comfort_01
برای رسیدن به آرامش واقعی و لمس آن بهتر است از ذهنتان کمک بگیرید و برای رسیدن به  این امر وقت بگذارید!

تصور متمرکز، بر این مفهوم استوار است که بدن و ذهن با هم در ارتباطند. با استفاده از همه حواس خود بدن شما احساس خواهد کرد که این تصور واقعی است. یکی از مثال هایی که اغلب استفاده می شود تصویر کردن یک پرتقال یا لیمو با تمام جزئیاتش است؛ بو، رنگ و بافت پوست.
برای شروع به تصور کردن بوی لیمو ادامه دهید و سپس خودتان را در حال برداشتن برشی از لیمو ببینید و احساس کنید آب لیمو را در دهان خود می چکانید. بسیاری از مردم با این تصویرسازی بزاق شان ترشح می شود. این تمرین نشان می دهد و اثبات می کند که چطور بدن شما به آنچه که تصور می کنید، پاسخ می دهد.
حال می توانید برای رسیدن به آرامش یک تصویر آرامش بخش را در ذهن مجسم کنید. مثل رودخانه یا باغ. این وضعیت آرامش بخش می تواند در التیام پیدا کردن، یادگیری، خلاقیت و اجرا کمک کند. تصویرسازی به شما کمک خواهد کرد احساسات و کارهای سخت را بیشتر تحت کنترل در آورید و در نتیجه  توجه، سلامت و احساس خوب بودن را بهبود بخشید.
تصور متمرکز در چه مواردی استفاده می شود؟
تصور متمرکز استفاده های زیادی دارد. می توانید از آن برای افزایش آرمیدگی کمک بگیرید که خود منجر به کاهش فشار خون و کاهش مشکلات مربوط به استرس خواهد شد. همچنین از آن می توانید برای رسیدن به اهداف خود (مثل کم کردن وزن یا ترک سیگار)، مدیریت درد و تحریک درمان کمک بگیرید. با تصور متمرکز حتی می توانید خود را برای یک مسابقه ورزشی یا سخنرانی عمومی آماده کنید.
تصور متمرکز یک روش سالم و ایمن است و هیچ گونه خطری ندارد. نشان داده شده است که در بیماریهای مزمن انسدادی ریه یا COPD با افزایش غلظت اکسیژن خون، در بیماری آرتروز و در زنان وقتی با تمرینات آرامش بخشی یا ریلکسیشن ترکیب شود با تسکین علائم و افزایش کیفیت زندگی بیمار، در ترک سیگار، در کودکان بالای 5 سال سن و دارای ناراحتی معده، در سردردهای تنشی، در اضطراب، سرطان، سندرم خستگی مزمن، افسردگی، خستگی، فشار خون بالا، درد، ریلکسیشن، اضطراب اجتماعی، از دست دادن وزن و دیگر بیماری ها، به کمک بیمار آمده و درمان وی را تسریع می بخشد.
اگر از درمان های جایگزین استفاده می کنید یا اینکه می خواهید درمان جایگزین را با درمان پزشکی خود ترکیب کنید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. شاید کنار گذاشتن درمان پزشکی و تکیه کردن بر درمان جایگزین با توجه به نوع بیماری که دارید، کار درست و ایمنی نباشد.
برای انجام این تمرین به این شیوه عمل کنید:
تصویری آرامش‌بخش را در ذهنتان مجسم کنید که به شما کمک کند استرستان را تخفیف دهید.
به نقطه آرامی بروید که بتوانید در آنجا بدون مزاحمت به حالت آرامش برسید.
چشمانتان را ببندید و چند بار به طور عمیق نفس کشید.
به طور مکرر جای سرسبزی را در ذهنتان تجسم کنید، تصور کنید که در کنار ساحل هستید یا دارید ماهی می‌گیرد. همه مناظر، صداها و بوها را مجسم کنید.
دست‌کم 20 دقیقه در روز را به انجام این تمرین اختصاص دهید.