untitled

هر روز  یک ساعت  فعالیت جسمی منظم  25 درصد  خطرکمتر به سرطان پستان وجود دارد. زنانی که به مدت یک ساعت در روز پیاده روی میکنند 14 درصد کمتر به سرطان پستان مبتلا میشوند.محققان دریافتند که زنان یائسه ای که بسیار فعال هستند و یا حداقل به مدت هفت ساعت در هفته راه می روند  سرطان پستان در آنها بسیار کم است

“یکی از قدرتمندترین و موثرترین ابزارها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان، ورزش است. همان‌طور که داشتن برنامه ورزشی منظم می‌تواند به حفظ وزن متعادل کمک کند، فشار خون را تنظیم نماید و نگرش به زندگی و روحیه افراد را بهبود بخشد، قادر است احتمال بروز و پیشرفت برخی از سرطان‌ها را نیز کاهش دهد.”

پژوهشگران علوم پزشکی در امریکا می­گویند نتایج تحقیقات نشان داده است که ورزش با تغییراتی که در سوخت و ساز هورمون ها ایجاد می کند، خطر ابتلا به بیماری سرطان پستان را کاهش می­دهد.

دکتر مایندی کروزر و همکارانش در بخش تغذیه دانشگاه مینه سوتا در سنت پل اعلام کردند در واقع ورزش با کنترل متابولیزم هورمون استروژن در زنان، به کاهش خطر ابتلا به سرطان مهلک پستان کمک می کند.

 در واقع ورزش ، بر روند سوخت و ساز این هورمون تاثیر می­گذارد و تولید متابولیسم­های خوب را افزایش می­دهد که این متابولیسم­های خوب به نوبه خود به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان کمک می­کنند.

دکتر کروزر و همکارانش با بررسی سیصد و نود و یک زن ، چگونگی تاثیر ورزش را بر آنان بررسی کردند.

در مجموع، از هر هشت زن در جهان یک نفر در طول عمر خود به سرطان پستان مبتلا می­شود و از هر یک هزار زن بالاتر از چهل سال نیز سی نفر به این سرطان مبتلا می­شوند ولی با انجام دادن ماموگرام می توان از بروز این خطر کاست.

به گفته محققان اگر زنانی که بین پنجاه تا هفتاد و پنج سال دارند به طور سالانه تحت ماموگرافی قرار بگیرند شمار مبتلایان به سرطان سینه از سی به بیست و سه نفر در هر هزار نفر کاهش می­یابد.

همچنین زنان ساکن کشورهای صنعتی در مقایسه با سایرین، ریسک ابتلای بالاتری دارند که البته کشور ژاپن در این میان یک استثناء است.

پیش از این نیز محققین اعلام کرده بودند که فعالیت بدنی منظم ممکن است در میزان خطر بروز سرطان پستان به طور مستقیم یا غیر مستقیم و از طریق تغییر سطح استروژن گردش خون اثر بگذارد. آنان اعلام کرده بودند که ورزش منظم امکان ابتلا به سرطان پستان را ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می­دهد.

منبع-http://iranpink.com