مشاوره زیبایی
کلینیک ارتوپدی سپید
کلینیک ارتوپدی سپید
پیرایه
پوست، مو و زیبایی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر مجید نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
متخصص جراح پلاستیک و زیبایی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
کلینیک ره یا
دکتر امید رحمانی
پزشک پوست مو زیبایی كاسمتولوژيست از فرانسه
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی

موارد کاربرد آرتروسکوپی مزایای آرتروسکوپی مچ پا فواید آرتروسکوپی مچ پا آرتروسکوپی مچ پا آرتروسکوپی مچ آرتروسکوپی چیست آرتروسکوپی

آرتروسکوپی یکی از روش های نوین برای تشخیص و درمان بیماری های ناشی از آسیب و صدمات به مچ پا است که با استفاده از دوربین کوچک و شناسایی قسمت آسیب دیده باعث می شود دردها و شکستگی ها ناشی از مچ سریع تر بهبود یابد.

آرتروسکوپی چیست؟

آرتروسکوپی، یک روش جراحی است که در آن دوربین فیلم برداری کوچکی که به یک لیزر نوری متصل است وارد بدن شده و جراح بدون ایجاد برش روی بدن، داخل بدن را می بیند . مفصل مچ پا، یکی از مفصل های رایج برای این جراحی است.

اهداف عمل آرتروسکوپی مچ پا

از عمل آرتروسکوپی می‌توان برای تشخیص و درمان اختلالات مختلف مچ پا استفاده کرد. لیست مشکلاتی که می‌توان آن‌ها را به کمک آرتروسکوپی درمان کرد، روزبه‌روز در حال تکامل بوده و موارد زیر در آن قرار دارند:

آرتروز مچ پا: عمل خشک‌کردن مفصل مچ پا برای بسیاری از بیماران مبتلا به شدیدترین حالت آرتروز مچ پا مناسب به نظر می‌رسد. به وسیله‌ی آرتروسکوپی می‌توان عمل فیوژن یا خشک‌کردن را به‌صورت کم تهاجمی انجام داد. نتایج این عمل با عمل جراحی باز برابری کرده و یا حتی بهتر از آن خواهند بود.

شکستگی‌های مچ پا: عمل آرتروسکوپی را می‌توان همراه با تکنیک‌های جراحی باز به کار برد. این کار به‌منظور اطمینان از قرارگیری صحیح استخوان‌ها و غضروف‌ها در محل خود انجام می‌شود. همچنین می‌توان از این عمل برای مشاهده‌ی آسیب غضروف‌ها در طول عمل‌ترمیم مچ پا استفاده کرد.

ناپایداری مچ پا: رباط‌های مچ پا ممکن است دچار کشیدگی شده و باعث احساس بی‌ثباتی در مفصل گردند. می‌توان به کمک عمل جراحی، این رباط‌ها را دوباره سفت کرد. تکنیک‌های آرتروسکوپی می‌توانند در حل این مشکل کارساز باشند.

گیر افتادگی قدامی مچ پا (با نام‌های مچ پای ورزشکاران و مچ پای فوتبالیست‌ها نیز شناخته می‌شود): گیر افتادگی مچ پا زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان و بافت‌های نرم در جلوی مفصل مچ پا دچار التهاب شوند. از علائم این عارضه می‌توان به درد و ورم مچ پا اشاره کرد. این امر موجب محدودیت مچ پا برای خم شدن رو به بالا خواهد شد. راه رفتن به سمت بالای شیب معمولا برای افراد مبتلا به این عارضه دردناک خواهد بود. استئوفیت (خارهای استخوانی) به وسیله‌ی عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس تشخیص داده می‌شوند.

فیبروز مفصلی: بافت زخم (اسکار) ممکن است در فضای مفصلی مچ پا رشد کند. این امر موجب گرفتگی و درد در مفصل خواهد شد. به این عارضه فیبروز مفصلی یا آرتروفیبروز گفته می‌شود. می‌توان از عمل آرتروسکوپی برای تشخیص محل ایجاد بافت زخم و برداشتن آن استفاده کرد.

عفونت: عفونت فضای مفصلی را نمی‌توان تنها به وسیله‌ی داروهای آنتی بیوتیک از بین برد. برای درمان عفونت معمولا یک عمل جراحی فوری برای شستشوی مفصل انجام می‌شود. می‌توان این عمل را با روش آرتروسکوپی انجام داد.

اجسام شناور: غضروف، استخوان و بافت اسکار ممکن است در فضای مفصلی رهاشده و اجسام شناور را به وجود بیاورند. این اجسام می‌توانند موجب ایجاد درد و مشکلاتی چون صداهای غیرطبیعی مفصل و گیرکردن آن بشوند. قفل شدن مفصل مچ پا ممکن است اتفاق بیفتد. می‌توان از عمل آرتروسکوپی مچ پا برای پیدا کردن و از بین بردن این اجسام استفاده نمود.

نقص‌های استئوکندرال (OCD): مناطقی از مفصل مچ پا که غضروف و استخوان آن‌ها آسیب‌دیده است. این نقوص معمولا در اثر آسیب به مچ پا مانند پیچ‌خوردگی و شکستگی ایجاد می‌شوند. از علائم شایع آن می‌توان به درد و ورم در مچ پا اشاره کرد. بیماران ممکن است صداهای غیر طبیعی از داخل مفصل را شنیده و یا گیر افتادن آن را تجربه کنند. تشخیص این عارضه به کمک ترکیبی از معاینه‌ی فیزیکی و عکس‌برداری انجام می‌شود.

گیر افتادگی خلفی مچ پا: این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌های نرم در پشت مچ پا دچار التهاب شده باشند. در طی این عارضه خم کردن پا به سمت پایین با درد همراه خواهد بود. این عارضه که در اثر استفاده‌ی بیش از حد مفصل ایجاد می‌شود، در بین رقاص‌ها رواج دارد.

سینوویت: پوشش بافت نرم مفصل مچ پا (بافت سینوویال) ممکن است دچار التهاب شود. این عارضه باعث ایجاد درد و تورم شده و ممکن است در اثر آسیب و یا استفاده‌ی بیش از حد ایجاد شده باشد. آرتروز التهابی (آرتریت روماتوئید) و استئوآرتریت نیز می‌توانند موجب بروز سینوویت شوند. آرتروسکوپی مچ پا می‌تواند برای برداشتن بافت ملتهب شده و درمان مواردی که به روش‌های درمانی بدون جراحی پاسخی نداده‌اند استفاده شود.

علائم غیر قابل توضیح در مچ پا: در برخی از موارد، بیماران علائمی را تجربه می‌کنند که نمی‌توان آن‌ها را با کمک تکنیک‌های تشخیصی توضیح داد. آرتروسکوپی این فرصت را فراهم می‌کند تا به طور مستقیم، درون مفصل را مشاهده کرد. سپس جراح می‌تواند مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و آن‌ها را با کمک عمل جراحی رفع کند.

موارد کاربرد آرتروسکوپی مزایای آرتروسکوپی مچ پا فواید آرتروسکوپی مچ پا آرتروسکوپی مچ پا آرتروسکوپی مچ آرتروسکوپی چیست آرتروسکوپی

پرسش های متداول درباره عمل آرتروسکوپی مچ

چه زمانی می‌توانم به رانندگی ادامه دهم؟

زمانی که بتوانید بدون محدودیت اجسام را بلند کرده و استفاده از داروهای مسکن مخدر را متوقف کنید، می‌توانید به رانندگی ادامه دهید.

چه زمانی می‌توانم ورزش و کار خود را از سر بگیرم؟

در صورتی که بتوانید وظایف کاری خود را بدون خطر انجام دهید، می‌توانید چند روز پس از انجام عمل به کار خود بازگردید. بیشتر افراد باید حداقل به مدت یک یا دو هفته از کار خود دست بکشند. پس از انجام عمل آرتروسکوپی مچ پا می‌توان به ورزش‌های حرفه‌ای بازگشت، ولی قبل از این کار باید حداقل ۴ تا ۶ هفته استراحت کرد.

نتایج عمل آرتروسکوپی مچ پا چیست‌اند؟

۷۰ تا ۹۰ درصد از بیمارانی که به دلیل عارضه‌های شایع تحت عمل آرتروسکوپی قرار می‌گیرند، نتایج خوب و عالی دریافت می‌کنند.

مزایای عمل آرتروسکوپی مچ پا چیست‌اند؟

آرتروسکوپی مچ پا به جراح این اجازه را می‌دهد تا به وسیله‌ی یک بریدگی کوچک، درون مفصل را مشاهده کند. این کار مشکلات مربوط به بریدگی‌های بزرگ از قبیل عفونت و درد را از بین می‌برد. می‌توان این عمل را به‌صورت سرپایی انجام داد چراکه یک عمل جراحی کم تهاجمی است.

چه زمانی از انجام عمل آرتروسکوپی مچ پا پرهیز کنم؟

عمل آرتروسکوپی انتخابی برای برخی از بیماران مناسب نخواهد بود. افراد مبتلا به آرتروز حاد مچ پا ممکن است از عمل پاکسازی آرتروسکوپی سودی نبرند. افراد مبتلا به عفونت‌های فعال و برخی دیگر از عارضه‌های پزشکی نیز موارد مناسبی برای انجام عمل آرتروسکوپی نیستند.

موارد کاربرد آرتروسکوپی مزایای آرتروسکوپی مچ پا فواید آرتروسکوپی مچ پا آرتروسکوپی مچ پا آرتروسکوپی مچ آرتروسکوپی چیست آرتروسکوپی

نتایج بعد از عمل آتروسکوپی مچ پا

عمل آرتروسکوپی مچ پا اساسا به صورت سرپایی است و بیماران همان روز جراحی مرخص می شوند. برای جراحی هایی که نیاز به بازسازی های پیچیده ای دارند برش های بزرگتری نیاز است چون جراح استخوان را تعویض میکند و ممکن است بیمار نیاز داشته باشد مدت زمان بیشتری در بیمارستان بماند تا درد کنترل شود و بر اوضاع به دقت نظارت شود. به همچنین شما ممکن است به فیزیوتراپی در بیمارستان نیاز داشته باشید. استفاده کردن ازعصا، یک یا دو روز بعد از عمل آرتروسکوپی مچ پا بسیار رایج است.

توصیه های پزشک را در مورد تقسیم وزن بدن روی دو پا یا قدم زدن جدی بگیرید. از تمرینات سخت و زیاد اجتناب کنید.

موارد کاربرد آرتروسکوپی مزایای آرتروسکوپی مچ پا فواید آرتروسکوپی مچ پا آرتروسکوپی مچ پا آرتروسکوپی مچ آرتروسکوپی چیست آرتروسکوپی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.


بیشتر بخوانید:

علت و درمان سندرم گیر افتادگی شانه و مچ پا

در هنگام پیچ خوردن مچ پا چه اقداماتی لازم است؟

آسیب دیدگی مچ پا چگونه درمان میشود؟

شیوه صحیح باند پیچی کردن مچ پای پیچ خورده


 

5 1000
ارسال شده در 21 شهریور 1396 توسط با موضوع فیزیوتراپی و ارتوپدی
ویزیت یاب
دندانپزشکی دکترسلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
x