5

شایع ترین و همه گیرترین سرطان ها در زنان کدامند و چگونه در آنان ایجاد می شوند چه عواملی بر ایجاد این نوع بیماری های مزمن تاثیرگذار است خانم ها از چه سنی باید نگران ابتلا به این مشکل باشند؟

یک متخصص زنان با تاکید بر اینکه سرطان تخمدان و مشکلات مربوط به این ناحیه از موارد بسیار شایع در میان زنان است، گفت: متاسفانه برای تخمدان مانند پاپ اسمیر دهانه رحم یا پستان، تست غربالگری وجود ندارد و عموما علایم این بیماری وقتی ظاهر می شود که بیماری به مراحل پیشرفته رسیده و عمدتا غیرقابل درمان است.

زهره خزاعی با اشاره به اینکه یکی از سرطان های شایع در خانم ها، سرطان دهانه رحم است، گفت: برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم، تست پاپ اسمیر انجام می شود و این تست باید از زمان شروع فعالیت جنسی، سالی یک مرتبه گرفته شود.

وی ادامه داد: تست سرطان دهانه رحم تا 65 سالگی لازم است و در مواردی که فرد نتیجه پاپ اسمیر چند آزمایش طبیعی متوالی داشته باشد، بسته به نظر پزشک معالج، هر سه سال یک بار انجام می شود.

این متخصص زنان، با اشاره به احتمال بروز زیاد سرطان پستان در میان زنان، افزود: خانم ها در حدود 35 سالگی باید یک ماموگرافی پایه انجام دهند و ارزیابی های بعدی سرطان پستان از 40 سالگی به بعد شروع و تا 75 سالگی ادامه می یابد.

خزاعی تصریح کرد: اگر فردی در بستگان درجه یک خود، سابقه این سرطان را داشته باشد، باید غربالگری را 5 تا 10 سال جلوتر از آن سنی که خویشاوندش مبتلا شده ، شروع کند.

این متخصص زنان تاکید کرد: کسانی که از نظر سرطان های ارثی پستان و تخمدان در معرض خطر و سابقه خانوادگی یا اگر شخصی مشکوک به داشتن مشکلاتی در این زمینه باشد، می تواند سونوگرافی انجام دهد.

خزاعی با بیان اینکه اختلالات قاعدگی، می توانند راه گشای بسیار خوبی برای فهمیدن مشکلات و پیشگیری از سرطان تخمدان باشند، گفت: در حالی که مشکلاتی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک و تنبلی های تخمک گذاری و سیکل های قاعدگی طولانی مدت بسیار زیاد است، اما متأسفانه این موضوع به خوبی از سوی زنان پیگیری نمی شود.

وی تاکید کرد: کسانی که سیکل های قاعدگی طولانی مدت دارند، ممکن است رحم آن ها مستعد ضایعات پیش بدخیمی شود و در معرض سرطان رحم قرار گیرند.

این متخصص زنان، اظهار کرد: رحم در اثر قاعدگی های طولانی، در طول سالیان در معرض استروژن پوشش داده نشده با پروژسترون بوده و این استروژن به شکل دائمی لایه سازی کرده و تحریک شده است. این فرد باید در دوره ای پروژسترون استفاده یا تحت درمان های خاص طبق نظر پزشک قرار گیرد تا دچار عارضه پیش بدخیمی برای رحم و بعد سرطان رحم نشود.

خزاعی با تاکید بر اینکه خونریزی های نامرتب و لکه بینی بین سیکل می توانند زنگ خطر باشد، گفت: ممکن است برای این افراد تشخیص پیش رس سرطان رحم داده شود.

این متخصص زنان خاطر نشان کرد: البته برای سرطان تخمدان یکی از تظاهراتش می تواند خونریزی نامرتب باشد ولی سرطان رحم خیلی راحت تر با خونریزی خودش را نشان می دهد.

ایسنا،