3936379273_57bbbcaeb0_o1

زالزالک برای بیماری های قلب و عروق مانند نارسایی احتقانی قلب (CHF)، درد قفسه سینه، و نامنظم شدن ضربان قلب استفاده می شود. همچنین برای درمان هر دو فشار خون پایین و فشار خون بالا، “سخت شدن شریان ها” (آترواسکلروز)، و کلسترول بالا استفاده می شود. تا کنون، تحقیقات نشان می دهد که زالزالک می تواند در درمان نارسایی احتقانی قلب مؤثر باشد

زالزالک از خانواده توت ها و مانند تمام خانواده اش، سرشار از آنتی اکسیدان است. پاییز و زمستان که از راه می رسد، فصل برداشت و عرضه این میوه آبدار، خوشمزه و مغذی هم شروع می شود…

حالا اینکه زالزالک چه خواصی دارد و چه کسانی باید آن را بخورند و چه کسانی نه، سوال هایی است که در ادامه به آنها پاسخ می دهیم.

ضدآنژین

برخی افراد به دلیل کاهش جریان خون به سمت قلبشان دچار احساس درد در ناحیه قفسه سینه می شوند. نتایج تحقیقات جدید که روی ۶۰ فرد مبتلا به این بیماری انجام شده، نشان می دهد مصرف

۱۸۰ میلی گرم زالزالک یا آب آن در طول روز، به مدت ۳ هفته، می تواند تا بیش از ۵۰ درصد باعث کاهش درد آنها شود و جریان خونی که به سمت قلبشان روانه می شود، به اندازه قابل قبولی افزایش دهد. البته محققان اعلام کرده اند تحقیقات بیشتری لازم است تا متوجه بشوند ترکیب های موجود در زالزالک، دقیقا با چه مکانیسمی این کار را انجام می دهد.

ضدفشارخون

یکی از خواص زالزالک مانند خیلی از توت های دیگر، این است که با پیشگیری از لخته شدن خون و تشکیل پلاک در رگ های خونی، جلوی افزایش فشار خون را می گیرد و با کاهش خطر ابتلا به پرفشاری خون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را هم کاهش می دهد. از این رو، مصرف زالزالک در فصل آن و به اندازه متعادل، به تمام بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی و فشارخون بالا توصیه می شود. نتیجه یک تحقیق آمریکایی هم نشان می دهد پرفشاری خون بیماران دیابتی ای که مبتلا به فشار خون بالا هم هستند و به مدت ۱۶ هفته، روزی ۱۲۰۰ میلی گرم زالزالک یا آب آن را مصرف می کنند، بسیار بهتر و سریع تر از کسانی که فقط داروهای کاهنده فشار خون مصرف می کردند، در سراشیبی درمان قرار می گیرد. البته اگر داروهای کاهش دهنده فشارخون مصرف می کنید، حتما در مورد میزان مصرف زالزالک در طول روز با پزشک تان مشورت کنید تا دچار افت فشارخون ناگهانی نشوید.

ضدچربی خون

پژوهش های جدید ثابت کرده اند آنتی اکسیدان ها و ریزمغذی های فراوان موجود در زالزالک، می تواند باعث کاهش کلسترول و چربی بد خون بشود. زالزالک قادر است چربی بد خون را از بدن دفع کند و میزان تولید چربی در کبد را هم کاهش بدهد. به همین دلیل مصرف این میوه به افراد مبتلا به کلسترول خون بالا و آنهایی که کبد چربی دارند، توصیه می شود.

ضداسهال

محققان به این نتیجه رسیده اند که اسید سیتریک موجود در زالزالک با افزایش ترشح اسید معده بعد از مصرف غذا، به هضم بهتر مواد غذایی کمک می کند و حس سنگینی پس از غذا خوردن را از بین می برد. پس شما می توانید مقداری آب زالزالک را در فصل آن به صورت روزانه با وعده های سنگین غذایی مانند ناهار مصرف کنید یا کمی زالزالک تازه را بلافاصله بعد از صرف غذا بخورید. زالزالک می تواند به کاهش دردهای عضلانی شکمی، عصبانیت، اسهال و دردهای پیش از قاعدگی هم کمک کند.

با شکم خالی نخورید

زالزالک مانند پرتقال حاوی اسید های مختلفی مانند اسید میوه و اسید سیتریک است پس مصرف آن با شکم خالی باعث افزایش ترشح اسید معده می شود. این افزایش ترشح اسید معده با شکم خالی می تواند تحریک مخاط گوارشی را به دنبال داشته باشد و باعث تهوع، استفراغ و ناراحتی های گوارشی شود. به همین دلیل هم توصیه می شود آب پرتقال، پرتقال یا زالزالک و آب آن را ناشتا مصرف نکنید و پیش از خوردن آنها، حتما لقمه ای نان به دهان بگذارید.

در مصرف زالزالک احتیاط کنید

از آنجا که زالزالک باعث کاهش فشار خون می شود، خانم های باردار، شیرده، بچه ها، سالمندان، آنهایی که دچار افت فشار مداوم هستند، افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن و آن دسته از بیماران مبتلا به پرفشاری خون که در حال مصرف داروهای کاهنده فشار خون هستند، باید در مورد مصرف زالزالک خیلی محتاط باشند و در این مورد با پزشک معالج خود مشورت کنند. بد نیست این را هم بدانید که مصرف بیش از اندازه زالزالک در یک وعده می تواند باعث کاهش ناگهانی فشارخون، بی نظمی های ضربان قلب و سرگیجه وحالت تهوع هم بشود. اگر در اثر مصرف زالزالک یا آب آن دچار افت ناگهانی فشار خون شدید، به یک میوه شیرین مانند سیب، کمی نمک بزنید و آن را مصرف کنید.

ترجمه: فاطمه افروغ

منبع-پیام ام اس