Summer-Girls-direct-portrait-Olivia

دخترانی که در تابستان به دنیا می آیند نسبت به دیگر همسالانشان از ویتامین دی بیشتری برخوردارند و در سنین بزرگسالی دچار پوکی استخوان نمی شوند دریافت این ویتامین در دوران باردراری بسیار حائز اهمیت است و روی استخوان بندی فرزندتان بسیار تاثیرگذار است.

دخترانی که در تابستان متولد می‌شوند، مادران سالمتری هستند. مطابق با آخرین تحقیقات انجام گرفته، قرار گرفتن در معرض آفتاب در دوران بارداری از یک سو منجر به کنترل وزن جنین هنگام تولد شده و از سویی دیگر خطر ابتلا به بلوغ زودرس در دختران را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. محققان دریافت ویتامین دی بیشتر در سه ماهه دوم و سوم بارداری را یکی از فاکتــــورهای مهم یاری رسان به سلامت زنان معرفی می‌کنند و معتقدند، شرایط محیطی تأثیر‌گذار بر رشد جنین در دوره بارداری عامل مناسبی برای پیش‌بینی کردن وضعیت سلامتی افراد در آینده به شمار می‌رود.

در گزارشی که در مجله علمی پژوهشی هلیون به چاپ رسید، مشخص شد، دریافت ویتامین دی کافی بویژه در سه ماهه دوم بارداری در تولد نوزادان دختر با وزن مناسب، تأثیرگذاری قابل توجهی داشته و با وزن‌گیری متعادل آنها در آینده و افزایش قد دوران رشد نیز ارتباط معنا‌داری داشته است.

این مطالعه اثبات کرد، دخترانی که در تابستان متولد شده یا نوزادانی که مادران‌شان سه ماهه دوم بارداری خود را در معرض آفتاب گذرانده‌اند، در مقایسه با دخترانی که در زمستان یا بهار در شرایط یکسان متولد شده‌اند، در بزرگسالی کمتر به بیماری‌های مفصلی و روماتیسمی دچار شده و دریافت مقادیر کافی ویتامین دی در این مادران باعث شده است تا دختران آنها دوره رشد متعادل تری را سپری کرده و به وزن و قد مناسب‌تری دست پیدا کنند.

دکتر جان پری، سرپرست این تیم تحقیقاتی معتقد است، با کنترل متغیر‌هایی مانند سطح اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مادران و سن بارداری می‌توان گفت، میان آغاز دوره بلوغ دختران، ابتلا به بیماری‌های وابسته به بلوغ زودرس مانند سرطان یا دردهای روماتیسمی و فصل تولد ارتباط وجود دارد.

این تحقیق که اهمیت دریافت ویتامین دی را در دوران بارداری می‌رساند، نشان می‌دهد، دخترانی که در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور متولد می‌شوند در هنگام تولد وزن قابل قبولی در مقایسه با دیگر نوزادان داشته و در نوجوانی و جوانی نیز قد بلند‌تر بوده‌اند.

به عقیده این متخصص، مادران نوزادانی که در فصل زمستان متولد می‌شوند بیش از سایر زنان باید به بهره‌مند شدن از سبک زندگی صحیح، دریافت مقادیر کافی از ویتامین دی و پیاده روی در آفتاب توجه کنند. این محقق ویتامین دی را یکی از فاکتورهای مهم سلامتی از زمان تولد تا دهه‌های آتی زندگی افراد معرفی می‌کند.