546

در یک دوره سنی علاقه نوجوانان به دخانیات و مواد مخدر زیاد می شود که والدین باید بیشتر مراقب فرزندشان در این زمینه باشند کشش آن ها به مواد مخدر نیز در این سن می تواند بسیار خطرناک باشد

 در حال حاضر در کشور، بیشتر نگاه‌ها معطوف اعتیاد به مواد مخدر است و تمهیدات لازم در این زمینه صورت می‌گیرد درحالی که درخصوص سیگار و قلیان حساسیت چندانی وجود ندارد. و این درحالی است که باید مشخص شود که اعتیاد در نوجوانان با تاثیرات نامطلوبی همراه است یا سیگار، که میزان شیوع آن در قشر کم‌سن جامعه بسیار بالاست و خود زمینه‌ را برای اعتیاد فراهم می‌کند.

دکتر علی باغبانیان، روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این نکته گفت: «متاسفانه در کشور آمار دقیقی از مصرف سیگار وجود ندارد. ولی نتایج برخی از تحقیقات میدانی در بعضی از استان‌ها حاکی از آمار بسیار متفاوت درخصوص مصرف سیگار است و آمارها نشان می‌دهد در برخی از مناطق محروم، گاهی تا 20 درصد مردان بالغ بالای 15 سال، دچار اعتیاد به سیگار هستند.»

وی با بیان اینکه برخلاف تصور عام، سیگارکشیدن هم می‌تواند به نوعی اعتیاد به وابستگی را در فرد ایجاد کند، گفت: «متاسفانه بسیاری از افراد نسبت به شیوع استعمال سیگار در جامعه موضع‌گیری سختی ندارند و حساسیتی نسبت به این مساله وجود ندارد. از این‌رو مصرف سیگار به قدری رایج و فراوان شده است که به عنوان یک غلط مصطلح که مصرف سیگار اشکالی ندارد، در ذهن افراد جامعه نقش بسته است! درحالی که سیگارکشیدن هم می‌تواند اعتیاد به وابستگی را در فرد ایجاد کند.»

این روانپزشک در ادامه افزود: «متاسفانه تعداد بسیاری از کسانی که الگوی نوجوانان و جوانان جامعه هستند، از افراد سیاسی گرفته تا هنرمندان و حتی ورزشکاران (هر چند در قشر ورزشکار کمتر شاهد هستیم)، به راحتی سیگار می‌کشند و خود این سیگار کشیدن، به شکلی قبح اعتیاد به سیگار و عادت به آن را می‌شکند. در فیلم‌های داخل و خارج از کشور هم به تصویر کشیدن اینکه بازیگر به راحتی سیگار می‌کشد؟! جدا از اینکه قبح این عمل را می‌شکند، منجر به گرایش بیشتر فرد به استفاده از سیگار می‌شود.»

باغبانیان همچنین یادآور شد که در حال حاضر در کشور، بیشتر نگاه‌ها معطوف اعتیاد به مواد مخدر است و تمهیدات لازم در این زمینه صورت می‌گیرد درحالی که درخصوص سیگار و قلیان حساسیت چندانی وجود ندارد و این درحالی است که باید مشخص شود که اعتیاد در نوجوانان با تاثیرات نامطلوب و منفی‌ای همراه است یا سیگار، که میزان شیوع آن در قشر کم‌سن جامعه بسیار بالاست و خود زمینه‌ را برای اعتیاد فراهم می‌کند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان با اشاره به اینکه 90 درصد معتادین، شروع اعتیادشان با کشیدن سیگار بوده است، گفت: «مساله معضل اعتیاد به سیگار در قشر جوان جامعه چندان جدی گرفته نمی‌شود و متاسفانه بستر گرایش به مصرف سیگار با ارائه الگوهای نامناسب، نبود فضای آموزشی و تفریحی مناسب و همچنین ارائه تصاویر از طریق رسانه‌های مختلف و… فراهم می‌شود درحالی که 90 درصد معتادین، شروع اعتیادشان با کشیدن سیگار بوده است و بعد از آن به استفاده از دیگر مواد سوق پیدا کرده‌اند و امید است که با ارائه تمهیدات خاص و برنامه‌های آموزشی لازم دراین باره برخورد جدی با این معضل صورت بگیرد.»