645

چه موانعی براری ورزش کردن ما وجود دارد و چه عواملی در برابر تحرک و ورزش ما قرار دارند با چه روش هایی می توانیم خود را تشویق به ورزش کنیم ورزش های ساکن چه اثراتی روی بدن میگذارند

 ورزش خو گرفته با جنب‌وجوش، تلاش، تحرک و شادابی در کنار فواید بی شماری که دارد باعث شده بی‌رقیب یکه‌تازی کند و جایگاهش را مستحکم نشان دهد. در این میان رشته‌های عجیب‌وغریبی تحت عنوان ماهی‌گیری، بازی‌های رایانه‌ای و الکترونیکی، پرواز بادبادک‌ها و… با واژه ورزشی که یدک می‌کشند بیشتر تداعی‌کننده فرزند ناخوانده‌ای است که در کنار ورزش دیده می‌شود.

 برای بررسی بیشتر این موضوع با سعید رستمی، کارشناس تربیت‌بدنی و علوم ورزشی و استاد دانشگاه به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

رشته‌های ساکن، جزوِ ورزش محسوب نمی‌شود

سعید رستمی با بیان اینکه به فعالیت جسمانی منظم ورزش گفته می‌شود، اظهار کرد: اگر بخواهیم هدف قهرمانی را در این زمینه ببینیم واژه ورزش پررنگ‌تر می‌شود، اما اگر بحث تندرستی و حفظ آمادگی جسمانی مطرح باشد بحث ورزش همگانی و تمرین اهمیت پیدا می‌کند.

وی درباره فعالیت‌هایی نظیر ماهی‌گیری، بازی‌های رایانه‌ای و … که تحت کمیته‌هایی فعالیت می‌کند نیز، گفت: نمی‌توان چنین رشته‌هایی را به‌عنوان ورزش به‌حساب آوریم. روی آوردن به فعالیت‌هایی همچون ماهی‌گیری و یا بازی‌های رایانه‌ای و … که در سکون هستند کمک می‌کند تا فرد یک زندگی کم‌تحرک را داشته باشد.

رستمی با بیان اینکه افراد در کنار هر فعالیت ورزشی به دنبال تخلیه هیجان نیز هستند، ادامه داد: در بازی‌های رایانه‌ای هیجان وجود دارد که از این دید می‌توان چنین چیزی را تفریح تلقی کرد، اما با تعریف ورزش و فاکتورهای آمادگی جسمانی و تندرستی کاملاً در تضاد است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه باید بدانیم به دنبال چه چیزی هستیم، تصریح کرد: ورزش بد یا خوب رقبای سرسختی همچون قلیان، اینترنت و فضاهای مجازی و… دارد که باید به ورزش قدرت بیشتری بدهیم تا افراد دسترسی سریع‌تر و آسان‌تری برای ورزش کردن داشته باشند و راه‌های رسیدن به رقبای ورزش برای مردم سختگیرانه تر شود.

بعضی از تبلیغات باعث دوری از ورزش می‌شود

وی ادامه داد: در یکی از دانشگاه‌های استان، بنری برای مسابقات رایانه‌ای دانشجویان زده‌شده بود. باور کنید هر زمان که از کنار این بنر می‌گذشتم تعدادی دانشجو توجه شان به این بنر جلب شده بود، اما اگر بر روی همین بنر همایش ملی تربیت‌بدنی باشد هیچ‌کسی آن را نمی‌خواند.

رستمی با اشاره به چنین تبلیغاتی، گفت: این دست از تبلیغات نشان‌دهنده رقابتی است که وجود دارد که سبب شده از اساس ورزش دور شویم و کمک کنیم تا نقش ورزش کم‌رنگ‌تر شود و کم‌تحرکی و سکون رواج پیدا کند.

وی با اشاره به بیماری‌هایی که از سکون نصیب انسان می‌شود، اضافه کرد: افسردگی و مشکلات عصبی که دیده می‌شود بیشتر به دلیل نبود شادابی ناشی از ورزش است.

رستمی با اشاره به کمیته‌های ایجادشده برای بازی‌های رایانه‌ای و…، اضافه کرد: شاید هدفشان سروسامان دادن به تشکیلاتی است که جنبه رقابتی و تفریحی دارد وگرنه وجود چنین چیزهایی باهدف ورزش در تضاد است.

ایسنا – منطقه اصفهان