Take-Your-Medicines-Correctly-for-Better-Outcomes
برخی افراد بدون مشورت با پزشک اقدام به خوددرمانی می کنند آنها بدون توجه به عوارض داروها حتی برای فرزندانشان نیز از آن ها مصرف می کنند و ناخواسته بدنشان را در معرض خطر قرار می دهند

دکتر فرزانه حامدی وفا، کارشناس امور دارویی ، خوددرمانی را رفتاری دانست که در آن بیمار بدون کمک و نظر افراد متخصص، بیماری و یا مشکل سلامت خود را برطرف کند.
 وی اضافه کرد :  استفاده نابجا از داروها ، بدون توصیه پزشک ،  بسیار خطرآفرین و حتی مرگ آور است.
به گفته دکتر حامدی وفا خوددرمانی ها در کودکان بسیار خطرناک تر است و  احتمال ابتلا انها به بیماریهای  قلبی – عروقی، کلیوی و کبدی در بزرگسالی افزایش می یابد .
دکتر حامدی وفا، گفت: خود درمانی مقاومت میکروبی در بیمار ایجاد می کند و مصرف دارو در این بیماران بی اثر است .
وی اضافه کرد : در خوددرمانی ، هرچند علائم بیمـاری ، دو یا سه روز پس از شروع درمان از بین می رود، ولی امکان ظهور باکتری مقاوم در میانه مسیر درمان به وجود می‌آید .
دکتر حامدی وفا افزود : اگر آنتی‌بیوتیک، به درستی مصرف نشود، تنها باکتری‌های حساس را از بین می‌برد و تعدادی در محل درگیر باقی می‌گذارد که زمینه را برای رشد مجدد میکروب آماده می کند.
دکتر حامدی وفا  دارو  را تیغ دو لبه ای دانست که یک لبه آن متوجه عوامل بیماری زا بوده و لبه دیگرش به علت عدم آگاهی در مصرف صحیح آن، جان انسان را مورد تهاجم قرار می دهد.
به گفته دکتر حامدی وفا  کارشناس امور دارویی دارو باید تحت نظر پزشک معالج یا داروساز مورد استفاده قرار گیرد، در غیر اینصورت ، اثر مثبت آن از بین رفته و به سمی مهلک تبدیل می شود.