199786_296

بسیاری از افراد جامعه خصوصا در ایران بر این باورند که با انجام عمل جراحی زیبایی بر روی بینی خود می توانند به بهبودی قابل توجهی در زیبایی صورت خود برسند…. فکر می کنید بینی شما چند در صد در زیبایی کل چهره شما سهم دارد؟ زیبایی چشمان شما چطور؟ زیبایی لبخند چطور ؟ آیا با اصلاح فرم بینی خود بسیار زیباتر خواهید شد؟

بسیاری از افرادی که خواهان زیبایی بیشتر در صورت خود هستند، بر این باورند که با انجام جراحی زیبایی بر روی بینی خود می توانند به سهم زیادی از زیبایی دست یابند!!! این تصور خصوصا در نژاد ایرانی به دلیل بزرگتر بودن سایز بینی بسیار شایع تر است. درصد بالایی از بیماران حتی با وجود نقایص کوچک در بینی خود بر این باورند که جراحی زیبایی بینی می تواند چهره شان بسیار تغییر دهد.

تحقیقی بسیار جالب در این زمینه انجام شده است. در این تحقیق نشان داده شده است که در یک صورت نرمال سهم بینی در زیبایی صورت 10 درصد ، سهم ظاهر فکین ، دهان و الگوی لبخند 30 درصد، سهم چشمان 35 درصد و 25 درصد باقیمانده مربوط به فرم کلی صورت است. همانطور که این تحقیق نشان می دهد فردی که چشمان زیبا دارد در واقع 35 درصد از زیبایی خود را داراست. این تحقیق بسیار جالب، نشان می دهد که یک بینی زیبا در بسیاری از افراد تنها 10 درصد به زیبایی فرد می افزاید. حال اینکه درکشور ما اکثر بیماران سعی دارند که با انجام عمل جراحی زیبایی بر روی بینی خود تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی صورت خود بگذارند و از تناسب و زیبایی سایر اجزای صورت خود بی خبرند. این مسئله عامل برخی از نارضایتی های بیماران پس از جراحی زیبایی بینی می باشد به علت اینکه بیمار به زیبایی کلی قابل قبولی دست نمی یابد. و حتی یک بینی زیبا در صورتی که فرم مناسبی از ظاهر فکین و لبخند بیمار وجود نداشته باشد خود را به خوبی نشان نمی دهد.

 فردی  که دارای تناسب کلی مناسبی در چشمان، فکین ، صورت و … می باشد ولی بینی وی اندکی پهن است ولی با این وجود این فرد باز هم 90 درصد زیبایی خود را دارا بوده و تنها با انجام یک عمل زیبایی بر روی بینی به نتایج بسیار زیبایی دست خواهد یافت.

البته تاکید می کنم که تمامی آمار و ارقام گفته شده در این مقاله مربوط به افرادی است که چهره آن ها نسبتا نرمال است. طبیعتا ناهنجاری های شدید در بینی و یا فکین می توانند این نسبت ها را تغییر دهند و به عنوان مثال فردی که دارای یک بینی بسیار بزرگ و غیر قرینه است طبیعتا از جراحی سود زیادی خواهد برد.

 علاوه بر جراحی زیبایی بینی نیازمند جراحی فک، جهت حصول زیبایی بیشتر صورت می باشد. اگر این بیمار تنها تحت عمل زیبایی بینی قرار گیرد به زیبایی کمتری دست خواهد یافت. مشکل دیگری که به وجود خواهد آمد این است که در صورتیکه بیمار تصمیم به عمل جراحی زیبایی فک پس از انجام عمل بینی خود بگیرد ، فرم بینی وی تغییر خواهد کرد و ممکن است نیاز به عمل مجدد بینی پیدا کند . بنایراین همیشه عمل زیبایی بینی باید پس از عمل زیبایی فک و بر قراری تناسب چهره صورت پذیرد. (در ارتباط با این موضوع در مقاله دیگری به تفصیل بحث خواهد شد.)

 بیماری است که تنها تحت عمل زیبایی بینی قرار گرفته است این در حالیست که فرم لب و موقعیت فک بالای بیمار نرمال نیست… اینگونه بیماران باید بپذیرند که در صورتیکه تنها تحت عمل زیبایی بینی قرار بگیرند به زیبایی کاملی که شاید مد نظرشان باشد دست نخواهند یافت.

دکترسیف الله همّت (جراح فک و صورت و زیبایی)

 منبع-http://onlinesalamat.com