید که ربات نیستید !!!

 • با سلام و پیشاپیش ممنون از پاسخگویی و زحماتتان : اگر بین زن و مرد ارتباط جنسی صورت نگیرد و رابطه فقط در حد لمس کردن و ماساژ بدنی باشد و مرد آلت و مقعد زن را با انگشتانش لمس کند و به علت دراز بودن ناخن در حین لمس کردن آلت و مقعد ، بنا به درخواست زن ، ناخن هایش را به خاطر اذیت نشدن زن توسط ناخن گیر کوتاه کند، و پس از کوتاه کردن ناخن دوباره آلت و مقعد زن را لمس کند آیا ممکن است مرد از طریق خراش هایی که به خاطر کوتاه کردن ناخن هایش به وسیله ی ناخن گیر ایجاد شده و این خراش ها در زیر ناخن هایش به وجود آمده به ایدز مبتلا شود ؟

  • پاسخ پزشک:
   با سلام
   چه مدت از رابطه تان گذشته است؟
   خطر الوده شدن در اچ ای وی به شیوه در معرض قرار گرفتن بستگی دارد
   اغلب انتقال از راه تماس جنسی یا تزریق مشترک در معتادان صورت میگیرد
   احتمال الوده شدن در صورت در معرض قرارگرفتن با فرد اچ ای وی مثبت در
   استفاده مشترک از سرنگ در اعتیاد تزریقی ۶۷ درصد در هر ۱۰۰ مواجهه ، امیزش مفعول امیزش مقعدی ۵۰ درصد ، فعال امیزش مقعدی ۶,۵ درصد؛ مفعول امیزش واژینال ۱۰ تا ۲۰ درصد ، فاعل امیزش وارینال ۵ درصد ؛ مفعول امیزش دهانی ۱ درصد ؛ فعال امیزش دهانی ۰,۵ درصد ؛ فرو رفتن زیرجلدی سوزن ۳۰ درصد میباشد( همگی در هر ۱۰۰ مواجهه)
   و اگر الودگی فرد مقابل نامشخص باشد ریسک ابتلا به صورت : ریسک های ذکر شده در بالا × احتمال الوده بودن فرد مقابل خواهد بود
   گروه های زیر بیشتر در معرض خطر اچ ای وی قرار دارند و احتمال الودگی بالاست:
   ۱.افرادی که مکررا دیالیز میشوند
   ۲.معتادان تزریقی
   ۳.همسران افراد مبتلا
   ۴.افراد خود فروش یا کسانی که شرکای جنسی متعدد دارند
   ۵. پرسنل پزشکی
   ۶.همجنسگرایان
   ۷.مبتلایان به بیماریهای امیزشی و افراد مبتلا به زخم خای تناسلی
   موردخاصی که شما ذکر کردید درصورت انکه پارتنرتان اچ ای وی مثبت باشد در ترشحات واژینال احتما حضور ویروس وجود دارد و وجود خراش واضح پوستی سد محافظتی رو در مقابل عبور ویروس برمیدارد اما باز هم احتمال این انتقال خیلی پایین هست و در بعضی موارد لود ویروس به قدری پایین است که خود به خود در بدن حذف میشود
   در مواردی که ابتلا صورت گرفته باشد ویروس اچ ای وی دارای دوره کمون طولانی میباشد و ممکن است با علایمی مشابه انفولانزا خود را نشان دهد ولی برای اطمینان اگر در تهران سکونت دارید این امکان فراهم است که با مراجعه به ازمایشگاه ویروس شناسی با تست ارامش خاطر بیابید

 • سلام خسته نباشید من تقریبا 20 سالمه تن تن مریض میشم
  اخرین سری که مریض شدم تب داشتم دهنمم بی حس بود گلومم درد میکرد بدنمم میلرزید دکتر رفتم ازمایش اورژانسی گرفت قرصای عفونت برام نوشت
  بیشتر از یه هفتس میگذره گاهی یهو سردرد و گلو درد میگیرم بدنمم میلرزه گاهی
  خیلی ببخشیدا من هفت هشت ماه پیش تجربه س ک س داشتم از همین میترسم
  ممنون میشم پیاممو منتشر نکنید و جواب رو برام جیمیل کنین

 • سلام من حدود
  14سال
  قبل از تیغ سلمانی استفاده کردم حدسم اینه استریل نبود نگرانم .رفتار پرخطر نداشتم .لطفا کمکم کنید

 • درضمن پیش متخصص رفتم گفت ویتامین ث بدنت”کمه”دارو’مصرف’کردم’خوب’نشدم

 • 1 9 10 11
  کلینیک صدف
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x